Fasolka szparagowa na zimę

4.5 (205 ocen)

Opublikowany w Magazynie
  • 2 godz.
  • Dla 10 osób
  • Łatwy

Zimą wystarczy otworzyć słoik, zawartość przełożyć do garna, podgrzać i mamy fasolkę tak smaczną jak latem. Można ją też po prostu odcedzić, wrzucić na patelnię i podsmażyć. Poleca się na zupę. W mojej piwnicy ma swoje honorowe miejsce :-)

  • 2 godz.
  • Dla 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 5 kg fasolki szparagowej
    10 łyżeczek soli
    10 łyżeczek cukru
    zimna woda
Wystaw ocenę:

4.5 (205 ocen)

Zobacz również:

Przetwory

Fasolka szparagowa na zimę - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • Fasolka szparagowa na zimę 1. Fasolkę należy przygotować: dokładnie umyć i odkroić końcówki.
  • Fasolka szparagowa na zimę 2. Fasolkę przekładamy do garnka i zalewamy zimną wodą.
  • Fasolka szparagowa na zimę 3. Gotujemy. Od momentu wrzenia - 5 minut. Fasolka powinna być nieco miękka, ale jeszcze twarda (powinna być elastyczna).
    Po ugotowaniu ostawić do ostudzenia. Nie musi być zupełnie zimna, ale na tyle przestudzona, aby można było przekładać do słoików, bez obawy przed oparzeniem. Do słoików fasolkę układamy ciasto.
    Do każdego słoika wypełnionego fasolką wsypać 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżeczkę soli. Zalać zimną wodą i zakręcić.
  • Fasolka szparagowa na zimę 4. Do dużego garnka wyłożonego ściereczką wstawić słoiki, wlać wodę do 2/3 wysokości słoika, przykryć pokrywą. Od momentu zagotowania gotować pod przykryciem 60 minut na bardzo małym ogniu (woda ma tylko lekko wrzeć). Od razu wyciągnąć z garnka, odstawić na co najmniej 24 godziny.
    Ponownie wstawić do garnka, wlać wodę do 2/3 wysokości i zagotować po raz drugi – od zagotowania przez 60 minut (drugie gotowanie można skrócić do 40 minut). Po tym czasie od razu wyciągnąć z garnka, aby w miarę szybko wystygły. Gdy słoiki zupełnie ostygną można je wynieść do spiżarni albo piwnicy.

Porady

1. Tak przygotowana fasolka może stać spokojnie 12 miesięcy i nic jej się nie stanie. Ważne, aby sprawdzić, czy słoiki nie są wyszczerbione, a pokrywki wygięte – inaczej może pojawić się pleśń. 2. Proces wielokrotnej pasteryzacji nazywa się tyndalizacja i polega na dwu albo trzykrotnej pasteryzacji, w odstępach 24 godzinnych. Dzięki pierwszej pasteryzacji giną formy wegetatywne i drobnoustroje, jednak nie giną formy przetrwalne, dlatego potrzebna jest druga pasteryzacja. Po 24 godzinach, pod wpływem impulsu termicznego z przetrwalników rozwijają się kolejne formy wegetatywne, które niszczy dopiero druga pasteryzacja. Ewentualna trzecia pasteryzacja, po kolejnych 24 godzinach, działa podobnie jak druga, zabijając ewentualne opóźnione bakterie. Stosując trzykrotną pasteryzację w przypadku fasolki należy skrócić czas poszczególnych etapów pasteryzacji. Pierwsza 50 minut. druga 40 minut i trzecia 20 minut. Tyndalizacji nie wymagają przetwory z owoców oraz z kwaśnych i zakwaszanych warzyw. Natomiast w taki sposób należy konserwować mięsa, grzyby, fasolę, groszek, marchewkę, kalafiora, cukinię itp. Kilka dekad pokazało, że podwójna pasteryzacja wystarcza i fasolka doskonale się przechowuje przez 12 miesięcy od zaprawienia, a nawet dłużej.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Fasolka szparagowa

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować