Domowy pasztet z wątróbki drobiowej

4.32 (222 ocen)

  • 45 min
  • Dla 8 osób
  • Łatwy

Pasztet z wątróbki drobiowej to nasz domowy specjał, który gości często na naszych stołach. Prawdziwy pasztet to świetna propozycja przekąski czy przystawki na rodzinnych uroczystościach, która także idealnie zastąpi wędlinę w przygotowanych do szkoły czy pracy kanapkach. Pasztet z wątróbki jest bardzo smaczny i polubią go nawet ci, którzy za wątróbką nie przepadają.

  • 45 min
  • Dla 8 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 700g wątróbki z kurczaka
    2 cebule
    2 ząbki czosnku
    3 łyżki brandy
    szczypta gałki muszkatołowej
    3 łyżki suszonej natki z pietruszki
    3 łyżki masła
    sól
    pieprz
Wystaw ocenę:

4.32 (222 ocen)

Zobacz również:

Wątróbka Dodatki Pasty Pasztet

Domowy pasztet z wątróbki drobiowej - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • Domowy pasztet z wątróbki drobiowej 1. Wątróbkę drobiową umyć, oczyścić z błon i pokroić na grubsze kawałki.
  • Domowy pasztet z wątróbki drobiowej 2. Cebulę i ząbki czosnku drobno posiekać, zeszklić na maśle, dodać wątróbkę i smażyć około 5 minut.
  • Domowy pasztet z wątróbki drobiowej 3. Po tym czasie dodać suszoną natkę z pietruszki, szczyptę gałki muszkatołowej, sól, pieprz, brandy i całość chwilę dusić.
  • Domowy pasztet z wątróbki drobiowej 4. Następnie jeszcze ciepłe przełożyć do blendera, zmiksować na gładką masę, doprawić do smaku solą i pieprzem.
  • 5. Gotowy pasztet przełożyć do słoika, polać 1 łyżką roztopionego masła i pozostawić do wystudzenia. Przechowywać w lodówce.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Wątróbka drobiowa

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Przepis na pasztet z wątróbki drobiowej

Pasztet z wątróbki drobiowej to świetne smarowidło do kanapek i nie tylko. Aby go przygotować będziecie potrzebowali blendera. Może to być zarówno blender ręczny, jak i blender kielichowy. Blender ręczny dobrze sprawdzi się w przypadku miękkich produktów, takich które nie wymagają dużej mocy blendera. Z kolei blender kielichowy to świetna inwestycja na lata. W sklepach znajdziecie zarówno blendery z plastikowym, jak i szklanym kielichem. My szczególnie polecamy blendery szklane – są wytrzymalsze, łatwe do czyszczenia i z pewnością posłużą wam przez długi czas. W dodatku blender kielichowy jest uniwersalnym sprzętem w kuchni – zrobicie w nim pasty do kanapek, ale też zupy kremy czy krem do ciasta.

Pasztet z wątróbek drobiowych powinien być mocno zblendowany, na delikatny, aksamitny krem. Dzięki temu łatwo będzie rozsmarować go na kanapce. Taki pasztet z wątróbki może być przystawką, ale podany na kanapkach może też stanowić pożywną kolację. 

Jak zrobić pasztet z wątróbki drobiowej?

Co dodać do pasztetu z wątróbki drobiowej, żeby jego smak był ciekawszy? Dobrym pomysłem jest dodanie jabłka. Może ono być surowe, ale warto obrać je ze skórki. Jabłko możemy też upiec i zblendować razem z pozostałymi składnikami. Pasztet z wątróbki drobiowej warto też urozmaicać ulubionymi przyprawami i ziołami. Pyszny będzie pasztet z dodatkiem słodkiej i ostrej papryki, możecie dodać tez niewielką ilość papryki wędzonej. Do charakterystycznego smaku wątróbki pasuje też rozmaryn lub tymianek. 

Poza tym do pasztetu nada się także majeranek czy ziele angielskie. To ostatnie trzeba zmielić w młynku lub utłuc w moździerzu. Świetnie pasuje również gałka muszkatołowa starta na tarce – tutaj uważajcie i nie dodawajcie jej zbyt dużo, bo smak ma bardzo intensywny.

Jak podawać pasztet z wątróbki drobiowej?

Pasztet z wątróbki drobiowej możemy podawać na kilka sposobów. Przede wszystkim rozsmarowany na kanapkach lub w słoiczku z nożem, żeby każdy mógł sam posmarować sobie chleb. Jeśli pasztet z wątróbki drobiowej podajemy w formie przystawki na imprezie, warto przygotować kanapki na jeden kęs. Wykorzystajmy do tego chleb tostowy – pokrójmy go na mniejsze kwadraciki, które możemy lekko podpiec lub podać po prostu miękkie. Na każdym kwadraciku chleba umieszczamy porcję pasztetu. Całość dekorujemy na przykład konfiturą z żurawiny lub wiśni i czymś zielonym – na przykład listkami pietruszki. 

Dlaczego konfitura? Ponieważ owocowy smak świetnie komponuje się z mięsnym, podbija go i sprawia, że całość nie jest za mdła. Poza tym dzięki dodatkowi cebuli nasz pasztet może być lekko słodkawy, więc kwaśna konfitura przywróci balans smaków. Co ważne, suszone owoce, takie jak żurawina czy śliwki możecie dodać do masy pasztetowej przed włożeniem do słoików i dokładnie wymieszać – pasztet będzie jeszcze lepszy. Pasztet z wątróbki drobiowej możemy też podawać na małych bułeczkach lub pokrojonej w zgrabne kromeczki bagietce. 

Ciekawą opcją jest przełożenie gotowego pasztetu do keksówki lub mniejszej foremki o podłużnym kształcie. Po kilku godzinach w lodówce, kiedy pasztet lekko stwardnieje, możemy pokroić go na średniej grubości plasterki. Wtedy serwujemy go jako przystawkę z konfiturą obok i dobrej jakości pieczywem – chleb na zakwasie lub maślana brioszka czy chałka będą idealne.

Pasztet z wątróbki drobiowej pieczony

Pasztet z wątróbki drobiowej możemy też przygotować w wersji pieczonej. Do przygotowanej masy z wątróbki warto dodać nieco boczku, który dzięki tłuszczowi poprawi smak i konsystencję pasztetu. Poza tym do masy dodajemy namoczoną bułkę i jajko. Całość pieczemy w keksówce. Taki pasztet z wątróbki drobiowej zdecydowanie bardziej nadaje się do krojenia w plastry niż smarowania. 

Pasztet z wątróbki drobiowej to prosta i szybka do zrobienia przekąska. Najchętniej jemy go na świeżym, chrupiącym pieczywie. Pamiętajcie, że pasztetu nie powinniśmy przechowywać zbyt długo.
 

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować