Domowy chleb z ziarnami (na zakwasie)

4.48 (199 ocen)

Chleb według tego przepisu piekłam już wiele razy, zawsze wychodzi pyszny. Przepis wraz z rozczynem dostałam od koleżanki, ale nieco go zmodyfikowałam. Wiele osób piecze już chleb samodzielnie w domu, więc ze zdobyciem rozczynu nie powinno być problemu.

Składniki:

  • zakwas:
    ok. 150 ml rozczynu (wyrośniętego ciasta chlebowego)
    1 szklanka mąki żytniej
    1 szklanka letniej wody
    chleb:
    przygotowany zakwas
    1 kg mąki pszennej (np. wrocławskiej)
    3 szklanki letniej wody
    3/4 szklanki otrąb pszennych
    1/2 szklanki siemienia lnianego
    1/2 szklanki sezamu
    3/4 szklanki ziaren słonecznika
    20 g drożdży (1/5 kostki)
    1 łyżeczka cukru
    3 płaskie łyżeczki soli
    tłuszcz do wysmarowania foremek
Wystaw ocenę:

4.48 (199 ocen)

Zobacz również:

Pieczywo Chleb Chleb na zakwasie

Domowy chleb z ziarnami (na zakwasie) - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Wieczorem przygotowujemy zakwas: do miski wkładamy składniki zakwasu, mieszamy i zostawiamy w temperaturze pokojowej pod przykryciem.
  • 2. Następnego dnia (nie musi być rano) przygotowujemy ciasto chlebowe. Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru i rozprowadzamy w 1/4 szklanki letniej wody. Otręby zalewamy 3/4 szklanki letniej wody i zostawiamy chwilę, aby namokły. Do dużej miski wkładamy zakwas, rozprowadzone drożdże, namoczone otręby wraz wodą, pozostałe dwie szklanki letniej wody, sól, wsypujemy mąkę pszenną, dodajemy siemię lniane, słonecznik i sezam. Wszystko dokładnie mieszamy, chwilę wyrabiamy i odstawiamy w ciepłe miejsce pod przykryciem na 2,5 - 3 godziny do wyrośnięcia.
  • 3. Z wyrośniętego ciasta odkładamy ok. 150 ml (pół słoiczka po dżemie) na rozczyn do następnego chleba. Ciasto przekładamy do wysmarowanych tłuszczem keksówek (potrzebne są 2 foremki 30 cm x 11 cm lub trzy foremki 22 cm x 10 cm) do 3/4 wysokości formy. Odstawiamy do ponownego wyrośnięcia. Odłożony rozczyn przechowujemy w lodówce (można go przechowywać do 3 tygodni).
  • 4. Wyrośnięte chleby wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 150 stopni, po 15 minutach zwiększamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy jeszcze 55 minut. Upieczone chleby zostawiamy jeszcze na 5 minut w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Następnie wyjmujemy je od razu z foremek i studzimy na kratce.

Porady

Ważne jest, aby pamiętać o pozostawieniu rozczynu na następny chlebek. Do ciasta można dodać inne ziarna, orzechy lub śliwki suszone.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować