Domowe ogórki kiszone

1 (1 ocen)

  • 30 min
  • Dla 10 osób
  • Łatwy

Domowe ogórki kiszone to nasze dobro narodowe i nieodłączny element kuchni polskiej. Uwielbiam je od dziecka. Pamiętam te ogromne ilości słoików, po brzegi wypełnionych ogórkami, które robiła mama. Ja przeważnie zbierałam pachnące liście czarnej porzeczki i wiśni, aromatyczne kwiaty kopru i świeży czosnek. Tata kopał grube korzenie chrzanu. Jakże rozkosznie było zimową porą zajadać chrupiącego ogórka do kanapki z najlepszym pasztetem z królika - to był mój ulubiony duet. Jeśli lubicie kiszone ogórki, łapcie sprawdzony, rodzinny przepis na najlepsze ogórki. Tych przepysznych ogórków nie może zabraknąć w Waszej spiżarni!

  • 30 min
  • Dla 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 4 kg małych ogórków gruntowych
    20 cm korzenia chrzanu
    16 liści czarnej porzeczki
    16 liści wiśni
    16 ząbków czosnku
    2-3 liście chrzanu
    1 duży pęczek kopru z baldachami

    Zalewa

    4 litry wody
    8 płaskich łyżek soli kamiennej *
Wystaw ocenę:

1 (1 ocen)

Zobacz również:

Ogórki kiszone

Domowe ogórki kiszone - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Przygotowanie ogórków zaczynamy od dokładnego umycia ogórków. Następnie myjemy i wyparzamy wszystkie słoiki oraz zakrętki. Zakrętki dodatkowo osuszamy. Najlepiej sprawdzą się tu słoiki o pojemności 1 litra. Do każdego słoika wrzucamy mały kawałek chrzanu oraz ząbki czosnku przekrojone na pół. Każdy słoik wypełniamy ciasto ogórkami, układając je pionowo jasną częścią do góry.
    Na wierzch każdego słoika wkładamy liście wiśni oraz czarnej porzeczki. Na koniec zawijamy w koło koper oraz liście chrzanu.
  • 2. Zalewa

    Do zimnej wody dodajemy sól i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się soli. Używam wody kranowej.
    Każdy słoik uzupełniamy zalewą, która powinna przykryć ogórki w całości. Słoiki mocno zakręcamy i odstawiamy na 2-3 dni w miejsce, gdzie temperatura nie przekracza 20'C. Warto pod słoiki podłożyć ściereczkę, ponieważ w pierwszych dniach kiszenia możemy zaobserwować, że zalewa trochę wycieka ze słoików. Nie ma się czym martwić, to normalny proces kiszenia. Po 3 dniach słoiki z ogórkami przenosimy do spiżarni.

    Odnośniki

    * można użyć zwykłej soli jodowanej, choć polecam jednak sól kamienną, która ma najwięcej cennych minerałów i pierwiastków śladowych.

Porady

-ogórki na przetwory powinny być wąskie i długie. Świeże, jędrne bez przebarwień i uszkodzeń. Najlepsze są oczywiście takie nienawożone -przed rozpoczęciem przygotowywania przetworów z ogórków, dobrze jest je namoczyć w zimnej wodzie przez całą noc -jeśli nie posiadacie liści porzeczki oraz wiśni, możecie śmiało je pominąć. Najważniejszy jest koper, czosnek oraz chrzan -z podanej ilości składników otrzymujemy 8 słoików ogórków o pojemności 1 litra -proces kiszenia trwa około 14 dni. Po tym czasie ogórki nadają się do jedzenia -po otwarciu słoik przechowujemy w lodówce. Może stać otwarty nawet kilka tygodni

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Ogórek

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Polska Przekąska

Podobne przepisy

To może cię zainteresować