REKLAMA

CREMA PASTICCERA (WŁOSKI KREM BUDYNIOWY)

wyświetlono: 11364 | dodany do książki kucharskiej: 10 | polecenia: 0

To najpopularniejszy krem używany we włoskim cukiernictwie. Idealny do przekładania różnego rodzaju tortów i ciast, a także do nadziewania pączków, ptysi, rurek, babeczek, muffinek itp. Bardzo prosty i dietetyczny w porównaniu z kremami na bazie masła czy margaryny.

opublikowany: 04.01.2015
Udostępnij Pinterest
 • 30 min

Składniki:

 • 6 żółtek (lub 3 całe jajka)
  130g cukru
  50 g mąki
  0,5 l mleka
  szczypta soli

  dodatki (w zależności od tego jaki smak was interesuje):
  laska wanili (lub cukier waniliowy)
  skórka z cytryny
  czekolada (lub kakao)
  liekier (smak wg uznania)
Ocena:

(średnia 4.5 z 170 głosów)

Kuchnia:

Sposób przygotowania:

 • 1. Do dość dużego garnka wlać mleko i doproawdzić do wrzenia, a następnie wyłaczyć ogień.
 • 2. W misce ubić trzepaczką cukier z żóltkami (ja daje czasami 3 całe jajka i wychodzi równie dobrze) do momentu uzyskania puszystej konsystencji. Następnie dodać przesianą mąkę oraz szczypte soli i połączyć z ubitymi z cukrem żółtkami.
 • 3. Teraz wlewać do masy jajecznej małym strumieniem wcześniej podgrzane mleko, ciągle mieszając trzepaczką w taki sposób, żeby nie powstały grudki.
 • 4. Tak przygotowaną miszankę wlać z powrotem do garnka, w którym wcześniej gotowało się mleko i na małym ogniu ciągle mieszają trzepaczką lub drewnianą łyżką podgrzewać do momentu aż krem zacznie kipieć i gęstnieć. Gotować ciągle mieszając prze ok. 2-3 min.
 • 5. Wystudzić krem od czasu do czasu mieszając lub przykryć przeźroczystą folią spożywczą w ten sposób, żeby dotykała ona bezpośrednio kremu, w ten sposób na stygnącym kremie nie stworzy się charakterystyczna ‘budyniowa skórka’.
  I oto la Crema Pasticcera jest gotowa do przekadania i nadziewania Waszych smakołyków.

Porady

Ten krem można przygotowywać w różnych wariantach w zależności od upodobań i efektu jaki chcecie uzyskać. Cytrynowy- obieramy cieniutko skórkę z cytryny (tylko żóltą część, biała jest gorzka!) i duże kawałki skórki podgrzewamy w mleku (pkt 1), wyciągamy je w momencie gdy dodajemy mleko do ubitej masy jajecznej (pkt 3). Jeśli chcemy uzyskać intensywniejszy smak dodajemy ( pkt 4) trochę startej na bardzo drobnych oczkach skórki z drukiej świeżej cytryny. Waniliowy- przekrajamy wzdłuż laskę wanili, przesuwając ostrzrem noża wyciągamy wszystkie nasionka, dodajemy do podgrzewającego sie mleka (pkt1), do meleka dodajemy również skórkę z wanilii, która odda cały swój smak, wyciągamy ją w momencie gdy dodajemy mleko do ubitej masy jajecznej (pkt 3). Jeśli używamy cukru waniliowego dodajemy go do cukru z którym ubiajmy żóltka (pkt 2). Czekoladowy- czekoladę rozpuszczmy w mleku podczas podgrzewania (pkt 1) ewentualnie wcześniej roztopioną lub startą na tarce dodajemy na sam koniec (pkt 4). Jeśli używamy kakao przesiewamy je do mąki, którą dodajemy do upitych żółtek z cukrem (pkt 2). Alkoholowy- pamiętajcie, że wszelkiego rodzaju alkohole dodaje się do kremu po wyłączeniu gazu (koniec pkt 4), w przeciwnym razie cały alkohol wyparuje. Jeśli chcecie, żeby wasz krem był bardziej gęsty dodajcie więcej mąki jub odrobinę mąki ziemniaczanej (którą możecie rozpuścić w odrobinie zimnej wody i dodać pod koniec gotowania jeśli uznacie, że wasz krem jest zbyt rzadki). Weźcie pod uwagę, że krem po ostudzeniu trochę zgęstnieje! Tak przygotowany krem idelanie przechowuje się w lodówce nawet do 3-4 dni, pamiętajcie, żeby przykryć go na całej powierzchni przeźroczystą folią spożywczą. W momencie gdy chcecie go używać należy ogrzać go w temperaturze pokojowej.

Dodaj do książki kucharskiej
Wyślij Udostępnij Podziel się Wyślij

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkownikówKomentarze

Podobne przepisy

Dodane przez: anka1988 anka1988

Krem budyniowy

Krem do ciasta.

kategoria: Desery krem krem budyniowy opublikowany: 03.02.2013 | wyświetlono: 39012 Książki kucharskie: 14 | Polecenia: 2
Dodane przez: Kasia_S Kasia S

Idealny krem budyniowy

Sprawdzony przepis. Krem do przekładania ciast, do tart, ciasteczek, rurek itp.

kategoria: Ciasta tarty Desery rurki opublikowany: 14.10.2013 | wyświetlono: 12063 Książki kucharskie: 15 | Polecenia: 0

TO CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESUJE