Ciasto warstwowa pychotka

4.5 (157 ocen)

Zdobywca nagrody

Przepis dnia
  • 3 godz.
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

To ciasto jest bardzo proste i szybkie do zrobienia, nie wymaga zbyt wielu przygotowań - co ja osobiście preferuję, gdyż jakoś nie przekonałam się jeszcze do robienia bardziej "skomplikowanych" ciast ;) :) :) Wygląda obłędnie i kusząco, jest meeeeega słodkie - do kawki czy na spotkanie w gronie znajomych - będzie deserem idealnym ! :)

  • 3 godz.
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • Składniki na blachę o wymiarach 22x30 cm (około 16 kawałków ciasta):
    około 20 sztuk delicji ( u mnie wiśniowe)
    100 g orzeszków ziemnych niesolonych
    100 g słonecznika
    KREM:
    2 jajka
    1/2 szklanki cukru
    1/2 litra mleka
    2 łyżki mąki pszennej
    2 łyżki mąki ziemniaczanej
    250 g masła
    BISZKOPT:
    4 jajka
    1 szklanka mąki tortowej
    1 szklanka cukru białego
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    8 g cukru waniliowego domowego
    2 łyżki oleju
    1 łyżeczka octu
    szczypta soli
    POLEWA KAJMAKOWA:
    1 litr mleka
    2 szklanki cukru
    16 g cukru waniliowego
    szczypta soli
    100 g śmietanki 30 %
Wystaw ocenę:

4.5 (157 ocen)

Zobacz również:

Ciasta Do kawy Biszkopty Orzeszki Kajmak

Ciasto warstwowa pychotka - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Orzeszki i słonecznik prażymy na suchej patelni, pozostawiamy do ostygnięcia.
  • 2. BISZKOPT: Białka ubijamy z cukrami, solą, proszkiem do pieczenia. Żółtka rozbijamy widelcem z octem, łączymy z pianą i delikatnie mieszamy. Stopniowo dodajemy mąkę i również delikatnie mieszamy. Na końcu dodajemy olej i delikatnie mieszamy. Ciasto wylewamy na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez około 25 minut (z termoobiegiem). Pozostawiamy w piekarniku do ostygnięcia.
  • 3. POLEWA KAJMAKOWA: Do szerokiego garnka o grubym dnie wlewamy mleko, wsypujemy cukry oraz sól, mieszamy, zagotowujemy. Następnie przykręcamy ognień na mały i gotujemy kajmak około 2 godziny (czasem mieszamy). Po 2 godzinach wlewamy śmietankę i gotujemy na małym ogniu od czasu do czasu mieszając aż lekko zgęstnieje (około 10 minut). Gotowa polewa kajmakowa ma mieć lekko(!) lejącą konsystencję, tak by można było ją łatwo rozsmarować. Cisto smarujemy przestygniętą polewą, ale taką by była nadal lejąca.
  • 4. KREM: Masło wyjmujemy wcześniej z lodówki, by miało temperaturę pokojową. Jajka wbijamy do garnka, ubijamy z cukrem (aż zbieleją). Do ubitych dodajemy mąki i jeszcze chwilę ubijamy. Mleko gotujemy, wlewamy stopniowo do ubitych jajek i chwilę miksujemy. Następnie gotujemy budyń, często mieszając. Studzimy. Masło ucieramy mikserem, dodajemy stopniowo po łyżce kremu i cały czas miksujemy aż powstanie krem.
  • 5. Blachę na ciasto wykładamy papierem do pieczenia. Układamy kolejno: biszkopt – 1/2 polewy kajmakowej – połowa prażonych orzeszków i słonecznika – krem budyniowy – kleksy z polewy kajmakowej - delicje (ułożone biszkoptem do góry) – pozostała polewa kajmakowa – prażone orzeszki i słonecznik
  • 6. Gotowe ciasto wkładamy do lodówki do schłodzenia.

Porady

Moja polewa "z góry" jest płynna, co widać na zdjęciu, gdyż do polewy kajmakowej, którą miałam polać wierzch ciasta niepotrzebnie dodałam śmietanki. Początkowo myślałam, że będzie za gęsta i nie będę w stanie polać nią po kremie budyniowym. Okazało się, że wyszła zbyt lejąca, co nie znaczy, że nie smaczna ;) i jeśli ktoś ma ochotę to można dodać 20 ml śmietanki :)

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Biszkopty Orzeszki ziemne Słonecznik

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Pieczenie Podwieczorek

Podobne przepisy

To może cię zainteresować