Chutney z czerwonej cebuli i dzikich jeżyn

0 (0 ocen)

  • 1 godz. 25 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Chutney (czatni) to gęsty, cudowny sos serwowany jako dodatek do różnych dań. Jego korzenie pochodzą prosto z Indii, kraju orientalnych smaków i pięknych krajobrazów. Na przestrzeni lat z Indii zawędrował do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy go pokochali! Później rozkochał w sobie innych mieszkańców naszego kontynentu i w sumie nie ma się co dziwić, bo jest przepyszny. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na chutney. W każdym regionie Indii przygotowuje się go inaczej, jednak w dobrym chutney'u jest pewna harmonia. Przeplatają się w nim słodkie, kwaśne i słone smaki z nutą ostrości, a czasem szczyptą korzennych smaków. Do jego przygotowania wykorzystuje się najróżniejsze sezonowe owoce i warzywa. Moja wersja chutney'u to połączenie delikatnej, czerwonej cebuli oraz słodkich, pachnących dzikich jeżyn. Powiadam Wam - w tym chuntney'u można się zakochać! Fantastycznie komponuje się z wędlinami, pieczonymi mięsami i domowym pasztetem. Jest wspaniałym uzupełnieniem deski serów, choć podkręci również smak zwykłych kanapek czy burgerów. Dzięki niemu nawet najprostsze potrawy zyskują niepowtarzalny smak!

  • 1 godz. 25 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 1 kg cebuli czerwonej
    500 g jeżyn
    125 ml czerwonego wytrawnego wina *
    80 ml czerwonego octu winnego
    100 g ciemnego cukru brązowego
    2-3 łyżki oliwy z oliwek
    pieprz czarny
    sól
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Przetwory

Chutney z czerwonej cebuli i dzikich jeżyn - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Słoiczki oraz zakrętki myjemy i wyparzamy. Zakrętki dokładnie wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym. Gotową konfiturę przekładamy do słoików i mocno zakręcamy.
    Cebulę obieramy i kroimy w cienkie półplasterki. W garnku o grubym dnie rozgrzewamy oliwę, dodajemy pokrojoną cebulę i dusimy pod przykryciem około 15 minut. Następnie dodajemy cukier i dusimy tak długo, aż cebula zmięknie i uzyska delikatnie słodko - karmelowy posmak. Trwa to około 30 minut. Warto jest od czasu do czasu przemieszać cebulę.
    Następnie dodajemy jeżyny, wino, ocet winny oraz przyprawy. Nie przykrywając pokrywką, dusimy na małym ogniu tak długo, aż płyn prawie w całości odparuje, a cebula wyraźnie zgęstnieje. U mnie trwało to około 40 minut. Na koniec została niewielka ilość płynu na dnie garnka. Pamiętajmy, aby na tym etapie gotować powoli!
  • 2. Pasteryzacja

    Dno garnka wkładamy ściereczką. Układamy słoiki z konfiturą tak, aby się nie stykały ze sobą. Garnek uzupełniamy wodą do 3/4 wysokości słoików. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy moc palnika i pasteryzujemy około 5-8 minut.
    Po tym czasie słoiki ostrożnie wyjmujemy z garnka i odwracamy do góry dnem. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy słoiki są szczelnie zamknięte. Pozostawiamy je tak do całkowitego wystudzenia. Konfiturę przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

    * użyłam wina cabernet sauvignon
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Czerwona cebula Jeżyny

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Indyjska Gotowanie Przekąska

Podobne przepisy

To może cię zainteresować