Chleb pszenny z żytem, kukurydzą i fistaszkami

0 (0 ocen)

  • 17 godz.
  • Dla 10 osób
  • Łatwy

Chleb na żytnim zakwasie z niewielką ilością świeżych drożdży. Nie jest ciężki i sycący. Ma kilka ciekawych składników w środku, mianowicie kukurydzę, fistaszki i namaczane wcześniej ziarna żyta.

  • 17 godz.
  • Dla 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • Składniki:

    Namaczane żyto:
    100 g ziaren żyta
    400 g gorącej wody

    Ciasto:
    120 g namoczonego żyta (patrz powyżej)
    200 g letniej przegotowanej wody
    5 g świeżych drożdży
    120 g aktywnego zakwasu żytniego (wyjętego z lodówki i dokarmionego przynajmniej 6 godzin wcześniej)
    400 g mąki pszennej typ 550
    12 g soli
    10 g cukru
    80 g kukurydzy z puszki, odsączonej
    60 g fistaszków niesolonych
    2 łyżeczki masła, stopionego i przestudzonego
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Pieczywo Chleb

Chleb pszenny z żytem, kukurydzą i fistaszkami - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. DZIEŃ WCZEŚNIEJ WIECZOREM

    Namaczane żyto: Ziarna żyta wsypać do dużej metalowej lub szklanej miski. Zalać gorącą wodą. Pozostawić pod przykryciem w temperaturze pokojowej na całą noc do namoczenia (ok. 12 godzin).
  • 2. W DNIU PIECZENIA


    Ciasto: Namoczone dzień wcześniej żyto odsączyć na sicie. Odważyć 120 g i przełożyć do dużej miski. Resztę ziaren możecie wykorzystać do wypieku innego chlebka lub ugotować i zajadać jako zamiennik kaszy.

    Do odważnego żyta wlać letnią wodę, wkruszyć świeże drożdże oraz dodać zakwas. Wymieszać, aż drożdże się rozpuszczą. Wsypać resztę składników (mąkę, sól, cukier, kukurydzę, fistaszki i stopione masełko). Ciasto wyrabiać mikserem z hakiem, aż będzie elastyczne i gładkie (ok. 7-10 minut). Ciasto po wyrobieniu nadal będzie luźne i klejące- tak ma być. Przełożyć je do długiej keksówki o wymiarach 10x30 cm wysmarowanej masłem i oprószonej mąką pszenną (ja dodatkowo wykładam papierem do pieczenia, dzięki czemu po upieczeniu łatwiej wyjąć mi chlebek z foremki). Pozostawić w temperaturze pokojowej do wyrośnięcia na ok. 4-6 godzin (czas ten może się skrócić lub wydłużyć. Ciasto powinno wyrosnąć po same brzegi formy- wtedy jest gotowe do pieczenia. Jeśli keksówkę z ciastem pozostawimy koło grzejnika lub kaloryfera, chleb szybciej wyrośnie niż, np. na kuchennym blacie. Pora roku również ma znaczenia... w lecie chleb wyrośnie znacznie szybciej niż w zimie).
  • 3. Chleb piec w piekarniku nagrzanym do 230 st.C przez 10 minut (by uzyskać bardziej chrupiącą skórkę, polecam na dnie piekarnika umieścić naczynie z gorącą wodą. Wtedy podczas pieczenia woda zacznie parować, a chleb będzie miał smaczniejszą skórkę). Po tym czasie obniżyć temperaturę do 200 st.C i piec jeszcze przez 20 minut. Ostrożnie wyjąć pieczywo z piekarnika, by się nie oparzyć. Chleb wyjąć z formy. Bez formy zapiekać jeszcze przez 5-10 minut. Wyjąć i umieścić na kratce do studzenia. Smacznego!
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Kukurydza Orzechy Ziarna

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Pieczenie Śniadanie

Podobne przepisy

To może cię zainteresować