Bigos prawdziwy - czterodniowy

4.5 (169 ocen)

  • 16 godz. 40 min

Prawdziwy i najlepszy w smaku bigos wymaga kilku etapów przyrządzania i jeżeli dobrze to rozłożymy pójdzie nam to naprawdę szybko i sprawnie.

  • 16 godz. 40 min

Składniki:

  • 1,5 kg kapusty kiszonej (bez dodatków typu marchewka),
    1,5 kg kapusty białej,
    15-20 dkg grzybów suszonych,
    1 kg kiełbasy wiejskiej,
    60 dkg wołowiny,
    60 dkg wieprzowiny,
    0,5 kg surowego boczku,
    1 kg cebuli,
    liście laurowe,
    ziele angielskie,
    pieprz,
    sól,
    mąka,
    ostra lub słodka papryka,
    majeranek,
    olej,
    ziarna jałowca.
Wystaw ocenę:

4.5 (169 ocen)

Zobacz również:

Dania główne Bigos

Bigos prawdziwy - czterodniowy - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Dzień pierwszy:
    Grzyby płuczemy i namaczamy na kilka godzin. Następnie w tej samej wodzie gotujemy je do miękkości na wolnym ogniu. Odcedzamy (wywar zostawiamy), a grzyby kroimy na mniejsze części. Kapustę kiszoną siekamy jeżeli jest "długa", zalewamy wodą, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, czarny pieprz ziarnisty i boczek. Całość podgrzewamy około godziny – nie gotujemy.
    W osobnym garnku zagotowujemy 4 litry wody z 2 łyżkami soli. Połowę kiełbasy kroimy w plasterki i wrzucamy do wody razem z poszatkowaną świeżą kapustą. Gotujemy ok. 15 minut. W tym czasie wołowinę, np. zrazówkę kroimy w mniejsze kawałki, obtaczamy w mące i smażymy na oleju. Następnie dodajemy 2 poszatkowane cebule, chwilkę smażymy i dolewamy zimnej wody, solimy, pieprzymy i pod przykryciem doprowadzamy mięso do miękkości.
    Na rozgrzanym oleju smażymy 2 poszatkowane cebule i dodajemy pokrojone na kawałki mięso wieprzowe (np. od szynki). Solimy, pieprzymy, podlewamy wodą i dusimy do miękkości.
  • 2. Dzień drugi:
    Dwie posiekane cebule i ok. 0,5 kg kiełbasy podsmażamy do zrumienienia. Odlewamy wodę z kiszonej kapusty. Do kapusty dodajemy grzyby. Kapustę podsmażamy na odrobinie smalcu, aż woda w niej zawarta praktycznie wyparuje, a kapusta nabierze ładnego koloru. Odcedzamy wodę z białej kapusty – dodajemy do niej wcześniej przygotowane mięsa i podsmażoną kiełbasę z cebulą. Gotujemy to około 10-15 minut, wyłączamy grzanie i zostawiamy pod przykryciem.
  • 3. Dzień trzeci:
    Wszystkie przygotowane do tej pory składniki wrzucamy do dużego garnka. Całość powinna być dosyć „sucha”. Bigos mieszamy dosyć często i podgrzewamy około godziny na wolnym ogniu. Doprawiamy finalnie do smaku, np. solą, pieprzem, majerankiem, suszoną papryką, ziarnami jałowca itp. W momencie, kiedy kapusta będzie już miękka ale nie ma być to ciapa, wyłączamy grzanie i studzimy, np. na balkonie.
  • 4. Dzień czwarty:
    Bigos jest już w zasadzie gotowy, można go w całości lekko podgrzać i ewentualnie doprawić. Następnie podgrzewamy go takimi porcjami, jakim aktualnie spożyjemy.

Porady

Jeżeli kapusta jest kwaśna należy ja wypłukać i odcisnąć.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Obiad

Podobne przepisy

To może cię zainteresować