Babka kawowo-migdałowa

5 (1 ocen)

Fantastycznie wilgotna i puszysta babka o smaku kawy i migdałów. Polana kawowo-migdałowym lukrem będzie stanowiła świetny dodatek do kawy lub herbaty. Polecam.

Składniki:

  • 100g migdałów bez skórki*
    3 czubate łyżki kawy rozpuszczalnej (najlepiej espresso)
    250g masła
    250g cukru pudru
    4 jajka
    1 łyżeczka naturalnego ekstraktu z migdałów
    150g mąki tortowej
    50ml whisky, koniaku lub rumu
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

    Lukier:

    200g cukru pudru
    3/4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej w proszku
    1/2 łyżeczki naturalnego ekstraktu z migdałów
    50ml gorącej wody
Wystaw ocenę:

5 (1 ocen)

Zobacz również:

Ciasta Babki Desery Kawy

Babka kawowo-migdałowa - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Piekarnik nagrzać do 180°C. Formę do babki dokładnie wysmarować masłem o obsypać bułką tartą.

    Migdały zmielić niezbyt drobno, wymieszać z mąką i proszkiem do pieczenia. Białka oddzielić od żółtek. Kawę rozpuścić w alkoholu, dodać ekstrakt z migdałów i wymieszać.
  • 2. Masło utrzeć z cukrem na gładką masą. Dodawać po jednym żółtku, kolejne dodając dopiero wtedy, gdy poprzednie dobrze połączy się z masą. Ucierać do uzyskania puszystej konsystencji. Zmniejszyć obroty miksera i dodać mąkę w trzech częściach na przemiennie z kawą, zaczynając i kończąc na mące.
    Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę i dodać do ciasta w trzech częściach i delikatnie wymieszać łyżką po każdej dokładce.
  • 3. Ciasto przełożyć do przygotowanej formy, wstawić do piekarnika i piec przez 50-60 minut (do suchego patyczka). Po upieczeniu babkę pozostawić w formie przez około 30 minut, następnie wyłożyć ją na talerz i pozostawić do całkowitego wystudzenia.
  • 4. Przygotować lukier. Cukier puder przesiać i wymieszać z kawą. Wodę wymieszać z ekstraktem migdałowym. Do cukru stopniowo dodawać wodę i ucierać do momentu uzyskania porządanej konsystencji. Możliwe, że nie wykorzystacie całej wody lub będzie jej wręcz za mało. Wszystko zależy od cukru purdu. Lukier powinien być na tyle rzadki, aby rozlał się grubą warstwą po babce, ale jednocześnie na tyle gęsty, aby z niej nie spłynął.
  • 5. Babkę można posypać posiekanymi lub zmielonymi migdałami.

Porady

* Jeśli macie migdały w skórkach, to należy zalać je wrzącą wodą i pozostawić na 10-15 minut. Po tym czasie skórka na migdałach nasiąknie i łatwo będzie można je obrać. Po obraniu migdały wysuszyć. Można nagrzać piekarnik do 80°C, włączyć termoobieg, migdały przesypać na papier do pieczenia i włożyć do piekarnika na 10-15 minut. Można też wykorzystać migdały w płatkach, ale wtedy wyjdzie nieco drożej.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Kawa Migdały

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować