Po truskawkach, które otwierają sezon na owoce, przychodzi pora na czereśnie, wiśnie, porzeczki, maliny i agrest.

Owoce sezonowe, którymi zajadamy się przez całe lato, poza walorami smakowymi mają ogromne znaczenie dla naszego organizmu – są przecież źródłem wielu witamin i minerałów, które dają naszemu ciału wiele dobrego i przedłużają młodość. Obecne w naszych ogrodach, w sklepach i na targach królują czereśnie, przyjrzyjmy się im bliżej.

Owoce czereśni dostępne są w wielu odmianach i kolorach - ciemnoczerwone (prawie czarne), czerwone, różowe, a nawet żółte/białe. Najczęściej zajadamy się nimi na surowo, chociaż coraz większą popularnością cieszą się dżemy, kompoty czy nalewki czereśniowe. Co więcej, oprócz wypieków, słodkie czereśnie wzbogacają również smak dań wytrawnych, szczególnie mięsnych - cielęciny, drobiu, pasztetów. 

CZEREŚNIE - WARTOŚCI ODŻYWCZE I ZDROWOTNE:

Mimo iż czereśnie głównie składają się z wody to posiadają też bardzo dużo cennych składników mineralnych i witamin. W owocach znajdziemy potas -100 g czerwonych kulek zawiera aż 275 mg potasu, który usuwa z naszego organizmu nadmiar soli, wpływając pozytywnie na pracę naszego serca, nerek i stawów. Owoce te to także źródło żelaza, wapnia i jodu (100 g owoców to 330 mg jodu). Ten pierwiastek, niezwykle ważny dla naszego organizmu, wzmaga produkcję hormonów tarczycy, które mają wpływ między innymi na naszą przemianę materii. Co zaskakujące, czereśnie posiadają więcej jodu niż ryby morskie!

Nie zapominajmy też o witaminach, które zwierają czereśnie - witaminy z grupy B, z przewagą witaminy B5 (wspomaga leczenie artretyzmu), witaminy A i C, wpływające na stan naszej skóry oraz działające odtruwająco i oczyszczająco na nasz organizm.
Czereśnie, szczególnie te czerwone odmiany, zawierają również bioflawonoidy, czyli przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki.

Wiedząc, jak wiele cennych wartości zdrowotnych i odżywczych zawierają czereśnie, zachęcam do częstego sięgania po nie, szczególnie, że sezon na te owoce jest dość krótki.
A jeśli chcemy zachować smak na dłużej, warto przygotować również przetwory z czereśni - dżemy, kompoty, nalewki i móc się cieszyć ich smakiem również zimą!

PRZEPISY: 

 1. Muffinki z czereśniami i makiem

Przepis znajdziesz (TUTAJ)

2. Tarta z czereśniami i śmietankową pianką

Przepis znajdziesz (TUTAJ) 

3. Sernik z czereśniami i nutką pomarańczy i kardamonu

Przepis znajdziesz (TUTAJ)