Rosół

0 (0 ocen)

Rosół – dla niektórych jest nieodłącznym elementem niedzielnego obiadu. Wiem, że każdy ma swój ulubiony przepis na rosół i każdy na pewno nazwie go najlepszym. Postanowiłam podzielić się swoim przepisem, swoim smakiem dzieciństwa.

Składniki:

  • 1 korpus z kurczaka
    2 udka kurczaka
    2 skrzydełka kurczaka
    300 g wołowiny ( szponder lub pręga)
    1 skrzydło indycze
    2 średnie marchewki
    1 korzeń pietruszki
    1 mały korzeń selera
    2 łodygi lubczyku
    1/4 kapusty włoskiej
    1/2 pora
    1 cebula
    1 łyżeczka pieprzu czarnego w ziarnkach
    sól
    Dodatkowo:
    makaron nitki
    świeża natka pietruszki
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Zupy

Rosół - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Przygotowanie:
    Mięso układamy w dużym garnku, zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia. Kiedy woda zacznie się gotować zmniejszamy gaz na średni i gotujemy około 5 minut. Podczas tego wstępnego gotowania na wierzchu pojawią się szumowiny, które dokładnie zbieramy przy pomocy sitka. Po usunięciu szumowin zmniejszamy gaz na najmniejszy i gotujemy. Rosół nie powinien gotować się zbyt szybko, powinien tylko ''pyrkać''.Po 30 minutach gotowania dodajemy obrane warzywa i przyprawy: marchew, pietruszkę, selera, por, kapustę, lubczyk,pieprz w ziarenkach i sól do smaku. Cebulę obieramy, kroimy na pół i opalamy nad ogniem do momentu, aż cebula wyraźnie się zrumieni, a nawet będzie czarna. Tak przygotowaną cebulę dodajemy do gotującego się rosołu. Jeśli w domu posiadacie kuchenkę z płytą na której nie można opalić cebulki, warto przygotować ją w inny, bardzo prostu sposób. Teraz pozostaje nam tylko powolne gotowanie, które powinno trwać od 3 do 6 godzin. Rosół podajemy z makaronem typu nitki, z dodatkiem marchewki i świeżo posiekanej natki pietruszki.

Porady

- najlepszy rosół to rosół gotowany na mięsie mieszanym - do rosołu nie dodajemy mielonego pieprzu, gdyż ma być on klarowny. Pieprz mielony podajemy na stół, aby bezpośrednio doprawić rosół na talerzu - pozostały rosół jest świetną bazą do innych zup - zbyt duża ilość marchewki w rosole sprawi, że będzie on słodszy - nie wolno dopuścić do tego, aby rosół gotował się zbyt gwałtownie.Nie będzie wtedy czysty i klarowny. - mięso z rosołu można również wykorzystać do farszu na pierogi czy paszteciki Jak zauważyłam, wiele gospodyń do rosołu dodaje żółte kostki rosołowe i przyprawy typu vegeta czy magii, co przyprawia mnie o mdłości. Błagam Was nasze babcie nie miały takich przypraw, a rosół zawsze smakował genialnie. Jeżeli nie pożałujecie składników, nie będziecie zmuszeni dodawać glutaminianu sodu i innej chemii.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Obiad

Podobne przepisy

To może cię zainteresować