Pierożki gyoza zawsze mają nadzienie wytrawne. Farsz może być mięsny, warzywny, a nawet rybny. Nie spotykane są wersje na słodko, tak jak na przykład w Polsce, gdy przygotowuje się pierogi z owocami. Pierożki gyoza mają często ozdobne kształty, które nadają daniu wyjątkowego znaczenia.

Pierożki gyoza - chińskie czy japońskie?

Pierogi gyoza od lat są przedmiotem licznych dyskusji w kwestii pochodzenia. Najczęściej można spotkać wątpliwości czy jest to chińskie danie (czyli jiaozi) czy japoński posiłek. Chińskie pierożki zazwyczaj wypełniane są mięsem wołowym w połączeniu z krewetkami, podczas gdy japońskie, mają cieńsze ciasto i delikatnie czosnkowy aromat. Japońskie pierożki gyoza często podawane są z mięsem mielonym z wieprzowiny, doprawione zieloną cebulką, posiekanym czosnkiem i korzeniem imbiru. Japończycy uważają pierożki gyoza za przystawkę, która jest tradycyjnym japońskim daniem. Dla wielu osób może wystarczyć fakt, że pierożki gyoza mają azjatycki rodowód.

Pierożki gyoza można z łatwością przygotować na parze. Wystarczy zaopatrzyć się w metalową wkładkę do gotowania na parze. Taką wkładkę, przypominającą sitko, umieszczamy w garnku z wrzącą wodą i gotujemy pierożki. Świetnie nada się też do parowania innych potraw, takich jak na przykład kluski na parze. 

Pierożki gyoza - jak się je podaje?

Pierożki japońskie można podawać gotowane na parze, pieczone w piekarniku lub smażone w głębokim oleju. Zazwyczaj przyrządza się je jednak metodą tak zwanego smażenia na parze. Polega to na tym, że surowe pierogi najpierw smaży się na rozgrzanym oleju, po chwili zalewa się wodą i przykrywa (do ugotowania), aby następnie odkryć patelnię i poczekać aż woda odparuje. Następnie znów trzeba chwilę smażyć (z jednej tylko strony) na rumiano. W efekcie powstaje chrupiący z jednej strony i ugotowany na parze pierożek.

Japońskie pierożki gyoza - w odróżnieniu od polskich - serwowane są zawsze jako przystawka, w towarzystwie dipu z sosu sojowego z dodatkami (np. z olejem sezamowym, z chilli lub octem ryżowym). Pomimo że japońskie pierożki nie mają słodkiego farszu, to czasami można spotkać je podawane na deser.

Pierożki gyoza stały się bardzo popularne na ulicach Tokio i szybko zaraziły swoim smakiem inne części kraju. Stały się one aż tak popularne, że w marcu 2012 roku firma Hobby Link Japan postanowiła wprowadzić do sprzedaży model przedstawiający pierożki gyoza. Zabawka przeznaczona jest do samodzielnego złożenia. Model składa się z 4 elementów, które należy złożyć ze sobą i odpowiednio pomalować. Oczywiście model jest niejadalny.

Pierożki gyoza - farsz

Pierogi gyoza mogą mieć bardzo różne nadzienie. Przykładowo, możemy zaserwować także pierożki gyoza: ebi gyoza (z krewetkami), z kurczakiem, yasai gyoza (z samymi warzywami) i z kaczką. W każdym przypadku pierożki powinniśmy podawać w towarzystwie pysznego sosu do maczania. Podzielimy się z wami przepisem, jak zrobić pierożki gyoza w domu - to naprawdę proste! Zapraszamy więc na wieprzowe pierożki gyoza z sosem sezamowo-sojowym z nutką chilli.

Pierożki japońskie (gyoza) – przepis

Ciasto na pierożki gyoza można kupić w sklepach z produktami azjatyckimi, w lepszych supermarketach lub sklepach sprzedających produkty z różnych stron świata.

Składniki na ciasto na pierogi gyoza:

Na około 40 sztuk:

  • 2 szklanki pszennej mąki
  • pół szklanki wrzątku
  • 1/4 łyżeczki soli

Nadzienie na pierożki gyoza:

  • 300 g wieprzowego mięsa mielonego
  • 2 garście posiekanej kapusty pekińskiej
  • pół pęczka posiekanego szczypiorku
  • garść kiełków sojowych
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka jasnej pasty miso
  • 1 łyżeczka oleju sezamowego i jasnego sosu sojowego
  • 1/2 łyżeczki sosu rybnego
  • 1 ząbek czosnku
  • odrobina czerwonej papryczki chilli
  • kawałek startego, świeżego korzenia imbiru
  • sól i cukier do smaku

Sos:

  • 6 łyżeczek jasnego sosu sojowego
  • 1 łyżeczka oleju sezamowego
  • 2 łyżeczki octu ryżowego
  • posiekany kawałek papryczki chilli

Na początek należy zagnieść ciasto i odstawić na godzinę do lodówki. Potem trzeba rozwałkować na bardzo cienko (podsypując blat mąką) i wycinać kółka. Następnie składniki farszu należy zmieszać ze sobą, doprawić delikatnie solą i cukrem. Kolejnym krokiem jest formowanie pierożków z farszem (dokładnie tak jak polskie pierogi) - pamiętając, by na końcu zrobić charakterystyczną falbankę na brzegach. Pierożki gyoza smażymy na parze. To znaczy, że najpierw smażymy je w głębokim oleju, a następnie gotujemy na parze. Pierożki gyoza należy podawać np.: z sosem sojowym, octem ryżowym i uprażonym sezamem. Osoby lubiące ostre smaki mogą podać pierogi gyoza z pikantnym sosem chilli. Innym sposobem na przyprawienie pierożków gyoza jest zastosowanie sosu mirin lub sosu rybnego.

Pierożki gyoza - gdzie kupić?

Japońskie pierożki gyoza mogą wydawać się skomplikowane w przygotowaniu. Osoby zapracowane mogą skorzystać z bogatej oferty polskich sklepów. Pierożki gyoza oraz półprodukty na wykonanie azjatyckiego posiłku można nabyć w licznych sklepach internetowych. Ponadto pierożki gyoza są coraz łatwiej dostępne, bo w sukurs przychodzą dyskonty spożywcze, oferując ten specjał w ramach azjatyckiego tygodnia.

Japońskie pierożki gyoza to sposób na zorganizowanie kulinarnego wieczoru w azjatyckim stylu. Nie zawsze musi to być wieczór z sushi. Różnorodne pierożki gyoza mogą być zaserwowane jako przystawka lub danie główne oraz rozszerzyć wachlarz znanych azjatyckich dań.