Fuczki - bieszczadzkie placki z kiszonej kapusty

4.69 (228 ocen)

Opublikowany w Magazynie
  • 15 min
  • Dla 3 osób

Fuczki to placuszki, które są lekko kwaśne i chrupiące, a w połączeniu z sosem czosnkowym smakują rewelacyjnie. Wiele osób może zaskoczyć składnik, którym jest kiszona kapusta. Fuczki bieszczadzkie wyglądem przypominają tradycyjne placki ziemniaczane. Wypróbuj placki z kiszonej kapusty.

  • 15 min
  • Dla 3 osób

Składniki:

  • kapusta kiszona odciśnięta 300 g,
    mąka pszenna 1 szklanka,
    mleko 3/4 szklanki,
    jajko 1 szt,
    kminek mielony, majeranek, sól i pieprz do smaku,
    olej do smażenia,
    majonez 2 łyżki,
    jogurt naturalny 2 łyżki,
    czosnek 1 ząbek,
    zioła prowansalskie szczypta,
    sól i pieprz do smaku,
Wystaw ocenę:

4.69 (228 ocen)

Zobacz również:

Kapusta kiszona Placki Sosy

Fuczki - bieszczadzkie placki z kiszonej kapusty - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Fuczki - przepis:
    Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy jajko i mleko. Miksujemy aż ciasto na fuczki będzie gładkie. Kapustę kiszoną odciskamy z nadmiaru soku, drobno kroimy i dodajemy do ciasta naleśnikowego. Ciasto przyprawiamy do smaku. Na patelni rozgrzewamy olej. Za pomocą łyżki kładziemy placuszki i smażymy z każdej ze stron na złoty kolor. Usmażone placuszki kładziemy na ręczniku papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
    Majonez łączymy z jogurtem naturalnym. Dodajemy wyciśnięty przez praskę czosnek, zioła prowansalskie oraz sól i pieprz do smaku. Usmażone placuszki podajemy z sosem. Fuczki są gotowe!
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Kapusta Kapusta kiszona Czosnek

Notka redakcyjna

Fuczki - sposób na proste danie

Przepis na fuczki wywodzi się z kuchni bieszczadzkiej. Proste, tanie i smaczne danie na bazie kiszonej kapusty. Fuczki bieszczadzkie to posiłek przypominający zarówno placki ziemniaczane, jak i wytrawne placki w stylu racuchów. Często doprawia się je kminkiem, ale świetnie smakują z odrobiną kminu rzymskiego. Jednak warto wiedzieć, że fuczki przygotowywane są z gęstego ciasta naleśnikowego. Fuczki bieszczadzkie nie mają specjalnych wymagań, co do określonego tłuszczu. Można z powodzeniem smażyć je również na oleju roślinnym, maśle klarowanym, smalcu lub oleju kokosowym. 

Fuczki to także świetna przekąska dla wegetarian i wegan. W takim wypadku, zamiast jajek należy użyć namoczonego zmielonego siemienia lnianego i w tradycyjnym przepisie zamienić mleko na ulubiony napój roślinny. Kwaśne fuczki będą świetnie smakować z dodatkiem napoju owsianego, napoju sojowego lub napoju ryżowego. Fuczki można podawać z sosem czosnkowym, posiekanymi świeżymi ziołami np.: natką pietruszki lub tymianku. 

Fuczki należy smażyć z obu stron na patelni o nieprzywierającym, grubym dnie. Patelnie żeliwne świetnie przewodzą i utrzymują ciepło, które dokładnie rozchodzi się po plackach. 

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Smażenie Obiad Kolacja

Podobne przepisy

4.73 (15 ocen)

Zdobywca nagrody

fuczki

To może cię zainteresować