Burrata – co to?

Biały ser burrata wytwarzany jest z krowiego lub bawolego mleka. Burrata ser o gładkiej, lśniącej teksturze i lekko słodkim smaku to specjał, który pochodzi z regionu Apulia (południowo-wschodnie wybrzeże Włoch). W procesie produkcji najpierw powstaje „woreczek” mozzarelli, który następnie wypełnia się śmietaną oraz strzępkami mozzarelli i zamyka się, formując koniec przypominający „czuprynkę”. Słowo „burrata” oznacza dosłownie „maślany”, co nawiązuje do delikatnego smaku i aksamitnej konsystencji wnętrza sera. Po przekrojeniu zewnętrznej warstwy ze środka wypływa bowiem kremowa słodkawa śmietanka.

Burrata - na zimno i na ciepło

Najlepiej smakuje burrata o temperaturze pokojowej, dlatego przed podaniem warto wyjąć ją odpowiednio wcześniej z lodówki. To ser, który nie wymaga specjalnych dodatków. Wystarczy skropić go oliwą, octem balsamicznym lub bazyliowym pesto i oprószyć solą i pieprzem. Najlepiej komponuje się z pomidorami, oliwkami, szynką parmeńską czy bagietką. Ser ten wspaniale smakuje też na gorąco jako dodatek do dań z makaronu lub warzyw. Położony na wierzchu potrawy i pieczony około 15 minut apetycznie się rozpływa.

Burrata – gdzie kupić?

Burrata jest dużo mniej popularna niż mozzarella ze względu na krótszy termin spożycia. Burrata jest także nieco droższa, ponieważ proces jej produkcji wymaga więcej zaangażowania. W Polsce można ją już jednak kupić nawet w popularnych marketach.

Włoska burrata – test świeżości

We Włoszech burratę często spotyka się zawiniętą w zielone liście rośliny zwanej złotogłowiem włoskim. Są one wskaźnikiem świeżości sera burrata. Dopóki liście pozostają jędrne i zielone, dopóty burrata jest świeża.

Zobacz także:   Euro na talerzu: kuchnia włoska 

Burrata – proste przepisy

Na ogół burrata nie wymaga wielu przygotowań. Dodaje się ją do sałatki ze świeżych pomidorów lub jako składnik pizzy.  Podpowiadamy, jak sprawić by klasyczna burrata z pomidorami i bazylią zamieniła się w prawdziwą ucztę.

Należy wziąć:

  • 200 g burraty,
  • 2 dojrzałe pomidory,
  • oliwę extra vergine,
  • kilka listków bazylii 
  • sól oraz pieprz do smaku

Najpierw pomidory myjemy i osuszamy. Kroimy w plastry. Następnie układamy dachówkowato, tak by utworzyły okrąg. Potem burratę osączamy z zalewy. Kładziemy na środku pokrojonych pomidorów i polewamy oliwą. Oprószamy solą i pieprzem. Na koniec dekorujemy listkami bazylii.

Idealnym dodatkiem do potrawy będą czarne oliwki lub marynowane kapary, które wzbogacą danie pod względem smakowym oraz wizualnym. Urozmaicimy je też, dodając jednego żółtego pomidora.