Buraczki do słoika na zimę

3.89 (435 ocen)

  • 3 godz.
  • Dla 10 osób

Pierwszy raz robię przetwory na zimę, przepis znalazłam w starym zeszycie z przepisami. Buraki do słoików sprawdzą się jako świetny dodatek do obiadu. Ponadto buraczki na zimę do słoików można wykorzystać jako składnik wielu pysznych dań. Oto przepis na buraczki do słoików na zimę.

  • 3 godz.
  • Dla 10 osób

Składniki:

  • - 4-5 kg buraków
    - 1 szklanka octu 10%
    - 1 szklanka cukru
    - 3 łyżki soli
Wystaw ocenę:

3.89 (435 ocen)

Zobacz również:

Przetwory

Buraczki do słoika na zimę - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Buraczki na zimę - przepis:
    Buraki wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości (około 45 minut). Po ugotowaniu odcedzamy i zostawiamy do wystygnięcia. Gdy będą jeszcze lekko ciepłe obieramy je ze skóry.
  • 2. Obrane buraki ścieramy na tarce o dużych oczkach. Dodajemy sól, około 3/4 szklanki octu i 1 szklankę cukru (sól, ocet i cukier najlepiej dodawać partiami - co jakiś czas próbując).
  • 3. Gotowe buraki wkładamy do uprzednio umytych i wyparzonych słoików, dokładnie wycieramy brzeg słoika i mocno zakręcamy. Buraki pasteryzujemy około 20-25 minut.

Porady

Słoiki najlepiej wyparzać w piekarniku przez około 10-15 minut w 100 stopniach Celsjusza.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Buraki Warzywa

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Jak zrobić buraczki na zimę?

Buraczki do słoików na zimę najczęściej przygotowywane są na ostro lub kwaśno. Do ich wykonania używa się octu spirytusowego lub octu jabłkowego. Przepis na buraczki do słoików na zimę może być też łączony z innymi warzywami. Spotyka się przepisy z papryką, chrzanem (w stylu ćwikły) albo z marchewką. Buraczki na zimę do słoików można też przygotować na słodko. Wtedy przełamuje się smak warzyw dodatkiem rodzynek, suszonej żurawiny albo suszonych śliwek. Buraczki czerwone na zimę to także świetny sposób przygotowanie składnika zup. Krem z buraków lub barszcz czerwony z kiszonych buraków to wyśmienity sposób na pyszne danie.

Jak długo gotować buraczki w słoikach?

Buraki w słoiki na zimę należy odpowiednio przygotować. Aby mogły stać przez dłuższy czas w piwnicy, w spiżarni lub w innym chłodnym i suchym miejscu należy je zapasteryzować. Można się zastanawiać, jak długo pasteryzować buraczki w słoiku. Buraki ćwikłowe na zimę powinny być pasteryzowane przez około 20 – 25 minut. Można to zrobić w garnku lub w piekarniku. Warto też zwracać uwagę na rodzaj używanych słoików. Nie powinny mieć gumowych uszczelek i nadawać się do przetworów. Słoiki przeznaczone do przechowywania żywności nie powinny być stosowane do gotowania. Tak powstaną pyszne domowe buraczki w słoikach.

Dobry przepis na buraczki na zimę nie zawiera wielu dodatków. Wystarczy ocet, cukier i odrobina soli. Jednak można przygotować buraczki na zimę do słoików bez octu. Wtedy buraki ćwikłowe do słoików można zrobić wykorzystując solankę, wodę wymieszaną z sokiem z cytryny albo zasypać cukrem i solą. Tal przygotowane buraczki ze słoika do obiadu zasmakują nawet najmłodszym dzieciom.

Jak doprawić buraczki tarte do słoików?

Buraki czerwone na zimę można doprawić w tradycyjny sposób używając świeżo zmielonego pieprzu i kwasku cytrynowego albo w nieco egzotyczny używając startego imbiru albo suszonych płatków papryczki chilli. Do buraczków będzie również pasować dodatek liści laurowych, ziela angielskiego, cząbru, tymianku lub majeranku. Buraczki tarte do słoików przyprawione chrzanem szybko zamienią się w tradycyjną ćwikłę. Czasem spotyka się przepisy na buraki na zimę używające miodu, syropu klonowego lub syropu z daktyli. Ilość składników i rodzaj dostosowujcie do własnych upodobań kulinarnych.

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Do spiżarni

Podobne przepisy

To może cię zainteresować