Bazylia pochodzi prawdopodobnie z tropikalnej strefy Afryki albo z Azji. W XVI wieku bazylia dotarła do Europy Południowej. Obecnie bazylia uprawiana jest na całym świecie, także w ogródkach i doniczkach na parapecie. Bazylia ma korzenny, słodkawy i lekko pikantny smak. Bazylia zwana jest inaczej bazylkiem ogrodowym, zwyczajnym, czy bazyliszkiem polskim.

Bazylia - właściwości

Bazylia zawiera witaminy A, C i B5 oraz składniki mineralne: wapń, magnez, żelazo i potas. Znajdujące się w niej olejki eteryczne mają silne właściwości przeciwzapalne, a garbniki działają ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego i przeciwdziałają biegunkom. Bazylia poprawia trawienie, przynosi ulgę przy niestrawności i wzdęciach. Flawonoidy zapobiegają gromadzeniu się złogów w naczyniach i mają dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Badania naukowe dowodzą, że ekstrakt z bazylii przynosi ulgę przy bólach reumatycznych, łagodzi obrzęki i bóle stawów. Bazylia obniża gorączkę, oczyszcza oskrzela, łagodzi kaszel i leczy infekcje gardła. Dobrze wpływa na pamięć, poprawia nastrój, a także łagodzi bezsenność. Olejku z bazylii używa się do produkcji kosmetyków.

Bazylia - na co pomaga?

Ponadto bazylia wspomaga układ nerwowy. Można ją stosować przy nadpobudliwości, depresji i stanach lękowych. Bazylia poprawia nastrój, zwalcza bezsenność i eliminuje stres. Uważa się, że bazylia to roślina stworzona dla sportowców. Bazylia zwalcza przemęczenie fizyczne i psychiczne. Ponadto bazylia przeciwdziała skurczom mięśni, ogranicza obrzęki stawów, leczy kolkę, a nawet reguluje poziom testosteronu.

Bazylia - zastosowanie

Świetnie komponuje się z pomidorami, wzbogaca również smak makaronów, zup, sałatek, duszonych warzyw i mięs. Jest głównym składnikiem pesto. Najlepiej dodawać ją do potraw pod koniec gotowania lub smażenia.
Zawiera olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, karotenoidy, sterole, saponiny i sole mineralne. Można ją hodować w domowych warunkach, zasadzając nasionka w marcu, a w lipcu zbierać plony. Bazylie można wykorzystać w kuchni świeżą, jak i suszoną. W obu wersjach sprawdza się znakomicie. W kuchni wchodzi w skład ziół prowansalskich. Najbardziej znana i popularna jest we Włoszech (ogólnie kuchnia śródziemnomorska), używana np. do spaghetti, pesto, jako przyprawa do sałatek, pizzy, zup, warzyw czy sosów- zwłaszcza pomidorowych. 

Bazylia – jak zrobić pesto z bazylii?

Aby zrobić pesto z bazylii, należy przygotować: 4 łyżki orzeszków piniowych, szklankę świeżych liści bazylii, ząbek czosnku, 1/2 szklanki tartego parmezanu oraz 5 łyżek oliwy z oliwek. Na początku należy poobrywać i opłukać listki bazylii. Następnie należy obrać czosnek i pokroić na mniejsze cząstki. Potem za pomocą malaksera lub blendera wszystkie składniki trzeba zmiksować na gładką masę. Warto sięgnąć po blender z regulacją mocy oraz posiadające dodatkowe akcesoria ułatwiające pracę. Jeżeli masa jest zbyt gęsta, należy dodać oliwy. Bazylia w formie pesto można być podawana jako pasta do tostów, dodatek do makaronów albo jako sos do pizzy.

Bazylia – co z niej zrobić?

Bazylia przyda się do spaghetti bolognese. Wystarczy przygotować następujące składniki: 0,5 kg szynka lub łopatka wieprzowa, 4 ząbki czosnku, 0,5 cebuli, 2 łyżki oleju, puszkę pomidorów, opcjonalnie 2 sztuki świeżych pomidorów, 2 łyżki świeża posiekanej bazylii, 1 łyżeczkę ziół prowansalskich, szklankę wody, 1 łyżkę mąki ziemniaczanej, 2 łyżki przecieru pomidorowego oraz opakowanie makaronu spaghetti. Do smaku należy przygotować sól, pieprz, 1 łyżkę mielonej słodkiej papryki. Do przyprawienia mięsa potrzeba 1 łyżeczkę soli oraz 1/3 łyżeczki czarnego pieprzu.

Aby przygotować spaghetti bolognese należy makaron ugotować według wskazówek na opakowaniu. Następnie mięso umyć, przekroić na mniejsze kawałki i zmielić w maszynce. Potem trzeba przyprawić solą, pieprzem i papryką i całość wymieszać. Potem należy czosnek i cebulę drobno posiekać. Następnie na patelni trzeba rozgrzać olej i wrzucić czosnek i cebulę. Wszystkie składniki należy przyrumienić. Kolejnym krokiem jest dodanie mięsa. Składniki należy wymieszać. Całość trzeba smażyć, aż mięso zmięknie. Następnie pomidory z puszki trzeba przelać do miski. Dodać pokrojone w kostkę świeże pomidory. Sos bolognese trzeba przyprawić bazylią i ziołami prowansalskimi. Wszystkie składniki należy zmiksować ręcznym blenderem. Następnie należy go dodać do mięsa wraz z wodą i przecierem. Na koniec należy doprawić solą i pieprzem. Kiedy zacznie się gotować można ją zagęścić, dodając mąkę rozrobioną w odrobinie zimnej wody. Bazylia może stanowić dekorację. Przed podaniem można delikatnie porwać listki, aby wzmocnić aromat zioła.

Kolejnym przepisem, gdzie bazylia jest istotnym składnikiem, są rozgrzewające cannelloni z farszem mięsnym z papryką i pieczarkami pod beszamelem. Na farsz potrzeba będzie 0,5 kg mięsa wieprzowego np. szynki lub łopatki. Spośród warzyw należy przygotować 2 duże czerwone papryki, 1 cebulę, ząbek czosnku praz 5-6 małych pieczarek. Wśród ziół potrzeba będzie 6-7 listków bazylii oraz 2 łyżki świeżej natki pietruszki. Do smaku potrzeba łyżeczkę soli, szczyptę pieprzu, 2 łyżki mielonej słodkiej papryki, 3 łyżki przecieru pomidorowego, 3 łyżki oleju do smażenia i 1 łyżeczkę masła. Potrzeba będzie 200 g makaronu cannelloni. Aby zrobić beszamel, należy wziąć 350 ml mleka, 1 kulkę mozzarelli, szczyptę soli, szczyptę pieprzu, 2 łyżki mąki pszennej, 3 płaskie łyżki masła.

Na farsz należy obrać i pokroić cebulę w kostkę. A następnie podsmażyć na oleju z masłem. Paprykę i pieczarki należy obrać. Potem paprykę pokroić w drobną kostkę, a pieczarki w drobniutkie paseczki lub też kosteczkę (ważne by były drobne, aby zmieściły się do rurek). Następnie dodać do cebuli i wymieszać. Wszystkie składniki należy dusić pod przykryciem ok. 15 minut, aż papryka zmięknie. Potem należy dodać posiekaną bazylię i pietruszkę. Następnym krokiem jest umycie, osuszenie i zmielenie mięsa. Potem należy je doprawić solą, pieprzem i papryką. A czosnek przecisnąć przez praskę. Składniki trzeba dokładnie wymieszać. Potem trzeba dodać do warzyw na patelni i dokładnie wymieszać. Gdy mięso się podsmaży, powinno się dodać do niego przecier. Na koniec należy doprawić solą i pieprzem do smaku. Powstałym farszem trzeba dokładnie napełnić rurki cannelloni (muszą być pełne farszu) i ułożyć je poziomo w naczyniu żaroodpornym prostokątnym. Następnie układać jedną na drugą pionowo.

Przygotowując beszamel, trzeba masło rozpuścić w rondelku. Następnie, kiedy zacznie skwierczeć, dodać mąkę, energicznie mieszając, aż dobrze się rozpuści. Powoli wlewać mleko i mieszać. Doprawić solą oraz pieprzem. Ser mozzarella trzeba zetrzeć na tarce o drobnych oczkach i dodać do beszamelu. Całość należy mieszać, aż się rozpuści, a sos zgęstnieje. Gotowym beszamelem polać makaron. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na ok. 25 min.