W każdym domu tradycyjne potrawy wigilijne wyglądają odrobinę inaczej. Można się domyślać, że Wigilia Bożego Narodzenia i związane z nią przepisy Magdy Gessler są pełne przepychu, kolorów i smaków. Pomimo postnego charakteru wieczerza wigilijna obfituje w smaki, za którymi tęskni się cały rok. Świąteczny nastrój również sprawia, że smakują one wyjątkowo tylko ten jeden dzień w roku. W tym roku restauratorka poleca nietuzinkowe połączenia smaków - w związku ze swoim najnowszym kursem gotowania.

Kurs gotowania i przepisy Magdy Gessler

Pod hasłem "Sekrety kulinarne" odsłania najlepsze, wypróbowane receptury - również na świąteczne, bożonarodzeniowe specjały. Wśród nich Śledzie marynowane w korzennym bukiecie, Śledziowa bajadera na chałce z gruszką konfederatką czy Śledzie pocztowe dziadka Leona w oleju. W przypadku świąt Bożego Narodzenia pojawiają się też idealne ciasto na pierogi Magdy Gessler i doskonałe autorskie farsze - Pierogi ruskie babci Ireny cząbrem i majerankiem pachnące, Pierogi z kaczką i okrasą z chrupiącej złotej skórki oraz inspirowane kuchnią wschodnią Kołduny w lubczykowym zabajone z ukrywanego przepisu domu Sienkiewiczów u Fukiera podawane. Na pierwszy i drugi dzień świąt z pewnością sprawdzi się bigos królewski winem podlewany na wszystkich mięsach ze śliwką wędzoną nowosądecką, borowikami i pigwą, przez co najmniej trzy dni dopieszczany.

Nie tylko wigilijny barszcz czerwony

Przepis na barszcz czerwony z uszkami według przepisu Magdy Gessler to wspaniałe danie zaczerpnięte z programu Kuchenne Rewolucje. Charakteryzuje się dodatkiem obierek jabłkowych, które łagodzą smak tradycyjnej zupy. Skórki z jabłka są również dodawane do zakwasu na barszcz, które sprawiają, że barszcz czerwony nabiera subtelnego, owocowego aromatu. Wigilijne uszka powinny być pełne aromatycznego, grzybowego farszu.

Poza barszczem, na wigilijnym stole, można zaserwować zupę grzybową albo zupę rybną na bazie głowy karpia. W niektórych zakątkach Polski podaje się nawet wigilijny żurek z suszonymi grzybami. Wszystko uzależnione jest od regionu Polski, w którym się aktualnie znajdujecie. Gdy myślimy o daniach głównych, wyobrażamy sobie smażonego karpia, gołąbki z kaszą gryczaną i  grzybami, pierogi a także sałatka jarzynowa. Tego dnia na stole znajdziecie również łazanki z kapustą kiszoną i pieczarkami.

Słodkości przy wigilijnym stole

Jako pierwszy deser podczas wieczerzy wigilijnej  można zakwalifikować kompot z suszu. Jest on słodki zarówno z ususzonych owoców, jak i osłodzenia miodem. Bogatszą wersję stanowi z pewnością kompot z suszu z dodatkiem wina. Wieczerza wigilijna obfituje w różnego rodzaju ciasta: makowiec zawijany z dodatkiem rumu, długo dojrzewający piernik i drobne pierniczki choinkowe. Spotkać można makówki, kluski z makiem i kutie. W wielu domach na wigilijnym stole nie może zabraknąć racuchów z jabłkami. Puszyste, drożdżowe placuszki wypełnione po brzegi jabłkami skuszą nie tylko najmłodszych.

Zobacz też: Dania wielkanocne Magdy Gessler – pyszne przepisy na klasyki