Tłusty Czwartek - tradycja tłustych słodkości

Tłusty Czwartek 2019 wypada 28 lutego. Tradycyjnie tego dnia królować na stole będą pączki, faworki, oponki i róże karnawałowe. Ale skąd wziął się zwyczaj smażenia słodkości i zajadania ich w sporych ilościach? Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem - w tradycji chrześcijańskiej czasem zadumy, oczekiwania na Zmartwychwstanie i ograniczeniem ziemskich pokus. Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Zgodnie z nim nie tylko warto usmażyć domowe pączki, ale też zajadać się tymi najlepszymi. Jeden z przesądów mówi o tym, że konsumpcja chociaż jednego pączka w Tłusty Czwartek zapewni nam dobrobyt i pomyślność.

Tłusty Czwartek 2019 - pomysły na pączki

Przepis na pączki możemy wybrać zgodnie z naszymi preferencjami smakowymi, dostępnymi składnikami, a także sprzętem, jaki mamy w kuchni. Na Tłusty Czwartek 2019 możemy przygotować tradycyjne domowe pączki - smażone w głębokim tłuszczu, z charakterystyczną jasną linią przez środek i słodkim nadzieniem. Pączki z wiśniami czy pączki z różą, lukrem i skórką pomarańczową wpiszą się w gusta miłośników klasycznych pączków. Od lat popularnością cieszą się pączki serowe - mięciutkie, pyszne w smaku i wbrew pozorom proste do zrobienia. Z kolei nieco lżejsze będą pączki z serka homogenizowanego - najlepiej użyć waniliowego, aby pączki wyszły pachnące i smakowite.

Na pączki w Tłusty Czwartek 2019 mogą pozwolić sobie także osoby na diecie odchudzającej lub na diecie bezglutenowej. Wystarczy, że wykorzystają odpowiednie składniki i przepis. Dietetyczne pączki pieczemy w piekarniku, dzięki czemu nie wchłoną tłuszczu, a środek wypełnimy daktylowym - naturalnie słodkim - nadzieniem. Pączki pieczone wbrew pozorom nie będą suche - jeśli dobrze wyrobimy ciasto, postawimy na smakowite nadzienie lub oryginalną i niskokaloryczną posypkę to  pączki z piekarnika będą smakowitą konkurencją dla tradycyjnej wersji. Z kolei pączki bezglutenowe możemy przygotować np. z bananów lub wykorzystać mąkę kukurydzianą do ciasta i zrobić pączki bezglutenowe kukurydziane cytrynowe.

Zobacz także: Tłusty Czwartek 2020 - najlepsze przepisy na pączki i faworki

Faworki na Tłusty Czwartek 2019

O ile pączki możemy kupić w cukierniach właściwie przez cały rok, o tyle czas na faworki zaczyna się właśnie w Karnawale, a finał ma w Tłusty Czwartek - nie inaczej będzie w tym roku! Polecamy jednak świętować Tłusty Czwartek 2019 z domowymi wyrobami. Faworki kuszą kruchością i pięknym kształtem. Taki efekt wbrew pozorom możemy uzyskać w prosty sposób, o ile mamy odpowiedni przepis na faworki. Możemy przygotować ich klasyczną wersję, zagniatając ciasto z mąki z żółtkami, jajkiem, cukrem, kwaśną śmietaną i odrobiną mocniejszego alkoholu, aby faworki nie wyszły zbyt tłuste. Możemy też przygotować faworki z piwem - piwo sprawi, że ciasto nie będzie potrzebowało zbyt długiego zagniatania. Jeśli marzą nam się pokaźnych rozmiarów wyrośnięte faworki to warto wykorzystać przepis na faworki drożdżowe. Natomiast jeśli w tym roku wolimy postawić na wersję faworki fit - wybierzmy faworki z piekarnika. Dla osób, które chorują na celiakię lub z innych powodów wykluczyły gluten z diety sprawdzą się faworki bezglutenowe - przygotowane na bazie specjalistycznej mąki bezglutenowej. Klasycznie są smażone, więc tej wersji nie zaliczamy do niskokalorycznej.

Tłusty Czwartek 2019 oponki i piękne róże karnawałowe

Oponki drożdżowe lub oponki serowe - to kolejna pozycja, na którą warto się skusić w Tłusty Czwartek 2019. Jak zrobić oponki? Wyrobione ciasto należy rozwałkować, a za pomocą dwóch foremek o różnych rozmiarach lub szklanki i kieliszka wycinać kształtne oponki. Następnie smażymy w dobrze rozgrzanym tłuszczu - przyjmuje się, że najlepsze oponki wyjdą w temperaturze 175 stopni C - aby to sprawdzić, przyda się termometr cukierniczy. Usmażone oponki wykładamy na papierowy ręcznik, aby usunąć nadmiar tłuszczu. Posypujemy cukrem pudrem i gotowe. Dla osób, które nawet w Tłusty Czwartek liczą kalorie polecamy oponki serowe pieczone. Planujecie przyjęcie ze specjałami na Tłusty Czwartek 2019? Zróbcie piękne róże karnawałowe - oczywiście z ciasta faworkowego.

Zobacz:  7 przepisów na pączki serowe