Krewetki mają swój charakterystyczny, ale dość subtelny smak, więc warto postawić na prostotę w ich przyrządzaniu. Najbardziej klasyczny przepis na krewetki z czosnkiem i pietruszką to dosłownie kilka minut pracy - do tego świeża bagietka i gotowe! Kieliszek białego wina będzie idealnym uzupełnieniem. Najchętniej sięgamy po duże krewetki tygrysie, które świetnie nadają się do sałatek, makaronów, zup, szaszłyków. Drobniutkie krewetki koktajlowe sprawdzą się w sosach do makaronu.

Krewetki z makaronem

Wspomniane wyżej krewetki z czosnkiem i pietruszką sprawdzą się też doskonale z makaronem. To klasyczny śródziemnomorski smak - podobnie jak te pappardelle z krewetkami i pomidorami i pomidorowe spaghetti z krewetkami.

Krewetki z makaronem podaje się jednak także w kuchniach azjatyckich - przykładem jest ten makaron ryżowy z krewetkami i chili, ten czarny makaron z krewetkami w sosie kokosowym lub pad thai z krewetkami, czyli obłędnie aromatyczne tajskie danie z makaronem.

Krewetki w tempurze

Tempura to każdy przysmak, który zanurzycie w tym charakterystycznym cieście i usmażycie w głębokim tłuszczu. Pokocha ją każdy, kto ma słabość do panierki. Japończycy przyrządzają w ten sposób i warzywa, i mięso, i ryby czy owoce morza. Krewetki w tempurze to jeden z najbardziej lubianych przysmaków. Na początek trzeba jednak zrobić ciasto - powstaje ono z połączenia bardzo zimnej wody oraz mąki ziemniaczanej i pszennej (lub ryżowej). Jest lejące jak ciasto naleśnikowe, ale delikatniejsze i po usmażeniu staje się często półprzezroczyste. Krewetki w tempurze doskonale smakują w sushi, kanapkach, sałatkach, ale także jedzone jako przekąska - z sosami, na przykład czosnkowym lub majonezowym.

Krewetki - jak przyrządzać?

Krewetki, które zazwyczaj kupuje się w supermarketach, zwykle są różowe - to znak, że zostały już obgotowane (surowe są szare). Zwykle jest to produkt mrożony, który przed przygotowaniem trzeba rozmrozić. Najlepiej, układając je w lodówce na kilka godzin. Czasem są to całe krewetki w skorupkach, czasem częściowo ich pozbawione, a czasem z samym już tylko ogonem. Jeśli kupisz te nieobrane - musisz samodzielnie zdjąć skorupkę przed gotowaniem lub po - już na talerzu. Ważne jest też, żeby usunąć jelito - tę ciemną nitkę biegnącą przez grzbiet krewetki. Przyda się to tego na przykład wykałaczka. Oczyszczone krewetki opłucz, osusz i gotuj, smaż, grilluj, piecz!
 

Krewetki - wartość odżywcza

Warto je jeść nie tylko dlatego, że są pyszne - krewetki są też bogatym źródłem białka, witamin i minerałów takich jak jod czy selen. Na dodatek mają niewiele kalorii - w 100 g krewetek około 90 kcal. Dlatego krewetki są cenione przez osoby na diecie niskokalorycznej i intensywnie uprawiające sport oraz poszukujące wartościowego białka w diecie.

Zobacz też: Krewetki tygrysie.