Kotlet to szybki i sprawdzony sposób na smaczny obiad. Wystarczy chwila w kuchni i gotowe. Z chrupiącą panierką są po prostu znakomite! Kotlety to także sposób na przemycenie warzyw i grzybów. Na przykład kotlety z mięsa mielonego z pieczarkami zasmakują nawet najmłodszym dzieciom.

Kotlety - jak przygotować doskonały kotlet?

Aby przygotować smaczne kotlety, zacznijmy od wyboru dobrego kawałka mięsa. Zamiast w dużym markecie, kupmy mięso u lokalnego rzeźnika. Jeśli robimy kotlety schabowe, wybierzmy kawałek nieprzerośnięty, z niewielką ilością tłuszczu. Możemy od razu poprosić, by kawałek schabu pokrojono na plastry - dzięki temu będą miały tę samą grubość. W przypadku mięsa drobiowego możemy sięgnąć po pierś z kurczaka lub pierś z indyka. Pamiętajmy, że to mięso delikatne, wymaga więc lżejszego rozbijania i krótszego smażenia. Kotlety z drobiu to także znane w PRL-u kotlety pożarskie.

Według niektórych schab z kością ma więcej smaku, ale to, czy wybierzemy akurat taki kawałek na kotlety, zależy od naszych upodobań. Z kolei do kotletów mielonych możemy wykorzystać różne rodzaje mięsa, które akurat mamy w lodówce - to dobry pomysł na wykorzystanie skrawków, które zostały nam z innych dań. Ciekawym pomysłem są też kotlety siekane.

Zobacz też przepis na schab ze śliwką!

Kotlety – jak panierować kotlety?

Przy robieniu kotletów bardzo ważnym elementem jest panierka. Wybór jest spory. Tradycyjnie kotlety przygotujemy w panierce z bułki tartej lub mąki. Aby kotlety były bardziej chrupiące, możemy obtoczyć je w panierce dwukrotnie. Inną opcją, która stworzy pyszny kotlet jest panierka z płatków kukurydzianych lub grzanek. Do panierowania można też użyć płatków migdałów lub wiórków kokosowych. Świetnie smakuje również panierka z orzechów włoskich lub orzechów laskowych. Wersja dla ambitnych - kotlet w cieście. Coraz bardziej popularna jest japońska panierka panko. Taka panierka do kotletów jest zmielona w grubszy sposób  i bardziej chrupiąca.                                      

Kotlety – jak smażyć kotlety mielone?

Kotlety możemy smażyć na oleju roślinnym, klarowanym maśle lub smalcu. Wszystko zależy od tego, jaki smak najbardziej lubimy. Z pewnością znajdą się tacy, którzy wolą nutę maślaną i tacy, którzy lubią podkreślić smak mięsa smalcem. Ważne, żeby patelnia była mocno rozgrzana, kiedy położymy na niej kotlety. Smażymy do momentu aż zrobią się złote. Nie trzymajmy ich na patelni zbyt długo, żeby skórka nie zbrązowiała. Mają być chrupiące, ale niespalone. Przed podaniem, odsączmy kotlety z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.

Zamiast kotleta schabowego, możemy poeksperymentować i przygotować kotlet pożarski, kotlet szwajcarski lub kotlet de volaille. Faszerowanie kotletów serem, szynką lub warzywami jest dobrym urozmaiceniem. Oczywiście, możemy też przygotować kotlety wege, np. kotlety z selera.

Kotlety – jak zrobić kotlety sojowe?

Kotlety sojowe najczęściej kupowane są w sklepach ze zdrową żywnością. Stanowią pewnego rodzaju półprodukt, który należy moczyć w wodzie lub bulionie przez kilka minut a potem zapanierować i obsmażyć. Kotlety sojowe są również proste w przygotowaniu ze świeżo namoczonej soi. Wystarczy masę zmielić z cebulą, czosnkiem i ulubionymi przyprawami. Następnie trzeba formować kotlety w dłoni i obtaczać w bułce tartej. Warto sięgnąć po jajko dla lepszego związania masy. Weganie mogą użyć sproszkowanego siemienia lnianego namoczonego w wodzie. Kotlety sojowe smażymy na oleju roślinnym i podajemy z ulubioną sałatką.