Jagodzianki robimy od razu, kiedy tylko zobaczymy pierwsze jagody. Pachnące masłem bułeczki wspaniale smakują na słodkie śniadanie czy do popołudniowej kawy. Obowiązkowe podawane są z dużą ilością kruszonki albo słodkiego, cytrynowego lukru. Warto wzbogacić smak cukru z prawdziwą wanilią. Uwaga! Trudno im się oprzeć. 

Jagodzianki - najlepsze drożdżówki

Bułeczki wypełnione jagodami najczęściej przygotowujemy z ciasta drożdżowego. Do masy można dodać nieco wanilii, dzięki temu ciasto będzie delikatniejsze w smaku. Drożdżowe jagodzianki pokochają dzieci - bułki pysznie smakują maczane w ciepłym mleku. Możemy tez postawić na wersje niestandardowe - jagodzianki z ciasta francuskiego lub jagodzianki a la muffinki.

Jagody - świeże lub mrożone

W sezonie postawmy na świeże jagody, najlepiej własnoręcznie zebrane w lesie. Przed dodaniem do ciasta dokładnie je umyjmy, usuwając gałązki i listki. Część możemy zamrozić - w zimie przypomną nam o ciepłych dniach. Mrożone jagody dostaniemy też w sklepach, warto z nich korzystać, jeśli nie mamy własnych zapasów. Jagody są skarbnicą witamin. Pomagają regulować poziom cukru we krwi, skutecznie zwalczają choroby dróg oddechowych, wpływają pozytywnie na trawienie. Co więcej, zawierają całe mnóstwo witaminy C oraz tak cennych dla naszego zdrowia przeciwutleniaczy.

Do jagodzianek najlepiej dodawać je w całości, od razu po umyciu. Możemy delikatnie oprószyć je cukrem, żeby nie były zbyt kwaśne. Te owoce świetnie nadają się też do innych deserów. Spróbujcie zrobić np. koktajl malinowo-jagodowy lub lody jagodowe.

Lukier czy kruszonka?

Po przygotowaniu bułeczek do pieczenia, zastanówmy się, co damy na ich wierzch. Może to być nasza ulubiona kruszonka, pachnąca i chrupka, nadająca jagodziankom jeszcze więcej maślanego smaku. Dla prawdziwych łasuchów wspaniałą opcją będą natomiast jagodzianki z lukrem. Jeśli zaś chcecie tylko delikatnie dosłodzić bułeczki, oprószcie je cukrem pudrem.