Zielony groszek najczęściej kojarzy się nam jako składnik dodatku do tradycyjnego obiadu z kotletem mielonym i marchewką. Jednak można go używać w wielu smakowitych posiłkach i łączyć w nieoczywisty sposób. Na przykład latem warto wypróbować zupę - krem z groszku i bobu z dodatkiem mięty albo przygotować sycącą sałatkę. Zobaczcie jakie przepisy zebraliśmy na groszek nie tylko do obiadu.  

Groszek zielony - wartości odżywcze

Groszek jest bardzo zdrowym warzywem, które warto włączyć do codziennego jadłospisu. Zawiera dużą dawkę witamin:  A, E, C, K oraz witamin z grupy B. To także skrabnicą minerałów, takich jak żelazo, sód, wapń, potas i magnez. Oprócz tego, groszek jest bogatym źródłem białka roślinnego, dlatego szczególnie polecany jest osobom unikającym mięsa w diecie. Wszystkich tych dobroczynne właściwości możemy dostarczać sobie bez wyrzutów sumienia, gdyż groszek jest warzywem niskokalorycznym, a przy tym bardzo sycącym. W stu gramach świeżego groszku jest jedynie 80 kalorii.

Groszek groszkowi nierówny, czyli groszek mrożony i konserwowy

Powszechnie wiadomo, że najzdrowszym wyborem zawsze jest świeże warzywo. To w świeżym groszku jest najwięcej witamin i minerałów. Dlatego w czasie sezonu na groszek, najlepiej będzie korzystać z dostępu do świeżych strączków groszku cukrowego. Natomiast poza sezonem, kiedy mamy dostęp jedynie do mrożonego i konserwowego groszku, jak najbardziej powinniśmy z nich korzystać. Mrożony groszek nie traci swoich właściwości, dlatego jest dobrą alternatywą dla świeżego groszku na czas poza sezonem. Co więcej, mrożony groszek nie trafi swojego intensywnie zielonego koloru, więc pięknie wygląda w daniach. Jak mrozić groszek cukrowy lub łuskowy? Aby zamrozić groszek, wystarczy dokładnie umyć świeże warzywa, a następnie osuszyć je ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Groszek wsypujemy do szczelnie zamykanego pojemnika lub do specjalnych torebek i wkładamy do zamrażarki. Mrożony groszek możemy przechowywać nawet około pół roku.

Czy groszek z puszki jest zdrowy?

Jeśli jednak nie mamy dostępu do groszku mrożonego, możemy wykorzystać w przepisach również groszek z puszki. Wiele osób zastanawia się, czy groszek konserwowy jest zdrowy i czy warto go używać. Jeśli macie podobny dylemat, rozwiewamy wszelkie wątpliwości – groszek z puszki jest zdrowy! Groszek w zalewie, mimo że ma oczywiście nieco mniej wartości odżywczych od świeżego, wciąż jest zdrowy i warto włączyć do diety. Jest również niskokaloryczny, więc doskonale sprawdzi się w jadłospisach osób na diecie. Ile kalorii ma groszek konserwowy? Groszek z puszki, po odsączeniu zalewy, ma w stu gramach około 80 kalorii. Co zrobić z groszku z puszki? Najlepiej sprawdzi się on w daniach na zimno, z racji swojej konsystencji. Jako że groszek konserwowy jest bardziej miękki od świeżego, najlepiej będzie wykorzystywać go w sałatkach i pastach.

Jak wykorzystać groszek w kuchni?

Zielony groszek to nie tylko składnik sałatek. Możemy zrobić z niego szereg różnorodnych dań. To warzywo świetnie komponuje się zarówno z mięsami, rybami, jak i strączkami. Groszek jest świetnym dodatkiem do włoskich past lub do risotto. Dobrze sprawdzi się także we wszelkiego rodzaju zapiekankach i daniach jednogarnkowych. Zielony groszek to także popularny składnik zup. Możemy wykorzystać go w całości, na przykład w zupie jarzynowej, ale także zblendować go na pyszną zupę krem. Z rozgniecionego groszku przyrządzimy również pyszne kremowe purée lub wszelkiego rodzaju smarowidła na kanapki. Wystarczy rozgnieść groszek widelcem i wymieszać go z ulubionymi przyprawami, ziołami i dodatkami. Taka zielona pasta do pieczywa będzie świetnym urozmaiceniem kanapek. Dla osób na diecie roślinnej zielony groszek jest także bazą do wege kotletów i placków. Groszek zielony doskonale sprawdzi się też jako nadzienie do pierogów i kruchych tart. Z groszku można także przygotować pyszne nadzienie do jajek na twardo.

Klasyka gatunku, czyli marchewka z groszkiem

Niekwestionowaną królową wśród potraw z dodatkiem groszku jest duszona marchewka z groszkiem. To znany i lubiany dodatek do obiadu. Jak zrobić marchewkę z groszkiem? Do przygotowania marchewki z groszkiem możemy użyć zarówno świeżego groszku, jak i mrożonego lub z puszki. Wszystkie te opcje sprawdzą się do marchewki na ciepło równie dobrze. Marchewka z groszkiem, mimo że to klasyczny przepis, wszędzie smakuje nieco inaczej. Każda gospodyni ma swój własny sposób na to pyszne danie. Jedni lubią ją na niemal na sypko, a inni w pysznej zasmażce. Jak zrobić marchewkę z groszkiem na gęsto? Aby zrobić zasmażkę do marchewki z groszkiem wystarczy odrobina mąki i masła. Na patelni rozpuszczamy łyżkę masła i dodajemy do niego łyżkę mąki pszennej. Oba składniki dokładnie mieszamy i czekamy, aż się spienią. Zasmażkę podsmażamy około minuty, po czym dodajemy ją do marchewki z groszkiem.

Ile kalorii ma marchewka z groszkiem?

W zależności od sposobu przygotowania (na maśle, z zasmażką czy bez dodatków) marchewka z groszkiem na ciepło może mieć od 60, nawet do 150 kalorii w stu gramach. Licząc kalorie w tym daniu, warto pamiętać, że każda dodatkowa łyżka mąki to około 50 kcal.