Przecier pomidorowy, ketchup, a może suszone pomidory? Wszystko możesz zrobić w domu, oszczędzając przy tym sporo pieniędzy i gwarantując sobie, że będzie pysznie.

Domowy przecier pomidorowy i koncentrat – do zupy lub sosu

Zacznij od wyboru odpowiednich pomidorów – idealne będą te mięsiste, podłużne, zawierające niewiele nasion, czyli na przykład pomidory lima. Niewiele odparuje, pozostanie więcej przecieru. Postaw na dojrzałe okazy - w sezonie na większości targów znajdziesz pomidory opisane hasłem "na przecier" lub "na zupę", a więc tak dojrzałe, że nie zachowają zwartego kształtu, ale mają intensywny smak i zapach, który chętnie oddają do przecieru lub kremu z pomidorów. Są przy tym tak miękkie, że szybko się rozpadają. Przecier pomidorowy powinien być słodko-kwaśno-słony, ale nie przesadź z przyprawianiem, bo to baza wielu dań, które będziesz jeszcze przyprawiać - ma smakować po prostu mocno pomidorowo. Jeśli mocno go odparujesz, uzyskasz koncentrat pomidorowy. Domowy przecier pomidorowy jest smaczny i bardzo ekonomiczny w przygotowaniu. Jego atutem jest też to, że czeka na ciebie w domowej spiżarni lub piwnicy - zawsze gotowy, aby coś z niego ugotować - zupę lub doskonały sos do spaghetti bolognese. To taki kuchenny zestaw "awaryjny" - kiedy nie wiesz, co ugotować lub nie masz na to zbyt wiele czasu, przecier pomidorowy cię uratuje! Wypróbuj też przepis na pomidory na zimę.

Suszone pomidory w oliwie

Od kiedy kilka lat temu pojawiły się na polskich stołach, już na nich pozostały. Włoskie suszone pomidory przerabiamy na czerwone pesto, dodajemy do sałatek, sosów i potrawek z mięsa i warzyw. Są bardzo intensywne w smaku, więc czasem "ratują" dania, które trudno jest odpowiednio doprawić. Słone i bardzo pomidorowe - są też jednym z bezmięsnych źródeł umami, czyli piątego smaku. Słoiczek suszonych pomidorów w oliwie kosztuje około dziesięciu złotych, a więc warto zrobić je w domu. Jak? Za pomocą suszarki do grzybów lub w piekarniku. Ważnym dodatkiem jest też olej - klasycznie używa się włoskiej oliwy, ale możesz użyć innego dobrej jakości oleju - na przykład rzepakowego. Idealnym dodatkiem są też ząbki czosnku oraz zioła, na przykład rozmaryn, tymianek... Możesz też dorzucić kilka kaparów. Wypróbuj nasz przepis na suszone pomidory.

Domowy ketchup

Tak jak przecier, tak i ketchup warto zrobić samodzielnie. Zapakuj go w małe słoiczki, żeby nie przechowywać zbyt długo otwartego słoiczka, a nie zjada się go aż tak szybko. Pomidory to podstawa, ale ważne są też przyprawę - jak w każdym daniu z pomidorów warto dodać nieco cukru, który pięknie podkreśla smak, nadaje mu głębi. Oprócz niego, dodaj ocet i sól oraz - jeśli chcesz zrobić pikantny ketchup - chili. Bardzo popularny jest też ketchup z cukinii.

Lutenica, czyli pyszna pasta

Podstawą bałkańskiej lutenicy są - jak w ajvarze - pieczone papryki i bakłażany, ale czasem dodaje się też pomidory. Gęsta, warzywna pasta często pachnie kminkiem, ale sporo osób nie przepada za tą przyprawą, więc dopuszczalne jest jej ograniczenie lub pominięcie - ważne, żeby była gęsta i aromatyczna.

Lubicie ten cudowny smak i aromat? Wypróbujcie nasze przepisy na przetwory z pomidorów oraz na na pyszną pomidorową na rosole.