Cepeliny to danie, które regionalne, które stworzono ze składników, które były pod ręką każdej gospodyni. Na wsiach ziemniaki i mąka były łatwo dostępnymi produktami. Do tego przenikające się wpływy kulturowe kuchni litewskiej, ukraińskiej, a nawet żydowskiej sprawiły, że cepeliny (kartacze) stały się ważną potrawą kuchni polskiej. 

Litewskie smaki - Cepelin na talerzu

Cepelin - określany też nazwą kartacz - to jedna z tradycyjnych potraw kuchni litewskiej. Owalne cepeliny znajdziemy też w regionalnej kuchni północno-wschodniej Polski - na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Cepelin od kartacza różni się długością - ten pierwszy ma od 8 do 10 cm, natomiast drugi mierzy średnio 10-12 cm. Bazowym produktem do ciasta są ziemniaki - częściowo ugotowane i przeciśnięte przez praskę, a częściowo surowe i starte na tarce, choć w wersji najbardziej klasycznej używane są jedynie ziemniaki surowe - wymagają wprawy lepienia, bo starty surowy ziemniak szybko ciemnieje. Cepelin to rodzaj pyzy, które najczęściej podaje się z mięsnym farszem, ale nie tylko. Gdy na warsztat w kuchni weźmiemy przepis na cepelin możemy zaszaleć z nadzieniem - postawić na mieszanką grzybów, warzyw lub ugotowanych strączków.

Cepelin - ziemniaczany przysmak

Smak, wygląd i konsystencja cepelinów zależy w dużej mierze od ziemniaków, jakich zdecydujemy się użyć do gotowania. Nie poleca się wybierać ziemniaków z młodych odmian. Dobre będą natomiast ziemniaki mączyste - typ B lub C. Po przekrojeniu połówki takiego ziemniaka nadal będzie łatwo ze sobą złączyć, dzięki sporej zawartości skrobi. Starajmy się wybierać ziemniaki, które nie są obite i nie mają widocznych przebarwień na skórce. Mniejszą część ziemniaków (np. 0,5 kg) gotujemy w łupinach, a następnie obieramy i przeciskamy przez praskę lub mielimy, a większą część (np. 1 kg) obieramy, ścieramy na tarce o drobnych oczkach i odciskamy na gazie nadmiar płynu - zachowując mętną część, czyli skrobię.

Mięsny czy wegetariański - Cepelin musi mieć farsz!

Cepelin w klasycznej, mięsnej wersji wypełniony jest równomierne farszem z połączenia mielonej wieprzowiny i mielonej wołowiny, obowiązkowo z dodatkiem przesmażonej wcześniej cebulki. W kolejnych wersjach może pojawić się nadzienie z dziczyzny, z szarpanej wieprzowiny czy kaczki lub mięsa drobiowego rosołowego. W wersji wegetariańskiej oraz wegańskiej z kolei możemy spróbować nadzienia z białego sera na ostro, grzybów, kapusty czy soczewicy. W galerii znajdziecie konkretne przepisy na klasyczne wersje cepelinów oraz lekko zmodyfikowane.