Tym, którzy nigdy ich nie próbowali, mogą wydawać się niesmaczne - ot, bułka z cebulą. Ale jeśli mieliście okazję kosztować oryginalnych cebularzy, wiecie, że połączenie drożdżowego ciasta z miękką cebulką i makiem jest absolutnie pyszne! Warto przyjrzeć się temu specjałowi. W szczególności cebularz zachwyci smakiem, gdy będzie wykonany na wytrawnym spodzie. 

Cebularz lubelski - regionalny smakołyk

Pierwsze wzmianki na temat cebularzy sięgają już XIX wieku. Długa tradycja ich wypiekania w Lublinie wiąże się z kuchnią żydowską, bo to właśnie Żydzi jako pierwsi wypiekali okrągłe placki z cebulą. Szybko jednak cebularz podbił serca wszystkich. Nie był drogi, a za to sycił i świetnie smakował. I tak zostało do dziś. Od 2014 roku, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, cebularz lubelski posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne. Oznacza to, że tą nazwą mogą posługiwać się tylko producenci, którzy wypiekają cebularze w regionie i zgodnie z wytycznymi. Piekarni, które wypiekają oryginalne cebularze lubelskie nie ma w Lublinie dużo. Sprawdzajcie, czy jest w nich umieszczony symbol Chronionego Oznaczenia Geograficznego, a będziecie mieć pewność, że jecie bułeczki przygotowane zgodnie z tradycyjną recepturą.

Jaki powinien być oryginalny cebularz? To okrągły placek o średnicy od 5 do 25 cm i grubości ok 1,5 cm. Zrobiony z drożdżowego ciasta i pełen masy z cebuli wymieszanej z ziarenkami maku. Dlatego wszystkie inne wypieki łączące np.: cebulę z pieczonymi ziemniakami nie są cebularzami. Często można wybrnąć z nazwowego impasu poprzez używanie nazw jak cebulaki lub cebulniaczki.

Jak zrobić cebularze?

Jeśli jednak nie wybieracie się do Lublina, a cieknie wam ślinka na myśl o cebularzach, możecie przygotować je w domu. Zacznijcie od ciasta. Ciasto na cebularze to klasyczne ciasto drożdżowe, wypiekane z mąki pszennej, mleka i masła z dodatkiem drożdży. Po wyrobieniu ciasta dzielimy je na mniejsze kawałki, formując z nich okrągłe placki. Ważne, żeby dać ciastu czas na wyrośnięcie - odwdzięczy się wyjątkową miękkością! Brzegi warto także posmarować roztrzepanym jajkiem, żeby były błyszczące jak z piekarni. 

Na każdy z placków kładziemy grubo pokrojoną cebulę z makiem. Cebulową masę najlepiej przygotować dzień wcześniej, żeby wszystkie składniki zdążyły się "przegryźć". Cebulę kroimy i krótko obgotowujemy w wodzie. Dodajemy odrobinę oleju i szczyptę soli. Obficie posypujemy makiem. Całość mieszamy i odstawiamy w chłodne miejsce. Po nałożeniu masy na ciasto znowu czekamy, aby nasze cebularze jeszcze trochę wyrosły. Potem pieczemy aż bułeczki się zezłocą. 

Przepisy warto także modyfikować zgodnie z własnymi upodobaniami. W naszej galerii znajdziecie m.in. przepis na cebularze z pieczarkami, cebularze z serem czy cebularze z boczkiem