Maliny, w przeciwieństwie do wiśni czy truskawek mają sporo pestek, co sprawia, że przetwory z malin – szczególnie dżemy czy konfitury nie są lubiane przez wszystkich. A jeśli chcemy, by polubili je ci, którzy kręcą na nie nosem, warto przetrzeć przez sito dżem czy konfiturę malinową, zanim zamkniemy je w słoikach. Choć to odrobina więcej pracy, dzięki temu nasze konfitury czy dżemu będą gładkie, a delektowanie się ich smakiem jeszcze bardziej przyjemne.

Sprawdź też przepis na placek z malinami i deser z malinami!

Przetwory z malin 

Pamiętajcie jednak, żeby zabrać się za przecieranie tuż przed zamknięciem przetworów w słoiki. Pestki malin to źródło naturalnej pektyny, która zagęszcza w naturalny sposób. Dzięki nim nasze konfitury i dżemy można smażyć trochę krócej i zmniejszyć ilość cukru do nich dodawanego. Przygotowując przetwory z malin można też eksperymentować z przyprawami np.: wanilią, cynamonem lub dodatkiem kardamonu. Dowiedz się więcej z naszego artykułu – słowo-klucz: pektyna.

Nalewka z malin

Jeśli natomiast nie chcecie bawić się z sitkiem czy przecierakiem, warto po prostu wybrać inne przetwory z malin. Malinówka - nalewka z malin, choć tylko dla dorosłych, to trunek, który przyda się nie tylko do nasączania ciast i tortów, ale także jako specyfik do zwiększania odporności i walki z przeziębieniami. Warto wieczorami, od czasu do czasu, uraczyć się kieliszeczkiem takiej nalewki.

Dla dzieci i osób stroniących od alkoholu polecamy natomiast przygotować z malin domowy sok. Taki sok to bogactwo witaminy C, warto dodawać go do herbaty czy rozrabiać z wodą. Pamiętajmy jednak, by nie łączyć go z gorącym płynem, wtedy stracimy drogocenne właściwości witaminy, któe zawiera domowy sok z malin.

W naszej galerii zebraliśmy jeszcze kilka innych pomysłów na przetwory z malin. Frużelina, konfitura czy malinowy dżem pasują do kanapek, naleśników czy placków. Maliny w soku czy maliny w syropie to smaczny dodatek do herbaty, ciast i deserów.  Warto więc zamknąć maliny w słoikach, by cieszyć się ich smakiem jesienią i zimą!

Szukasz więcej pomysłów na owocowe przetwory na zimę? Zobacz nasze galerie:
przetwory z truskawek

przetwory z czereśni

przetwory z wiśni

przetwory z gruszek

przetwory z porzeczek

powidła śliwkowe

dżem brzoskwiniowy

nalewka na 28 sposobów

przetwory z agrestu

przetwory z jagód