Ciekawostką jest, że dla większości Polaków twaróg jest synonimem białego sera. Jednak w niektórych regionach naszego kraju, np. w woj. mazowieckim, za twaróg uważa się produkt, który powstaje po dodaniu do białego sera śmietany i innych dodatków, np. szczypiorku czy rzodkiewki.

Potrzebne do wyrobu twarogu zsiadłe mleko przygotujemy bardzo łatwo sami: podgrzewamy 2 l pełnotłustego świeżego mleka, dodajemy 4 łyżki kefiru lub śmietany o temp. pokojowej, dokładnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1-2 dni.

Kompresy z twarogu są skuteczną naturalną metodą łagodzenia oparzeń słonecznych. Papkę z sera wymieszanego z odrobiną mleka przykładamy na chore miejsce na pół godziny.

Twaróg – jak zrobić twaróg?

Do produkcji twarogu potrzebne będą: zsiadłe mleko, gaza, durszlak i miska. Miskę wykładamy gazą, wlewamy mleko. Brzegi gazy związujemy, odciskamy nadmiar płynu i wieszamy w przewiewnym miejscu, podstawiając miskę. Po 24 godzinach gazę z serem przekładamy na sitko i obciążamy. Po 6 godzinach twaróg jest gotowy.

Podczas przygotowywania twarogu najważniejsze jest mleko. Na twaróg nie nadaje się mleko w kartonie. Można wybrać mleko pasteryzowane w niskiej temperaturze, tzw. świeże, które sprzedawane jest zwykle w plastikowych butelkach. Ma ono krótki termin ważności i należy je przechowywać w lodówce. Im jest świeższe, tym lepszy będzie twaróg. Najlepsze jest jednak mleko prosto od krowy. Warto poświęcić czas na wyrób własnego sera. Wystarczą dwa składniki i trochę cierpliwości, by twaróg cieszył nas smakiem.

Twaróg – co zrobić z twarogu?

Twaróg to składnik pierogów ruskich oraz leniwych. Z twarogu przygotujecie również oponki lub małdrzyki. Jednak twaróg może być podstawą to wytrawnych tart. Na przykład tarta z serowym nadzieniem, cukinią i pomidorami będzie świetną przekąską w ciągu dnia. Można również zabrać ją na piknik w rodzinnym gronie. Ponadto twaróg to baza do przygotowania awanturki, czyli pasty kanapkowej z dodatkiem ryby. Najczęściej twaróg mieszany jest z wędzoną makrelą lub szprotkami w sosie pomidorowym.

Twaróg – jak zrobić twaróg do naleśników?

Twaróg należy umieścić w misce. Następnie dodać żółtka, cukier puder i wanilię. Można również zmniejszyć ilość cukru i dodać cukru i dodać cukier z prawdziwą wanilią. Kolejnym krokiem jest ucieranie masy blenderem lub tłuczkiem do ziemniaków. W między czasie warto spróbować, czy twaróg do naleśników jest wystarczająco słodki. W przeciwnym razie należy twaróg dosłodzić. Na usmażonych naleśnikach należy rozsmarować twaróg i zwinąć je w ulubiony sposób. Na koniec nafaszerowane naleśniki powinny być podsmażone na maśle aż do zarumienienia.

Twaróg na słodko – jak zrobić twaróg na słodko?

Twaróg na słodko to szczególna propozycja dla miłośników słodkich posiłków. Aby przygotować twaróg na słodko wystarczy go wymieszać z jogurtem naturalnym i rozdrobnić widelcem lub blenderem. Przygotowując twaróg na słodko można użyć miodu, cukru lub cukru waniliowego. Następnie twaróg na słodko można podać z ulubionymi dodatkami np.: cynamonem. Twaróg na słodko warto też wzbogacić o bakalie np.: rodzynki, suszoną żurawinę, suszone morele, migdały albo orzechy włoskie. W sezonie warto sięgać po owoce. Twaróg na słodko idealnie smakuje z truskawkami albo z rozgniecionymi jagodami. Twaróg na słodko może stanowić nadzienie do słodkich drożdżówek albo być farszem do naleśników.