Dla wielu tarta i kisz to to samo. Tak samo jak jabłecznik i szarlotka czy cupcakes i muffiny. Są jednak pewne różnice między tartą a kiszem, na które warto zwrócić uwagę. Czym różni się tarta od kisza?

Tarta i kisz - pyszne opcje na obiad, śniadanie czy kolację

Zarówno tarta, jak i kisz wspaniale nadadzą się na niemal każdy posiłek w ciągu dnia. Na śniadanie warto przygotowywać je w wersji lżejszej. Świetnie sprawdzi się klasyczny quiche lorraine czy tarta ze szparagami. Dania te łatwo transportować, np. do pracy czy na piknik.

Kisz i tarta będą smaczne także na lunch czy lekką kolację. Podajcie do nich sałatkę na bazie sałaty i świeżych warzyw - w takiej wersji przyjemnie zaskoczą. Przepis na kisz nie jest zbyt skomplikowany - wystarczy przygotować kruchy spód (możemy też wybrać inny rodzaj ciasta) i masę z mleka i jajek, a także ulubione dodatki, które ułożymy na spodzie i zalejemy masą. Całość pieczemy w piekarniku aż masa się zetnie, a wierzch zezłoci.

Tarta i kisz - czym się różnią?

Wbrew pozorom to nie te same dania! Warto znać różnice, nie tylko wtedy, kiedy robimy je w domu, ale także, a może przede wszystkim, kiedy zamawiamy te potrawy w restauracji. W końcu każdy chce wiedzieć, co znajdzie się na jego talerzu!

Pierwsza i podstawowa różnica między tartą i kiszem jest taka, że tarta może być słodka lub wytrawna, quiche natomiast zawsze jest daniem słonym. Rodzaj nadzienia kisza może być bardzo różny - od szpinaku po jajeczny farsz, ale zawsze będzie to danie wytrawne.

Kolejnym aspektem jest obecność jajek. Kisz zalewa się masą zrobioną z mleka i jajek, tarta może natomiast powstać przez dodanie na przykład sera, który rozpuści się i połączy farsz, w wersji słodkiej natomiast, masa którą wypełniamy tartę często również nie zawiera ani jajek, ani mleka.

Dla niektórych ważny jest też spód – kisz to spód kruchy, do tarty można użyć na przykład ciasta drożdżowego lub kruchego, a nawet francuskiego.

Tarty z zasady są niższe niż quiche, czasem nawet mogą być płaskie, jak pizze i wciąż być tartami. Poza tym według ekspertów, piecze się je w karbowanej formie, a quiche w typowej tortownicy.

Tarta - klasyczne wersje

Z kuchni świata przywędrowały do nas pyszne tarty z klasycznymi farszami. Próbowaliście ich wszystkich?

Flammkuchen (Tarta flambee) to alzackie danie z cebulą, boczkiem i śmietaną, ciasto przypomina podpłomyk, chodzi o to, by było jak najcieńsze.Tarte dijonnaise z kolei to tarta z  Dijon, z dodatkiem pomidorów i cebuli oraz musztardy dijon.

Torta salata con asparagi e prosciutto, czyli włoskie połączenie kruchego ciasta, szparagów i szynki może konkurować z pissaladière – czasem zaliczanym do tart, innym razem do francuskiej wersji pizzy, pissaladière to placek na cieście drożdżowym z dodatkiem cebuli, czarnych oliwek i anchovies. Danie to pochodzi z Prowansji.

Kisz - przepisy tradycyjne

Najslynniejszym kiszem jest guiche lorraine – najsłynniejszy kisz z Lotaryngii, składający się z boczku, czasem szynki, jajek i śmietany. Równie znanym kiszem jest quiche aux épinards, czyli kisz ze szpinakiem - z serem feta smakuje wyśmienicie. Quiche aux oignons to klasyczne francuskie danie z cebulą, a quiche aux poireaux – kisz z dodatkiem porów. Kisz warzywny również jest pyszny.

W naszej galerii znajdziecie aż 30 różnych przepisów na tarty i kisze. Wypróbujcie je, warto!