Choć szczaw nie jest najpopularniejszym składnikiem naszej diety, warto go jeść. Szczególnie wiosną, po zimie, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników mineralnych. A te zielone liście to źródło witaminy C i A, magnezu, żelaza i wapnia. Jako że szczaw pojawia się na przełomie kwietnia i maja, kiedy dopiero co na rynkach i straganach zaczyna się sezon na świeże owoce i warzywa, warto włączyć go do swojej diety na wiosnę.

Szczaw – jedz na zdrowie

Pamiętajmy jednak, że szczawiu nie powinniśmy jeść zbyt wiele, bowiem zawarte w nim szczawiany mogą odkładać się w nerkach, a liście te spożywane w nadmiarze powodują wypłukiwanie wapnia z naszych kości.

Rozwiązaniem tego problemu jest neutralizowanie kwasu szczawiowego produktami nabiałowymi. Mleko, kefir, śmietana czy jogurt dodane do dań przygotowanych na bazie tych liści czynią go bardziej przyswajalnego dla naszego organizmu.

Pomysły na szczaw

Jak zatem jeść, żeby nie przesadzić? Z umiarem!  Jednak kiedy już zdecydujecie się na szczaw, jedzcie go na różne sposoby! Pomysłów jest wiele – szczawiowe pesto, sałatki, sosy, koktajle i oczywiście zupa szczawiowa. Przepis na tę ostatnią każdy ma swój, ale my polecamy Wam szczególnie krem z parmezanem, który znajdziecie w naszej galerii. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięsnego sosu.  Szczaw jak widać może zaskoczyć i nie być tylko zielonym banalnym liściem.

A jeśli jesteś miłośnikiem tych zielonych liści, przeczytaj nasz artykuł: jak zrobić szczaw na zimę i zamknąć go w słoiki, by cieszyć się zupą szczawiową przez cały rok!