Sałatka może mieć różne oblicza, ale oprócz lekkich, dietetycznych sałatek i sałatek owocowych, prym wiodą zdecydowane rozmaite sałatki, do których dodawany jest majonez. Faktem jest, że dodaje charakterystycznego smaku i pomaga "przegryźć się" pozostałym składnikom, ale nie zawsze idzie w parze z lekkością dania i zbilansowanym jadłospisem. Bywa też, że jadłospis nie należy do ulubionych dodatków lub jest wyłączony z diety, jak w przypadku weganizmu. Dlatego dobrym pomysłem jest sałatka bez majonezu - wbrew pozorom nie musi ograniczać się do listków zieleniny i czasem może być bardziej sycąca, a kalorie nagromadzić w innych dodatkach. Wybór należy do Was!

Używając niektórych składników lub przygotowując produkty do sałatki np. w piekarniku z dodatkiem tłuszczu, majonez może okazać się po prostu zbędny. Dobrym przykładem jest sałatka z pieczonych buraków, a także sałatka z suszonymi pomidorami - pomidory z zalewy same w sobie nadadzą szybki dressing do dania. Sprawę łączenia składników, tak aby sałatka bez majonezu nie była za mdła czy sucha, zawsze rozwiąże nam też dobrze dobrany sos do sałatek.

Sałatka bez majonezu, a z dodatkiem sera

Kolejnym pomysłem jest dodatek serów do sałatek - od pleśniowych do twardszych, dojrzewający. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. W przypadki takiej wersji sałatki bez majonezu, tłusty element, który w pewien sposób poskleja składniki, ale nie stworzy nieapetycznej mieszanki, będzie właśnie ser. Sprawdzi się m.in. słony, kruchy i bardzo smaczny ser feta - co ważne, sałatka z fetą nie potrzebuje nie tylko majonezu, ale nierzadko również dodatkowej dawki soli. Ser sam w sobie doprawia sałatkę. Szybki i mniej pracochłonny pomysł to sałatka z mozzarellą - szczególnie polecamy mozzarellę w wersji mini. Sałatka  będzie pięknie prezentować się na stole przez kilka godzin - o ile wcześniej nie zostanie zjedzona.

Sałatka bez majonezu - klasyki z kuchni świata

Inspiracji w temacie sałatka bez majonezu możemy szukać też w kuchni świata. Łączy się to poniekąd z powyższymi propozycjami na sałatki bez majonezu, ale z dodatkiem sera. I tak słynna bułgarska sałatka szopska nie ma majonezu na liście składników, ale za to dodaje się do niej twardy, lekko słonawy ser owczy - solan. Z kolei sałatka grecka swój charakter nabiera po dodaniu fety. 

Sałatka bez majonezu dla mięsożerców

Wiele osób jest zdania, że sałatka bez majonezu to jedynie mieszanka liści sałaty z pomidorami i opcjonalnie jakieś ziarna lub ser. Nic bardziej mylnego! Sycącą, idealną na lunch lub kolację, sałatkę bez majonezu możemy zrobić z dodatkiem mięsa. Dobrze przygotowana ryba, boczek lub kurczak absolutnie nie potrzebują żadnego tłustego sosu dodatkowo. Sałatka z łososiem wędzonym nie jest zbyt ciężka, ale jednocześnie sprawia, że dostarczamy w jadłospisie niezbędne wartości odżywcze. Podobnie jak sałatka z piersią kurczaka - to potężne i smaczne źródło biała. Z kolei sałatka z boczkiem to absolutna rozpusta dla tych, którzy lubią chrupiący boczek, ale chcą go połączyć ze zdrowszymi składnikami. W galerii powyżej znajdziecie jeszcze więcej przepisów, jak może wyglądać Wasza sałatka bez majonezu!