Rogaliki zwykle znikają z talerzy tuż po upieczeniu. Warto o tym pamiętać i zawczasu przygotować ich więcej. Sekretem dobrych rogalików jest ciasto oraz nadzienie. 

Rogaliki drożdżowe, kruche, francuskie

Jeśli zdecydujecie się na domową produkcję rogalików, zacznijcie swoją przygodę od ciasta drożdżowego lub kruchego. Przepis na rogaliki nie jest zwykle zbyt skomplikowany. Rogaliki drożdżowe są przyjemnie puszyste i przywodzą na myśl weekendy u babci. Warto po upieczeniu polać je lukrem - będą jeszcze lepsze! Ciasto drożdżowe potrzebuje czasu, żeby wyrosnąć, dlatego za pieczenie rogalików zabierzmy się co najmniej kilka godzin przed przybyciem gości.

Rogaliki kruche to nasi faworyci. Ciasto kruche ma to do siebie, że musi być wyrabiane szybko, ponieważ nie lubi się z ciepłem naszych dłoni. To właśnie dlatego używamy do niego zimnego masła. Magda Gessler radzi też, żeby dodać do ciasta jedno ugotowane żółtko - będzie jeszcze bardziej kruche!

Popularnością cieszą się też rogaliki z ciasta francuskiego. Możecie przygotować je w wersji mini lub jako tradycyjne, duże croissanty, stworzone wprost do smarowania masłem i dżemem. Ciasto francuskie lepiej kupić w sklepie (pamiętajcie o sprawdzeniu składu!), ponieważ w domowych warunkach jego przygotowanie może być trudne.

Rogaliki z dżemem, czekoladą, budyniem

Kiedy mamy już gotowe ciasto, pozostaje nam zdecydować, co znajdzie się w środku naszych słodkości. Ciasto wałkujemy i kroimy w podłużne trójkąty. Smarujemy nadzieniem lub umieszczamy je na środku i zwijamy trójkąt, zaczynając od najkrótszego boku. Końce gotowego rogalika możemy lekko zagiąć do środka. Przed pieczeniem posmarujmy rogaliki jajkiem - będą pięknie błyszczeć.

Do nadziania rogalików wykorzystajmy to, co lubimy najbardziej. Mogą być to świeże owoce, ale wybierajmy te, które nie mają w sobie za dużo soku i nakładajmy je w niewielkiej ilości, tak, by rogaliki łatwo się formowało. W rogalikach sprawdzą się za to różnego rodzaju smarowidła. Pyszne są rogaliki z dżemem czy rogaliki drożdżowe z marmoladą. Świetnie smakują rogaliki z czekoladą lub budyniem. Dobrą opcją jest też przygotowanie masy serowej - najlepiej ze skórką pomarańczową!

W listopadzie w związku z obchodami dnia św. Marcina, przygotujcie rogale świętomarcińskie. To wyjątkowy specjał! Nadzienie składa się z białego maku, okruchów biszkoptu, masy jajecznej, margaryny, aromatu migdałowego i bakalii. Wierzch rogali posypany jest kawałkami orzechów i oblany lukrem.

Jeśli nie lubicie nadziewanych rogalików, zróbcie rogaliki-ciasteczka. To po prostu wałeczki z ciasta bez nadzienia, takie jak np. rogaliki orzechowe