Polacy wciąż jedzą zbyt mało ryb – statystyczny Polak konsumuje ich rocznie około 12 kg, czyli niemal trzy razy mniej niż wieprzowiny. Na szczęście coraz chętniej sięga po pstrąga, którego spożycie w ciągu minionej dekady wzrosło ponad 10-krotnie, do pół kilograma na osobę. Jest to efekt prowadzonych w ostatnich latach kampanii promujących ten gatunek ryb, ale także ich większa dostępność – świeże tuszki możemy coraz częściej znaleźć w popularnych sieciach marketów i dyskontów spożywczych. Warto jednak poznać zasady, jak kupować pstrąga, aby się nie naciąć. 

Pstrąg - pochodzenie 

Polska stała się jednym z największych producentów pstrąga tęczowego, którego ojczyzną są rzeki Ameryki i Azji Północnej, wpadające do Pacyfiku. Do naszego kraju rybę sprowadzono pod koniec XIX wieku, najpierw trafiła do stawów na terenach zaboru pruskiego, później Galicji.

Hodowlany pstrąg tęczowy, wyróżniający się różowo-purpurową wstęgą na boku, ciągnącą się od głowy aż do ogona, jest dziś jedną z najpopularniejszych ryb w polskiej kuchni. W naszym kraju żyją dziko jeszcze dwa inne jej gatunki. Pstrąg potokowy dostosowuje się do otoczenia, na ciele ma liczne czarne i czerwone kropki, a brzuch żółtobiały lub żółty. Pstrąg źródlany charakteryzuje się zielonkawym grzbietem, na którym rysuje się marmurkowaty żółty wzór. Dolne płetwy odznaczone są wyraźną białą krawędzią.

Jak kupować pstrąga

Pstrąg jest ceniony w kuchni ze względu na smaczne i delikatne mięso, a także stosunkowo małą ilość ości, czym wyróżnia się wśród innych ryb słodkowodnych. W sklepach często możemy znaleźć świeże i wypatroszone już pstrągi. Czym kierować się przy ich zakupie? Ryba powinna charakteryzować się ładnym, bladoróżowym kolorem. Warto zwrócić uwagę, czy łuska jest błyszcząca i niepokryta śluzem, oczy wypukłe i nie zamglone, zaś skrzela różowe (żółte lub brunatne świadczą o zbyt długim przechowywaniu pstrąga). Brzuch nie może być wzdęty, ale elastyczny i jędrny. Jeśli po naciśnięciu nie wraca szybko do poprzedniego kształtu, lepiej sięgnąć po inną sztukę.

Pstrąg – właściwości odżywcze

Pstrąg ma nie tylko smaczne mięso, ale również może pochwalić się imponującymi wartościami odżywczymi. Żadna inna ryba słodkowodna nie dostarcza tak dużej dawki nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, niezbędnych do prawidłowej pracy układu krążenia (redukują poziom trójglicerydów, obniżają ciśnienie krwi, regulują stężenie cukru we krwi, działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo) i utrzymania właściwego funkcjonowania mózgu oraz wzroku (są głównym budulcem neuronów i fotoreceptorów oka). Pomagają przy zaburzeniach pamięci czy koncentracji, a także problemach z przyswajaniem wiedzy. Szczególnie duże zapotrzebowanie na te związki występuje u kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią.

Pstrąg skusi wartościami odżywczymi mięsa - jest skarbnicą pełnowartościowego oraz łatwo przyswajalnego białka. Stanowi również bogate źródło witamin z grupy B, wspierających układ nerwowy i zapewniających utrzymanie równowagi psychicznej, dbających o serce, mięśnie i skórę, poprawiających odporność, a także chroniących przed nowotworami.
Pstrąg zawiera solidną porcję cennych składników mineralnych, zwłaszcza fosforu, selenu, wapnia, magnezu, żelaza i potasu.

Pstrąg – jak wykorzystać go w kuchni

Pstrąg może być wykorzystany w kuchni na wiele sposobów. Najprościej przyrządzić go na sposób francuski, czyli wypatroszoną, umytą i osuszoną rybę nadziewamy łyżeczką masła, cytryną, ewentualnie gałązką świeżego tymianku i pieczemy 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 180-190 st. Pysznym pomysłem będzie też farsz z cytryny podduszonej wcześniej z cebulą i czosnkiem.
Pstrąg świetnie nadaje się również do pieczenia w soli. Układamy go na 2-3 centymetrowej warstwie soli, którą następnie zasypujemy całą rybę. Skrapiamy obficie wodą i wstawiamy do piekarnika (temp. 200 st.) na około pół godziny. Po wyjęciu i rozłupaniu solnej skorupki powinniśmy otrzymać delikatnego i soczystego pstrąga. Z tego produktu można też przyrządzić pyszną zupę rybną. Świetnie nadaje się również do duszenia, np. w towarzystwie śmietany.

Smacznym specjałem jest też pstrąg wędzony, który znakomicie sprawdza się w rozmaitych sałatkach, np. z jajkiem na twardo, pomidorami suszonymi, świeżą kolendrą, cebulą i sosem chrzanowym. Przygotujemy z niego także pastę kanapkową, rozdrabniając i mieszając z jajkiem, szalotką, serkiem twarogowym, posiekanym koperkiem oraz majonezem wymieszanym z musztardą i sokiem z cytryny. Jeszcze więcej konkretnych i sprawdzonych pomysłów, jak pstrąg może pojawić się w naszej kuchni, znajdziecie w galerii powyżej.