Do niedawna praliny uważane były jedynie za eleganckie małe słodkości, które zamknięte w gustownym opakowaniu można podarować w ramach prezentu dla bliskiej osoby. Dziś jednak praliny kojarzą się nie tylko z gotowym, kupnym upominkiem, ale przede wszystkim przepisami na domowe słodkości. Zarówno w wersji fit, jak i klasycznej, gdzie kalorii nikt nie liczy. 

Praliny - czekoladowe czy kokosowe?

Aby przygotować czekoladowe praliny w domu, musimy zaopatrzyć się w dobrej jakości czekoladę - gorzką, deserową, mleczną lub białą - to baza, która wpływa na smak i odbiór całej pralinki. Nawet najciekawszy kształt czy dekoracja nie nadrobi kiepskiej jakości głównego składnika. Potrzebne będą też dodatki, które chcemy ukryć w jej wnętrzu lub udekorować nimi wierzch pralinek. Mamy do wyboru bakalie, orzechy czy liofilizowane owoce - niespodzianka wewnątrz praliny w postaci kawałka truskawki czy łuskanego orzech laskowego będzie pysznym doznaniem smakowym i odkryciem ciekawych tekstur w deserze. Łatwe do formowania, ale charakterystyczne w smaku będą praliny marcepanowe - dla złamania dominującego marcepanu możemy połączyć je z czekoladą lub orzechami. Furorę robią też domowe praliny rafaello - ze sporą ilością wiórków kokosowych i aksamitnym środkiem. Coraz częściej praliny kokosowe przygotowane są w zdrowszej wersji.

Praliny w wersji fit

Praliny dietetyczne to tzw. kulki mocy - zazwyczaj przygotowane na bazie daktyli, które po usunięciu pestki, namoczeniu i zblendowaniu stają się bardzo plastyczną, słodką masą. Możemy przygotować z nich klasyczne kulki, a następnie obtaczać w posypkach z liofilizowanych warzyw i owoców, pokruszonych orzechach i pistacjach, a także wiórkach kokosowych. To wyboru, to koloru! Jedno jest pewne - już jedna pralinka daktylowa dostarczy pożądanej porcji słodkości. Popularne są też praliny z kaszy jaglanej - kasza jaglana po ugotowaniu musi być zblendowana na gładko i doprawiona zdrowszą wersją słodzika np. syropem klonowym czy miodem. Taka kulka w polewie z gorzkiej czekolady czy wiórkach kokosowych to pyszna przekąska po treningu, ale też pomysł na przekąskę na domowe przyjęcie. Spróbujcie sami, bo praliny w wersji domowej to zabawa i okazja do poeksperymentowania w kuchni! W galerii powyżej aż 22 przepisy na praliny.