Warto zacząć od tego, co to jest pomelo i gdzie rośnie. Pomelo, inaczej nazywane pomarańczą olbrzymia, to jeden z cytrusów, po który warto sięgnąć dla odmiany od dobrze znanych pomarańczy czy grejpfrutów. Pierwsze wzmianki o pomelo pochodzą z pierwszego wieku p.n.e. z terytorium dzisiejszych południowych Chin. Wraz z odkryciami geograficznymi, nasiona pomelo powędrowały m.in. do Ameryki Łacińskiej, na wyspy Karaibskie i Barbados. Europejczycy poznali smak pomelo dopiero dzięki Hiszpanom w XVII wieku. Współcześnie pomelo na większą skalę uprawiane jest w Cinach, południowych wyspach Japonii, a także w Meksyku i Izraelu.

Pomelo - jak smakuje

Egzotyczne pomelo przed pierwszą konsumpcją może być smakową zagadką. Wyglądem przypomina grejpfruta, a wagą dojrzałą, czerwoną pomarańczę sycyliska. Ale czy smakuje podobnie jak jego cytrusowi kuzyni? Pomelo jest zdecydowanie mniej soczyste, ale bardziej słodkie niż grejpfrut. Jeśli więc przeszkadza Wam charakterystyczna gorycz grejpfrutów, ale nie chcecie sięgać po mandarynki czy pomarańcze, to pomelo będzie dobrym wyborem. Pod kątem słodyczy nie przebija bowiem dojrzałych i dorodnych pomarańczy. Natomiast świetnie się z nimi uzupełnia, co udowodnimy poniżej.

Ile kalorii ma pomelo

Kolejna ważna kwestia tuż obok doznań smakowych to liczba kalorii. Choć pomelo cechyje dużą zawartość płynów, warto wiedzieć, ile kcal dostarcza. Okazuje się, że owoc ten kusi nie tylko smakiem, ale też niskim IG i niewielką zawartością kalorii. Ile kalorii ma pomelo? Osoby na diecie mogą śmiało mogą włączyć do jadłospisu pomelo - kalorie na 100 g produktu to jedynie 38 kcal. Ponadto, pomelo zawiera enzym, który wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli zastanawiasz się, czy odchudzając się, możesz zjeść pomelo – dieta na tym na pewno nie ucierpi!

Pomelo - wartości odżywcze

Pomelo, podobnie jak cytryna, kumkwat czy pomarańcze, zawiera witaminę C. Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a także prawidłowego krążenia krwi. Pomelo zawiera również witaminy B1 i B2 – odpowiedni ich poziom w organizmie to lepsza koncentracja, ostrość widzenia. Witaminy z grupy B są niezbędne, aby przeciwdziałać osłabieniu, bezsenności czy zmianom skórnym.

Cytrus ten dostarczy też sporych dawek mikroelementów m.in. potasu - pierwiastka, który korzystnie wpływa na pracę serca. Dostarcza także miedzi, cynku, żelaza, sodu i wapnia.

Jakie właściwości ma pomelo

Pomelo może pomóc w przypadku przedawkowania napojów wyskokowych – mały shot z cytrusowego soku może przynieść ukojenie. Dodatkowo pomelo może załagodzić nudności i zawroty głowy – polecamy jednak rozcieńczać sok z odrobiną wody. Pomelo przyda się też na niestrawność – wyciśnięty sok warto mieć w lodówce m.in. w święta czy inne rodzinne okazje spotkań przy stole i okazji do przejedzenia. Sok z pomelo o poranku to porcja zdrowia dla naszych jelit. Wszystko za sprawą błonnika, który pomaga w procesie trawienia. W praktyce ułatwia wydalanie niestrawionych resztek, przy jednoczesnym poprawieniu wchłanialności cennych składników odżywczych.

Pomelo - jak jeść

Coraz częściej spotykane w polskich sklepach pomelo to kuszący produkt, który po pierwszym zapoznaniu, na pewno polubicie. A jak jeść pomelo – pomysłów na ten egzotyczny owoc jest co najmniej kilka! Pomelo możemy wycisnąć na sok - polecamy wtedy połączyć go w proporcjach 1:1 z sokiem ze świeżo wyciśniętej pomarańczy. To pyszny sposób na obronę przed przeziębieniem. Wystarczy przekroić na pół soczysty owoc i za pomocą ręcznej lub elektrycznej wyciskarki do cytrusów przygotować smakowity napój.

Jak obrać pomelo – praktyczny poradnik

Wyjątkowy cytrus sprawdzi się też do przygotowania dań obiadowych, przekąsek, a także drinków! Do tych przepisów musimy wiedzieć, jak obrać pomelo. Ze względu na duże podobieństwo do grejpfrutów, chcąc wiedzieć, jak obrać pomelo, warto kierować się analogicznymi krokami. Najpierw odcinamy górną część (przy ogonku), następnie delikatnie nacinamy wzdłuż na mniej więcej cztery równe części, ale nie przekrawamy! Skórka pomelo jest dość gruba, więc nie będzie to trudne. Odrywamy kawałki skóry pomelo, a następnie zaczynając od środka przy ogonku, odrywamy cząstki jak w mandarynce. Warto pamiętać też, aby usunąć niejadalne pestki pomelo – zazwyczaj nie ma ich dużo, ale trzeba zachować czujność. Doznania smakowe będą też lepsze, jeśli usuniemy białą, gorzką skórę, a także błonki pomiędzy cząstkami cytrusa. Z pomelo, jak z innych cytrusów, można zrobić skórkę do dekoracji - pamiętajmy jednak, aby dobrze wyparzyć i wyszorować owoc.

Jak jeść pomelo – przepisy

Z pomelo możemy przygotować orzeźwiające i sycące smoothie. Cytrusowy koktajl z pomelo i otrębami to doskonała propozycja na drugie śniadanie – porcja witamin i błonnika. Inny przepis to smoothie z pomelo i naparem z czystka. Inna wersja jak jeść pomelo to ekspresowa, wartościowa sałatka – sałatka z pomelo i awokado to ciekawa, nie za słodka opcja. Podobnie jak sałatka z pomelo, ananasem i łososiem z sosem tysiąca wysp – doskonała na kolację. Popularną sałatkę z białej kapusty i cytrusów także możemy przygotować z dodatkiem pomelo! Jedno jest pewne – taka witaminowa sałatka z pomelo będzie hitem na diecie, imprezie i jako dodatek do dań obiadowych. A jak połączyć pomelo w deserach? Jeden z przepisów to naleśniki serowo-bananowe z sosem pomelo i chia. Kolejne inspiracje to ciasta z pomelo, czyli tort czekoladowy z pomelo, biszkoptowa babka z dodatkiem pomelo, a także muffinki z czekoladą i pomelo.

Jak kupić pomelo

Zanim jednak zaczniemy gotowanie czy miksowanie, warto zwrócić uwagę, na jaki okaz w sklepie się zdecydujemy. Pamiętajmy, że owoce egzotyczne muszą przebyć długą drogę, zanim znajdą się w naszej kuchni. Jeśli to możliwe, wybierajmy produkty z upraw kierujących się zrównoważonym rolnictwem. A jak kupić pomelo, które będzie soczyste i smakowite? Najlepiej przed zakupem zważyć pomelo. Owoc ten ma grubą skórę, więc to właśnie gramatura może nam sporo powiedzieć o soczystości wnętrza. Zasada jest prosta - im cięższy owoc, tym więcej soku i smaku znajdziemy w jego środku. Duże owoce pomelo ważą nawet do 2 kg, a ich średnica to 20 cm. Pomelo ma różne odmiany – najczęściej spotykane w sklepach to pomelo żółtozielone, ale do wyboru mamy też całe żółte i różowy. Miąższ z kolei ma żółty lub różowy.

Pomelo można przechowywać przez kilka-kilkanaście dni, najlepiej na kuchennym blacie. Podobnie jak inne owoce egzotyczne, pomelo źle znosi zbyt niskie temperatury, dlatego jeśli udało nam się kupić duży, soczysty i smakowity owoc, warto go szybko spożytkować. Konkretne przepisy na wykorzystanie pomelo, znajdziecie w galerii – dowiecie się z nich szczegółowo, z czym jeść pomelo i jak ciekawie podać ten produkt.