Parówki - trudno chyba znaleźć osobę, która by ich nie lubiła. Najczęściej jedzone na ciepło, tuż po ugotowaniu, smakują wszystkim, i starszym, i młodszym. Okazuje się, że można przyrządzić je na wiele sposobów - sami się przekonajcie!

Parówki na gorąco - jak gotować parówki?

Zdecydowanie najpopularniejsze są parówki z wody. Warto zadbać o jakość samych parówek - wybierajmy te kupowane na wagę w sklepach mięsnych, które mają dobry skład. Zadbajmy też o wodę, w jakiej będziemy je gotować. Jeśli nie jesteście pewni co do jakości kranówki w swoim domu, przefiltrujcie ją w specjalnym dzbanku lub użyjcie filtra nakładanego bezpośrednio na kran. 

Jak gotować parówki? Włóżcie je do garnka z zimną wodą i zagotujcie. Chodzi nie o to, by parówki faktycznie ugotować, ale raczej podgrzać. Gdy tylko woda zacznie bulgotać, parówki wyciągamy. Nie chcemy, żeby popękały, a tym właśnie grozi ich długie gotowanie. 

Alternatywą dla parówek na gorąco z wody jest upieczenie ich w piekarniku lub na grillu. Zyskają wtedy chrupiącą, przypieczoną skórkę. Możecie naciąć je wzdłuż i włożyć do środka po kawałku sera - rozpuści się i będzie pyszny!

Parówki na gorąco - hot dogi i parówki w cieście

Klasycznym sposobem serwowania parówek na gorąco są hot dogi. Te klasyczne zrobicie z podłużnych bułek. Wybierzcie miękkie, pszenne bułki, które łatwo będzie naciąć i które nie zrobią się zbyt twarde podczas zapiekania. Tutaj zresztą szkoły są dwie - albo pieczecie bułki najpierw, parówki gotujecie osobno i później łączycie składniki w całość, albo zapiekacie bułki z parówkami w środku. Do wyboru macie bułki podłużne, przypominające małe bagietki lub bułki wydrążone w środku - w takich zrobicie hot dogi francuskie. Inną, nieco bardzie wyrafinowaną formą hot doga jest owinięcie parówek w ciasto, np. drożdżowe lub francuskie i upieczenie. 

Sprawdź również: Ciasto francuskie na słono

Parówki to dobry pomysł także na śniadanie. Rozetnijcie je wzdłuż, ale nie do końca i ułóżcie na patelni, np. tworząc wzór serca. W środek wbijcie jajko - jeśli wymieszacie je z szynką i startym serem otrzymacie omlet, niewymieszane będzie jajkiem sadzonym.

Parówki sprawdzą się również w potrawkach - dodajcie je do gulaszu lub przyrządźcie z warzywami w sosie!