Przy potrawach z kilku zaledwie składników, ważne jest, by każdy z nich był przygotowany idealnie. Chrupki, cienko pokrojony ogórek, odpowiednio gęsta śmietana - tu wszystko ma znaczenie. Do tego szczypta świeżo zmielonego pieprzu i drobno posiekany koperek.

Mizeria - podstawowy przepis

Podstawowy przepis na mizerię jest bardzo prosty. Kilka ogórków zielonych obieramy ze skórki (chyba, że wolimy wersję ze skórką) i tniemy na cieniutkie plasterki, najlepiej przy użyciu mandoliny, czyli specjalnej tarki. Gęstą śmietanę mieszamy z odrobiną cukru i ewentualnie innych przypraw. Polewamy ogórki i dokładnie mieszamy. Mizeria z ogórków to klasyka, która pasuje niemal do każdego dania. 

Co zamiast ogórka?

Nie każdy lubi charakterystyczny smak zielonego ogórka. Możemy przygotować mizerię ze śmietaną, zastępując go czymś innym. Popularna jest mizeria z cukinii, która przypomina ogórka teksturą, ale nie smakiem. Innym zamiennikiem jest sałata masłowa lub lodowa. Mizeria z sałatą przyjemnie chrupie, a śmietana dobrze oblepia liście. Dodatkowym urozmaiceniem będzie np. przygotowanie mizerii z rzodkiewką.

Nie tylko ze śmietaną

Zamiast śmietany, do mizerii możemy dodać lżejszy i mniej tłusty jogurt naturalny. Jeśli nie chcemy przykrywać świeżego smaku ogórka, zamiast nabiału wybierzmy oliwę. Lekko skropiony oliwą ogórek z przyprawami będzie prawdziwym przysmakiem. Mizeria jest również bardzo smaczna z jogurtem greckim, a nawet z kefirem lub wkruszonym twarogiem.