Nie istnieje jeden przepis na makowiec. Ale to dobrze! Bo dzięki temu otwiera się przed nami ogrom możliwości, jeśli chodzi o przygotowanie tego ciasta. Można bowiem zrobić go na cieście drożdżowym, krucho-drożdżowym, ucieranym czy kruchym. Można zawinąć w roladę lub wyłożyć grubą warstwę masy makowej na spodzie z ciasta. Nasi użytkownicy udowadniają, że ciasto z makiem niejedno ma imię i zawsze może zaskakiwać!

Makowiec - przepis

Makowiec japoński czy makowiec zawijany - niezależnie od tego ,jaki przepis wybierzemy, zadbajmy o to, aby zaplanować jego przygotowanie. Nierzadko ciasto to wymaga przygotowaniu kilku elementów równolegle, jak np. makowiec na kruchym cieście. Dla niecierpliwych i początkujących polecamy makowiec z 4 składników. Mak - zarówno niebieski, jak i biały, zgodnie z tradycją powinniśmy samodzielnie zmielić. Do tego zadania dobrze jest wyznaczyć jednego z domowników - to ułatwi świąteczne przygotowania! Przyda się też odpowiedni sprzęt - maszynka, która nie tylko zmieli mięso na pasztet, ale też właśnie mak na makowiec. Pracę ułatwi też silikonowa mata do wypieków.

Makowiec – masa makowa

Niezależnie od tego, jaki przepis wybierzecie, kluczem do sukcesu jest masa makowa. Nie polewamy kupowanie tej z puszki i nie tylko dlatego, ze zawiera sporo dodatków, których nie powinno się tam znaleźć. Jeśli choć raz robiliście masę do makowca w domu, wiecie, że nie ma sobie równych. Ta ze sklepu jest wodnista, słodka i po prostu niesmaczna. Warto więc poświecić trochę czasu i przygotować mak wcześniej. Szczególnie, że taka masa makowa dobrze się mrozi – można zrobić ją z wyprzedzeniem, a kiedy przyjdzie pora na pieczenie świątecznych ciast, wyjąć ją z zamrażarki. Co więcej, domowa kutia nie będzie miała sobie równych, jeśli dodamy do niej własnoręcznie przyrządzony mak, wzbogacony o ulubione bakalie czy skórki z owoców.

 

Jeśli planujesz, jakie przepisy wypróbować na święta lub jakie ciasto z makiem upiec już na Boże Narodzenie, koniecznie zajrzyj do naszej galerii. Czeka w niej niejeden doskonały przepis na makowiec! Więcej pomysłów znajdziecie w galerii ciasta świątecznePrzepisy świąteczne to nie tylko ciasta, ale m.in. śledzie - zobacz jeszcze więcej. Na wigilię sprawdzi się obowiązkowo kapusta z grzybami.

Zobacz też: przepisy na świąteczny obiad