Kiedy Włoch słyszy makaron orzo - przepisy same przychodzą mu do głowy! To dobrze znany składnik w Italii, ale jak się okazuje przyda się jako składnik wielu prostych dań również w polskich kuchniach. W szybki sposób przygotujecie z nim lunch, dania na piknik lub prosty obiad. Zobaczcie, jak zrobić dania z oryginalnym makaronem orzo, który chociaż jest z mąki, często udaje produkt z kuchni azjatyckiej. Sprawdzone przepisy w galerii powyżej. A mamy ich aż 15 w zdrowych wersjach! 

Makaron Orzo – co to jest

 Orzo (z języka włoskiego oznacza jęczmień) jest odmianą makaronu przypominającą swoim wyglądem ziarenko ryżu. Makaron w kształcie ryżu najczęściej stosowany jest do rzadkich zup, do sałatek warzywnych w śródziemnomorskim stylu oraz szybkich zapiekanek. Orzo powstaje z pszenicy durum. Powodem dlaczego jest tak często wykorzystywana przy produkcji mąki do makaronów i pizzy jest wysoka zawartość glutenu. Gluten nadaje ciastu elastyczności. Z tego powodu do ciasta na pizzę lub makaron nie trzeba dodawać jajek. Gluten sprawia, że ciasto w zależności od przeznaczenia będzie puszyste i sprężyste. Makaron Orzo - określany też jako makaron ryżowy - nie ma nic wspólnego z ryżem oprócz charakterystycznego kształtu. Mały rozmiar, łatwe gotowanie i konsystencja sprawiają, że tak chętnie używany jest w sałatkach, które oryginalnie miały ryż na liście składników. 

Makaron orzo - zastosowanie

 Jednym z przepisów, które warto przygotować jest makaron orzo z kurczakiem i szparagami. Sycące danie główne, które zaspokoi głód wybrednych smakoszy. Poza sezonem na warzywa z pola, polecamy klasyk - sałatka makaronowa z szynką. Dobra zarówno na świąteczny stół, imprezę czy do pracy. Makaron orzo może być również podstawą słodkich deserów dla najmłodszych. Z dodatkiem owoców będzie bazą do ulubionych przez dzieci sałatek owocowych. Orzo może też być dodawane do zup i sezonowych sosów. 

Makaron orzo – właściwości

Mąka pszenna durum będąca podstawowym składnikiem makaronu orzo jest bogata w witaminy z grupy B i E oraz kwas foliowy. Jest bogata w potas, cynk, żelazo oraz mangan. Wysoka zawartość błonnika przyda się osobom dbającym o linię a niski indeks glikemiczny sprawi, że nawet osoby zmagające się z cukrzycą, mogą po niego sięgnąć. Warto pilnować czasu gotowania, aby makaron orzo był al dente czyli „na ząb”. Powinien stawiać lekki opór podczas jedzenia.  Takie przygotowanie zmusza do dłuższego gryzienia oraz sprawia, że składniki odżywcze będą wolniej wchłaniane.