W świecie, w którym coraz więcej osób z różnych powodów musi ograniczać gluten, zastępniki mąki są na wagę złota. Zresztą nawet jeśli nie jesteście na diecie bezglutenowej, warto eksperymentować. A mąka kokosowa, podobnie jak na przykład ryżowa, ma ciekawy smak i jest zupełnie innych od pszennej czy żytniej.

Mąka kokosowa – co to jest i jak wygląda?

Mąka kokosowa to nic innego jak sproszkowany miąższ kokosa. Zwykle mąka kokosowa jest produktem ubocznym, który powstaje podczas wytwarzania mleka kokosowego lub oleju kokosowego. Mąka powstała po produkcji oleju kokosowego będzie miała ciemniejszy kolor i większą zawartość białka oraz tłuszczu. Z kolei mąka powstająca jako produkt uboczny wytwarzania mleka kokosowego będzie miała jaśniejszy kolor, więcej błonnika i mniej tłuszczu. Mąka kokosowa ma delikatny kokosowy smak.

Jak wygląda mąka kokosowa? Mąka kokosowa to bardzo drobny proszek w biało-beżowym kolorze. Mąka jest na tyle drobna, że może być stosowana podobnie jak inne mąki, na przykład w różnego rodzaju wypiekach. W sklepach bywa także dostępna mąka kokosowa zmielona grubiej. Zwykle mąkę kokosową znajdziemy w kilogramowych paczkach, ale jest też dostępna w mniejszych opakowaniach. Warto kupić sobie takie mniejsze opakowanie i poeksperymentować, dodając po kilka łyżek mąki kokosowej do różnych dań.

Mąka kokosowa – właściwości i wartości odżywcze

Mąka kokosowa zawiera też sporą ilość błonnika – dziesięć razy więcej niż mąka pszenna! Błonnik dobrze wpływa na nasze zdrowie, między innymi obniża ryzyko wystąpienia chorób serca i wspomaga pracę jelit. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, wypieki czy inne dania z dodatkiem mąki kokosowej są sycące i na długo pozostawiają uczucie wypełnienia w żołądku. Mąka kokosowa obniża też poziom cholesterolu.

Czy mąka kokosowa jest bezglutenowa? Tak. Mąka kokosowa to produkt powstający z miąższu kokosa – kokos nie jest zaś zbożem, więc nie zawiera glutenu. Mąkę kokosową mogą więc śmiało spożywać osoby z alergią pokarmową na gluten lub po prostu unikające produktów zawierających gluten. Czy mąka kokosowa jest zdrowa? Biorąc pod uwagę właściwości mąki kokosowej i jej wartości odżywcze, trzeba stwierdzić jednoznacznie, że mąka kokosowa jest zdrowa. Wpływa pozytywnie na nasz organizm głównie dzięki dużej zawartości błonnika i białka.

Mąka kokosowa – indeks glikemiczny

Mąka kokosowa ma niski indeks glikemiczny. Oznacz to, że mąka kokosowa skutecznie pomaga regulować poziom cukru we krwi – pod warunkiem, że na stałe włączymy ją do swojej diety – będzie więc dobra dla diabetyków. Ze względu na niską kaloryczność i zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które przyspieszają spalanie tłuszczu, świetnie nadaje się także dla osób na diecie, którym zależy na zrzuceniu kilku kilogramów.

Mąka kokosowa – gdzie kupić?

Mąka kokosowa dzisiaj jest dostępna w większości sklepów spożywczych i supermarketów. Znajdziecie ją na dziale z innymi mąkami. Jeśli jej tam nie będzie, koniecznie sprawdźcie dział produktów z kuchni świata, dział zdrowej żywności lub specjalny dział bezglutenowy (niektóre sklepy już takie wprowadziły).

Mąkę możecie też w większej ilości zamówić przez internet – to dobra opcja, bo nie musicie dźwigać ciężkich paczek ze sklepu, tylko mąka przyjeżdża do was. Cena mąki kokosowej jest wyższa niż w przypadku innych typów mąki. Waha się od około 6 do 11 zł za kilogram. Można jednak znaleźć i taką za 60-90 zł za kilogram! Mąkę kokosową bez trudu zrobimy także w domu.

Mąka kokosowa – jak zrobić w domu?

Mąka kokosowa, podobnie jak na przykład mąka migdałowa, może zostać przygotowana w naszej domowej kuchni. Wbrew pozorom nie wymaga to nie wiadomo jakiego sprzętu i umiejętności. Domowa mąka kokosowa będzie bardziej aromatyczna niż ta ze sklepu, przede wszystkim dlatego, że będziemy mogli użyć jej od razu po przygotowaniu.

Do zrobienia mąki kokosowej potrzebujemy wiórków kokosowych i wody. Jeśli mamy mocny blender wiórków nie musimy namaczać, ale warto to zrobić. Na 200 gram wiórków będziemy potrzebować ok. 1,5 l wody. Zalewamy je wodą i zostawiamy na noc. Następnie wiórki podgrzewamy i miksujemy blenderem. Masę umieszczamy na gazie – płyn, który odcieknie to mleko kokosowe. Masę znów zalewamy niewielką ilością wrzątku, tak żeby ją przykryć, po czym gotujemy przez 5 minut. Odciskamy za pomocą gazy. Tak przygotowanie wiórki równomiernie rozkładamy na blasze i pieczemy przez 1,5 godziny w temperaturze 100 st. C. Następnie miksujemy na pył.

Mąka kokosowa – przepisy proste

Jednym z pytań, pojawiających się w kontekście mąki kokosowej jest pytanie, czy mąkę kokosową można jeść na surowo. Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak! To po prostu miąższ kokosa, taki sam jak wiórki kokosowe czy płatki kokosa. Mąka kokosowa na surowo smakuje więc jak sproszkowany kokos. Inna sprawa, że jedzenie tak drobnego pyłu samego raczej mija się z celem i nie jest zbyt przyjemne. Warto za to dodawać łyżkę lub dwie mąki do owocowych i mlecznych koktajli, zup (zwłaszcza w stylu azjatyckim), makaronów czy zapiekanek. To prosta metoda na zwiększenie ilości błonnika w diecie.

Przepisów z mąką kokosową jest jednak o wiele więcej. Co zrobić z mąki kokosowej? Przede wszystkim jednym z jej podstawowych zastosowań, jak każdej mąki, są wypieki. Ciasta i ciastka świetnie smakują z dodatkiem mąki kokosowej. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z tą mąką, zróbcie prosty biszkopt.

Jak upiec biszkopt z mąki kokosowej?

Mąka kokosowa ze względu na wysoką zawartość błonnika jest dużo bardziej chłonna niż inne mąki. Ten fakt sprawia, że musimy dostosować pod nią przepis, ponieważ aby uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta, będziemy musieli dodać o wiele więcej mokrych składników niż w przypadku mąki pszennej. Jeśli boicie się przygotować ciasto tylko i wyłącznie z mąki kokosowej, możecie zmieszać ją w proporcji pół na pół z inną mąką, na przykład pszenną.

W przypadku przepisu na biszkopt musimy przeliczyć składniki. Jedna szklanka mąki pszennej to mniej więcej odpowiednik 1/3 szklanki mąki kokosowej. Wykorzystując tylko mąkę kokosową musimy podwoić ilość używanych w przepisie składników mokrych. Na standardowy, niski biszkopt, który wykorzystamy potem do ciasta, będziemy potrzebować  40 g mąki kokosowej, 4 jajka, 4 łyżki cukru i łyżeczkę proszku do pieczenia. Białka ubijamy na pianę, dodajemy do nich cukier, cały czas miksując, następnie żółtka i mąkę z proszkiem do pieczenia. Pieczemy około 25 minut w temperaturze 180 st. C. Mąka kokosowa nadaje się też do wypieków wytrawnych. Wbrew pozorom nie jest bowiem słodka, a jej smak jest neutralny.

Przepisy z mąki kokosowej – wypróbuj!

Mąka kokosowa nada się także na przykład do naleśników, racuchów czy chleba. Wypieki z mąki kokosowej nie wyrosną bardzo duże, ponieważ ta mąka jest dość ciężka i zbita. Wymieszana z mąką pszenną będzie dobra nawet do pizzy.

Mąka kokosowa wspaniale sprawdza się jako naturalny zagęstnik do sosów i zup. Nie musicie martwić się o smak – kokosowy posmak jest na tyle delikatny, że mąka w sosach i zupach będzie praktycznie niewyczuwalna. Mąka kokosowa nadaje się także do wykorzystania jako panierka.

Jak przechowywać mąkę kokosową?

Mąka kokosowa, jak już wspomnieliśmy, bardzo szybko i w dużej ilości chłonie wilgoć. Dlatego tak ważne jest, by przechowywać ją w suchym, zacienionym miejscu. Wykorzystajmy duży, szczelnie zamykany pojemnik, do którego przesypiemy mąkę. Nie przechowujmy jej w torebce, w której ją kupiliśmy, bo może się okazać, że nie jest szczelna i mąka zawilgotnieje i się zepsuje.

Czym zastąpić mąkę kokosową? Zamiast mąki kokosowej możemy użyć po prostu mąki pszennej lub orkiszowej. Zwłaszcza w wypiekach obie świetnie się sprawdzą – pamiętajmy jednak o tym, by każdorazowo dopasowywać i modyfikować przepis w zależności od tego, jakiej mąki będziemy używać. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze danie pozostało bezglutenowe, wykorzystajmy na przykład mąkę migdałową – zrobimy ją z łatwością poprzez zmielenie w dobrym blenderze lub robocie kuchennym migdałów bez skórki. Najlepiej jednak, jeśli przepis zakłada użycie mąki kokosowej, wykorzystać właśnie ją – doda potrawom wyjątkowego smaku.