Co to jest kumkwat?

Kumkwat to niewielki owoc z rodziny rutowatych, do których należą też pomarańcze, mandarynki i cytryny. Pierwotnie wywodzi się z Chin, ale obecnie uprawia się go już w wielu częściach świata. Jednym z największych producentów kumkwatu jest obecnie grecka wyspa Korfu. Nazywany bywa też złotą pomarańczą, stąd też jego nazwa, gdyż „kum” oznacza a „kwat” złoto. Mimo iż owocom kumkwatu daleko do takiej popularności jak ich kuzynki pomarańcze czy mandarynki, to z biegiem lat kumkwat zdobywa coraz większą popularność. Obecnie kumkwat można już kupić niemal na całym świecie. 

Jak się je kumkwat?

Kumkwat wyglądem przypomina miniaturową pomarańczę, ale je się go zupełnie inaczej. Jak jeść kumkwat? Te małe owoce mają delikatną skórkę, dzięki czemu można je jeść w całości, bez obierania. Należy jednak pamiętać o dokładnym ich umyciu. Owoców kumkwatu nie je się bezpośrednio z drzewka przez ich gorycz, najlepiej zostawić je na jakiś czas, aby nabrały słodyczy. Jaki smak ma kumkwat? Owoc kumkwatu jest w smaku lekko cierpki i przyjemnie kwaskowy. Warto zauważyć, że smak skórki jest znacznie słodszy niż miąższu, który skrywa w środku. Można więc rozgniatać kumkwaty przed spożyciem. Zrobienie z nich jednolitej papki sprawi, że całość będzie słodsza. Kumkwaty można sparzyć wrzątkiem przed jedzeniem, aby jeszcze wydobyć ich słodycz. Zalanie owoców kumkwatu gorącą wodą i pozostawienie na pół minuty lekko zmniejszy ich gorzki posmak. Można zjeść cząstki lub,,, wycisnąć z nich sok!

Jak wybierać kumkwat?

Kupując kumkwat, należy zwrócić uwagę na to, aby owoce były jędrne i dojrzałe i jednolite. Najlepiej wybierać te jednolite, bez plamek, o intensywnie pomarańczowej barwie. Kumkwat najlepiej zjeść w ciągu kilku dni. Jeśli natomiast zostanie nam nadmiar owoców, których nie zdążymy zjeść, kumkwat z powodzeniem można zamrozić. W zamrażarce możemy przechowywać go nawet do pół roku. Świeży kumkwat można zetrzeć np. do dekorowania deserów lub doprawienia sałatek owocowych.

Wartości odżywcze kumkwatu

W tym małym owocu znajduje się całe mnóstwo witamin i minerałów. Minipomarańcze okazują się być prawdziwą skarbnicą zdrowia. Przede wszystkim kumkwat, jak wszystkie cytrusy, jest bogatym źródłem witaminy C. Dodatkowo kumkwat jest mało znaną skarbnicą potasu. W stu gramach tego owocu znajduje się aż 190 mg potasu. Oprócz tego kumkwat to też duża dawka witamin A i E. Dzięki nim kumkwat poprawia stan cery i wzmacnia odporność. Ten niepozorny owoc ma w sobie również beta-karoten, witaminy z grupy B, a także mnóstwo składników mineralnych, takich jak sód, cynk, magnez i żelazo. Są w nim też flawonoidy, które poprawiają pracę naczyń krwionośnych, co zapobiega miażdżycy. Kumkwat zapobiega również infekcjom i ma także działanie antynowotworowe.

Ile kalorii ma kumkwat?

Sto gramów owoców kumkwatu ma około 70 kalorii. Jedna kuleczka ma więc mniej niż 10 kalorii. Kumkwat ma niski indeks glikemiczny, więc nawet diabetycy mogą z powodzeniem włączyć go do swojej codziennej diety.

Gdzie kupić kumkwat?

Chociaż kumkwat wciąż jest mało popularny w rodzimych sklepach, zwykle można go kupić w większych marketach. Ile kosztuje kumkwat? Za kilogram tych owoców, w zależności od tego gdzie je kupimy, zapłacimy od kilkunastu do nawet 50 złotych.

Kumkwat – zastosowanie w kuchni

Kumkwat jest piękną dekoracją potraw, ale również smacznym ich składnikiem. Jak jeść kumkwat? Najczęściej używa się go do sałatek i przekąsek. Kumkwat świetnie nadaje się również do deserów. Jego słodko-kwaśny smak idealnie balansuje słodycz ciast czy deserów na zimno. W sklepach możemy spotkać również przetwory z kumkwatu. Dżemy i powidła z tego owocu są słodko-kwaśne i świetnie nadają się nie tylko do słodkich potraw, ale również jako wykończenie wyrwanych dań. Kumkwaty w syropie lub kandyzowane doskonale pasują do mięs, w szczególności tych grillowanych. Z owoców kumkwatu produkuje się również napoje i alkohole o złocistej bursztynowej barwie. Kumkwat sprawdzi się taż świetnie w grzańcach, zarówno tych na winie, jak i na piwie. Możemy też dodać kumkwat do herbaty, zamiast plasterka cytryny. Zamrożone owoce świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla lodu w napojach. Takie zimne kuleczki nie tylko nie rozwadniają napoju, ale również pięknie go dekorują.

Uprawa kumkwatu we własnym domu

Kumkwaty bardzo dobrze kwitną w warunkach domowych. Z powodzeniem możemy wyhodować własne owoce kumkwatu w domowym zaciszu. Jak hodować kumkwat we własnym domu? Kumkwat rośnie na niskich drzewkach i krzewach o wysokości do 1 metra. Kumkwat rośnie dość szybko i jest łatwy w uprawie. Potrzebuje dużo światła, więc najlepsze będzie dla niego stanowisko na parapecie lub w dobrze nasłonecznionym kącie. Kumkwat nie lubi zbyt dużego nawadniania, dlatego, aby dobrze rósł, trzeba podlewać go z umiarem.

Kumkwat na szczęście

Co ciekawe, w Chinach kumkwat jest symbolem szczęścia. Mieszkańcy tego kraju wręczają sobie drzewka lub owoce kumkwatu z okazji księżycowego nowego roku.

Kumkwat dla dorosłych - słodkie procenty

Na Korfu, gdzie kumkwaty cieszą się ogromną popularnością, prawdziwym przysmakiem są alkohole przygotowywane na bazie tego owocu. Bardzo popularny jest likier z kumkwatu. Aby posmakować tego specjału, nie musimy wybierać się z podróż na Korfu, możemy z łatwością przyrządzić go we własnym domu. Aby zrobić likier z kumkwatu, należy: wyszorować 750 g owoców, ponakłuwać, włożyć do słoja, a następnie rozpuścić 250 g cukru w 1/2 l wrzątku, ostudzić, wymieszać z 1/2 l spirytusu, zalać owoce i odstawić na ok. miesiąc. Po tym czasie likier jest gotowy do picia.