Kasza gryczana to produkt, który jak najczęściej powinien gościć na talerzach, bowiem jest to źródło białka i składnik o niskim indeksie glikemicznym. Dlatego powinny zainteresować się nim osoby będące na diecie. Kasza ta nie zawiera glutenu, jest też źródłem wapnia, fosforu, magnezu  i cynku.  Warto więc zamienić ziemniaki i makarony na dużo zdrowszą kaszę.


Jak gotować kaszę?

Najprościej wrzucić torebkę z porcją kaszy gryczanej do wrzątku i poczekać 15-20minut. My jednak zachęcamy do zmiany nawyków, odejścia od gotowania kaszy prosto z pudełka i przyrządzenie jej w tradycyjny sposób. Do gotowania powinniśmy wybrać dość płaski rondel o grubym dnie – o pojemności dwukrotnie większej niż porcja kaszy plus woda, która potrzebna będzie do jej ugotowania. Przebrane i dokładnie wypłukane na sicie ziarna należy wsypać do osolonego wrzątku w proporcji 2 szklanki wody na szklankę kaszy i gotować pod przykryciem na małym ogniu, aż ziarna wchłoną wodę. Kiedy już to nastąpi, rondel z kaszą gryczaną przenosimy w ciepłe miejsce np. do nagrzanego piekarnika, by nasza kasza doszła.
 

Jak jednak wprowadzić ją do jadłospisu, żeby szybko nam się nie znudziła? Należy podawać ją na wiele sposobów. A pomysłów na nią jest wiele, czego dowodzi nasza galeria. Bo kasza to nie tylko dodatek do mięs, ale i dodatek do kotletów, gołąbków czy krokietów. Z kaszy przygotujemy też zapiekanki, sałatki, nafaszerujemy nią mięso i nafaszerujemy pieczarki. Kasza gryczana jest więc składnikiem uniwersalnym, który pasuje do wielu dań. Jeszcze więcej sprawdzonych patentów przedstawiamy w naszej galerii.