Kalarepa należy do rodziny warzyw krzyżowych kapustnych. Podobnie jak brukselka, kalafior czy kapusta jedzona regularnie zmniejsza ryzyko nowotworów. Kalarepa do Europy przybyła ze słonecznej Italii – w starożytnym Rzymie nazywana była kapustą pompejską. Współcześnie największą popularnością cieszy się w Niemczech oraz w krajach Europy Północnej – w Estonii czy na Litwie to stały element jadłospisu. Doceniana jest też w medycynie ludowej, a szczególnie w leczeniu kaszlu i astmy, gruźlicy, niektórych chorób wątroby i zaparć.

Kalarepa – jak jeść?

Kalarepa na surowo, a może pieczona kalarepa? Pomysłów na przygotowanie tego warzywa jest naprawdę wiele. Co ważne, nie trzeba poddawać jej obróbce termicznej – surówka z kalarepy to pyszny dodatek na zimno, bez wcześniejszego gotowania kalarepy. Najlepiej pasują do niej młode warzywa, które są delikatnie słodkie i bardzo chrupiące. Z kolei starsze warzywa można ugotować, poddusić lub zapiec. Kalarepa świetnie smakuje w zupie – zupa krem z kalarepy to sycąca i prosta propozycja na obiad. Ciekawym pomysłem jest też faszerowana kalarepa – zarówno w wersji mięsnej, jak i wegetariańskiej. Z kalarepy można i warto przygotować sok – zadba o higienę jamy ustnej i złagodzi skutki zatruć. Przygotowując kalarepę, nie wyrzucajmy liści kalarepy – wzbogacą sałatkę, kiszonki czy zupę. Wydrążona większa kalarepa może posłużyć jako jadalna miseczka.

Kalarepa – właściwości i kalorie

Kalarepa, zwłaszcza świeża, zawiera spore dawki witaminy C. Tym samym jest wsparciem dla naszego układu odpornościowego. Jedząc kalarepę, przyswajamy też dużo betakarotenu, który chroni wzrok. Kalarepę poleca się osobom, które dbają o linię, bo syci na dłużej lub mają problemy z trawieniem – porcja błonnika z warzywa pomoże na dolegliwości układu trawiennego. Ponadto normuje poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Ponadto dostarczy potasu, jodu, fosforu, wapnia czy żelaza. Warto wiedzieć, że żelazo znajdziemy nie tylko w warzywie, ale także liściach. Kalarepa zawiera też przeciwutleniacze, które znacznie ograniczają ryzyko zachorowania na raka.  Dodatkowo kalarepa włączona do diety działa uspokajająco.

Kalarepa w 100 g ma tylko 27 kcal i ma niski indeks glikemiczny, dlatego bez obaw mogą po nią sięgać chorzy na cukrzycę. Kalarepa nie uczula, więc można włączyć ją do diety najmłodszych – już od 6. miesiąca życia, najlepiej w formie musu. W tym przypadku sprawdzi się kalarepa pasteryzowana dla niemowląt.

Kalarepa w kuchni – jak kupować i przechowywać

Na straganie najlepiej wybierać mniejsze, młode kalarepki. Większe okazy są zazwyczaj twardsze i włókniste. Zwróćmy uwagę na liście – powinny być jędrne i zielone. Kalarepę warto także zważyć w dłoniach – powinna być cięższa, niż sugeruje to jej rozmiar. Kalarepę wraz z liśćmi można przechowywać w niskiej temperaturze do 48 godzin. Jeśli jednak wcześniej zużyjemy liście, możemy trzymać kalarepę 2-3 dni w temperaturze pokojowej i do 7 dni w lodówce, zawiniętą w woreczek.

Wypróbuj przepisy zebrane przez nas w powyższej galerii i ciesz się smakiem soczystej kalarepy.