Niektórzy uważają, że jabłecznik i szarlotka to samo ciasto z jabłkami, którego nazwę stosuje się wymiennie. Jednak pomiędzy tymi wypiekami istnieją różnice, których może nie byliście świadomi. Przede wszystkim szarlotka to rodzaj ciasta, które musi zostać przygotowane z wykorzystaniem ciasta kruchego lub ewentualnie półkruchego. Szarlotka niekoniecznie musi zawierać w sobie tylko jabłka – równie dobrze dodatkiem do niej mogą być inne owoce, takie jak wiśnie, gruszki czy śliwki. Jabłecznik natomiast zrobiony jest z dodatkiem tylko i wyłącznie jabłek, a dobór ciasta jest tutaj dowolny. Może być to ciasto kruche, jak w przypadku szarlotki, ale i drożdżowe, biszkoptowe, czy francuskie.

Przepis na jabłecznik

Wybór odpowiedniej odmiany jabłek to podstawa smacznego jabłecznika. Mając na uwadze, że ciasto, jak i dodatki do niego, są słodkie, powinniśmy wykorzystać kwaśną odmianę jabłek. Najlepsza więc będzie do tego szara reneta, która zawiera w sobie bardzo dużo witaminy C lub antonówka, którą cechuje zielona lub żółtawa skórka. 

Tak jak pisaliśmy już wcześniej, przepis na jabłecznik może przybrać różne formy.  Najszybszym sposobem na szybki i prosty jabłecznik, jest wykorzystanie gotowego ciasta francuskiego. Jednak tym bardziej zawziętym i osobom, które lubią spędzać czas w kuchni, proponujemy przygotować jabłecznik na biszkopcie lub ciasto drożdżowe z nadzieniem z jabłek. 


Skoro wiemy już, jakie ciasto i jabłka wybrać, pomyślmy nad dodatkami. Najbardziej klasyczne produkty, które wzbogacą masę z jabłek są cynamon i wanilia. Kawałek ciasta z jabłkami pachnącego od przypraw i kubek ciepłej herbaty w szary jesienny dzień sprawi, że szybko zapomnimy o aurze panującej za oknem. Jednak istnieje wiele wariacji na temat tego jabłecznika. Możemy dodać do niego orzechy, migdały, konfiturę, budyń, kisiel. Zalecamy odejść od klasyki i zainspirować się pomysłami naszych użytkowników, które znajdziecie w naszej galerii.

Jabłecznik z budyniem

Wykonanie tego jabłecznika na pewno Was nie zmęczy, za to efekt końcowy jest powalający. Połączenie owoców i budyniu w cieście to jedno z najlepszych pomysłów na urozmaicenie naszych domowych wypieków. Z jednej strony będziemy mieli kwaśne jabłka, z drugiej natomiast pyszny waniliowy budyń - my polecamy akurat taki, ale wybór smaku budyniu jest sprawą indywidualną. 

Przygotowaną wcześniej masę na kruche ciasto należy podzielić na dwie części. Obie części zawijamy w folię. Jedną wrzucamy do zamrażalnika, drugą zaś do lodówki, aby ją lekko schłodzić. Mniej schłodzoną kulkę ciasta należy rozwałkować, przełożyć do formy do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnika do 200 stopni na 15 minut (przeczytaj, jak przygotować kruche ciasto). Kiedy wyjmiemy już nasze ciasto z piekarnika wystarczy na podpieczony gorący spód ciasta wysypać przygotowane wcześniej jabłka i zalać je gorącym budyniem - przygotowujcie go z mniejszej ilości mleka niż zalecane jest to na opakowaniu, ponieważ inaczej masa będzie zbyt płynna. Na budyń ścieramy zamrożoną część ciasta. Przyda się do tego tarka jarzynowa o dużych oczkach. Cały ten proces powinien postępować sprawnie, aby ciasto rozsypane na wierzchu nie rozpuściło się. Kiedy mamy już wszystko gotowe, wystarczy tylko włożyć jabłecznik z budyniem do piekarnika i piec przez niecałą godzinę w temperaturze 180 stopni

Po upieczeniu ciasto powinniśmy dobrze wystudzić, a nawet trochę schłodzić, żeby podczas krojenia masa budyniowa była zwarta – zbyt ciepły budyń, może delikatnie „popłynąć”. Wierzch jabłecznika możemy obsypać cukrem pudrem, cynamonem lub prażonymi migdałami, które w połączeniu z budyniem smakują obłędnie! 

Jabłecznik na kruchym cieście

Aby jabłecznik na kruchym cieście był udany musi zostać spełnionych parę warunków. Same jabłka nie będą stanowić tak wielkiego problemu, ponieważ możemy je przygotować wedle własnego uznania lub kupić gotową już masę prażonych jabłek. Jednak to, co może sprawić kłopoty to zrobienie kruchego ciasta. 

Podstawową zasadą przygotowania go, to jak najkrótszy czas zagniatania. Podczas pieczenia dwoma kluczowymi zasadami jest nakłuwanie i podpiekanie. Nakłuwanie ciasta kruchego ma zapobiec wybrzuszaniu się go podczas pieczenia. Jeżeli pieczemy jabłecznik na kruchym cieście, to podpiekamy nasze ciasto przed nałożeniem masy około 10 minut, a następnie przestudzamy je. W ten sposób ciasto nie namoknie, unikniemy zakalca i zachowa ono swą kruchość. 

Jabłecznik z kruszonką

Jeśli też kochacie kruszonkę, z pewnością jabłecznik z kruszonką będzie najczęściej wypieranym przez Was pomysłem na przygotowanie tego ciasta z jabłkami. Jest to przecież nic innego, jak przysłowiowa „wisienka na torcie” - idealne wykończenie ciasta. Chrupiąca, złota i słodka - taka powinna być zawsze. Kruszonka to połączenie mąki, masła i cukru - najczęściej w proporcji 2:1:1. Aby wzbogacić jej aromat, można do podstawowej wersji dodać np. cynamon czy wanilię. Połowę mąki można zastąpić drobno posiekanymi orzechami laskowymi czy migdałami, płatkami owsianymi lub wiórkami kokosowymi. Kombinacji jest tyle, ile pomysłów w naszych głowach, więc nie bójmy się eksperymentować. 


Jeśli przepisy na jabłecznik, które prezentujemy w tej galerii, to dla Was za mało, zobaczcie też inne pomysły na ciasta z jabłkami:

Przepis na szarlotkę

Ciasto francuskie z jabłkami

Tarta z jabłkami

Ciasto z jabłkami