Faworki to dla wielu osób symbol karnawału. Nawet osoby będące na diecie skuszą się, chociaż na jednego chruścika. Z myślą o nich, istnieją przepisy na faworki z piekarnika. „Odchudzone” chrusty mają mniejszą wartość kaloryczną. Faworki bez smażenia z pewnością zasmakują na rodzinnych spotkaniach. A są równie pyszne jak smażone. Zastanawiacie się, ile kalorii mają faworki. Podpowiadamy, że jeden faworek ma około 90 kcal. Warto wiedzieć, gdy sięgniemy po kolejną porcję. Jednak tradycji musi stać się zadość, i należy zjeść złotobrązowe, usmażone faworki na głębokim tłuszczu. Aby ograniczyć wchłanianie tłuszczu do ciasta podczas smażenia, w czasie wyrabiania faworków do ciasta należy dodać łyżkę spirytusu. Faworki w wersji bezalkoholowej mają w składzie ocet. Zapach wyparowuje podczas smażenia, więc nie martwicie się, że kwaśny zapach i smak popsuje przyjemność z jedzenie faworków.

Przepis na faworki - jakie ciasto na faworki?

Planując przygotowanie faworków należy zaopatrzyć się w odpowiednią mąkę. Jaka mąka do faworków jest najodpowiedniejsza? Z pewnością ta przeznaczona do wypieku ciast drożdżowych (typ 550) i zagniatania kruchych spodów (typ 500 lub mąka krupczatka). Powinna być oczyszczona, aby faworek był lekki jak piórko. Chrusty można wzbogacić poprzez dodanie słodkich przypraw, np.: esencji waniliowej lub mielonego cynamonu. Jednak tradycyjne smakołyki wspominane przez, wielu jako faworki babuni, stroniły od nadmiernych dodatków. W kuchni naszych mam i babć nic się nie marnowało. Stąd pomysły na wykorzystywanie tego, co miały, aktualnie w lodówce. Gdy zostały z obiadu tłuczone ziemniaki, przeobrażano je w ziemniaczane faworki i podawano na podwieczorek. A jeśli zostało odrobinę twarogu, to zagniatały drożdżowe faworki z serem. Ciekawostką jest, że charakterystyczny kształt faworków często jest powtarzany w daniach mięsnych, jako np.: faworki z piersi kurczaka albo faworki z boczkiem.

Jak zrobić faworki?

Przepis na faworki domowe jest prosty. W szczególności, gdy uprzednio przygotowaliśmy sobie składniki. Odmierzyliśmy i przesialiśmy mąkę pszenną, nalaliśmy przewidzianą w przepisie ilość spirytusu, wódki lub octu, oddzieliliśmy żółtka od białek oraz zaopatrzyliśmy się w kwaśną śmietanę. Przepis na faworki jest różny, ale metoda postępowania w każdym przypadku taka sama. Mając wszystkie produkty, możemy zagnieść ciasto. Odstawiamy je na kilka minut. Tutaj następuję moment, w którym możemy dać upust negatywnym emocjom lub zrobić sobie mały trening wysiłkowy. Mianowicie, należy w ciasto na faworki uderzać wałkiem z całych sił, tak długo, aż poczujemy się zmęczeni. Faworki będą doskonale napowietrzone i rozkosznie chrupiące. Następnie cienko wałkujemy, kroimy na paski 2-3 cm za pomocą noża lub radełka i po środku każdego paska robimy podłużne nacięcie. Przewlekamy przez środek i wywijamy. Smażymy na smalcu wieprzowym, albo oleju roślinnym. Wyławiamy za pomocą łyżki cedzakowej i odsączamy z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Faworki oprószamy cukrem pudrem i podajemy. Najlepiej smakują lekko ciepłe.