Jeżeli zastawiacie, w czym tkwi sekret dobrego ciasta to podpowiadamy, że najczęściej chodzi o technikę, cierpliwość i wiedzę na temat łączenia składników. Najczęstsze problemy związane są z przygotowaniem ciast ucieranych i kruchych. Dobre ciasta są idealną propozycją na rodzinny podwieczorek albo spotkanie w gronie znajomych. Na specjalne okazje polecamy również wykwintne ciasta oraz ciasta przekładane.

Ciasto ucierane - dlaczego powstaje zakalec?

Wydawać by się mogło, że przygotowanie ciasta ucieranego to nic prostszego. Jednak osoby stawiające pierwsze kroki w domowym pieczeniu narzekają na zakalce lub niedopieczone ciasta. Aby nie powstawał zakalec, składniki do przygotowania ciasta powinny mieć temperaturę pokojową. Jeżeli nam się spieszy to można delikatnie podgrzać składniki albo zanurzyć w ciepłej wodzie do delikatnego ich ogrzania. Mąkę natomiast warto przesiać, aby maksymalnie ją napowietrzyć. Dawniej przesiewanie miało również oczyszczać mąkę, aby była jednorodna. Ciasto powinno być wkładane do nagrzanego piekarnika, aby masa nabrała szoku temperaturowego i od razu zaczęła rosnąć. Ciasto ucierane będzie podstawą na szybkie ciasto z jabłkami albo wilgotne ciasto ucierane z truskawkami. Bez względu na porę roku przygotujecie szybkie ciasto kokosowe. Warto wspomnieć, że ciasto z kremem będzie miało gładką konsystencję, gdy użyjemy masła, serka mascarpone i masy budyniowej o temperaturze pokojowej.

Ciasto kruche - dlaczego się rozsypuje?

W przeciwieństwie do ciasta ucieranego składniki na ciasto kruche powinny być zimne. Jajka, śmietana, woda, używane w zależności od przepisu, powinny przed przygotowaniem być wyjęte prosto z lodówki. Następnie powinny być szybko zagniecione na jednolitą masę. Możemy zrobić to tradycyjnie, jak uczyły nas mamy i babcie czyli za pomocą stolnicy, noża i własnych rąk. Obecnie ułatwiają nam pracę szybkie roboty kuchenne. Z tym ciastem wykonana będzie szarlotka na kruchym cieście, albo sernik na kruchym spodzie z rodzynkami. Jeżeli składniki będą miękkie lub o temperaturze pokojowej to nie uzyskamy kruchego ciasta. Dobre ciasta szczególnie przydadzą się do filiżanki gorącej kawy albo kubka rozgrzewającej herbaty. 

Ciasto bez pieczenia będzie doskonałą propozycją dla osób, które nie chcą długo przygotowywać ciasta albo chcą mieć orzeźwiającą namiastkę lodów w gorące dni. Łącząc krem kawowy z kruchymi herbatnikami otrzymujemy szybkie ciasto z kremem o eleganckim wyglądzie.

Zobacz także:  24 przepisy na ciasta z brzoskwiniami

Ciasto z kremem 

Gdy upieczemy domowy biszkopt to może stać się podstawą do przygotowania ciasta na imieniny lub tortu urodzinowego. Wystarczy przełożyć je odpowiednim kremem. Może być przyrządzony z jogurtu greckiego, z mascarpone, z ubitą śmietaną albo z tradycyjnego kremu budyniowego. Aby krem mógł się dobrze trzymać ciasta należy ugotować budyń w zmniejszonej o połowie mniejszej ilości mleka niż zwykle i dołożyć pokrojone masło. Dzięki temu biszkopt nie rozmoknie. Ponadto świetnym ciastem z kremem, które uświetni podwieczorek jest karpatka. Poszukiwanie tradycyjnych przepisów będzie świetną okazją do przejrzenia notatek i książek kucharskich naszych mam i babć!

Zobacz też: sernik snikers, ciasto na niedzielę