Czosnek niedźwiedzi wraz z leczniczymi właściwościami odkryli już starożytni Germanie. Zauważyli bowiem, że niedźwiedzie po przebudzeniu z zimowego snu jedzą czosnek na wzmocnienie. Z powodu swoich cennych wartości prozdrowotnych (jest m.in. bardzo bogaty w aktywną siarkę, która odgrywa ważną rolę w procesie przemiany materii) i smakowych stał się pożądanym obiektem dla amatorów ziół i rośliną zagrożoną wyginięciem. Dlatego w Polsce czosnek niedźwiedzi objęty jest częściową ochroną i zrywanie go w lasach jest zabronione. W kuchni czosnek niedźwiedzi jest idealny do past i aromatyzowania masła, a także na ciepło do zup, mięs i ryb. Producenci serów dodają go do swoich wyrobów dla zaostrzenia smaku. Czosnek niedźwiedzi jest też składnikiem wielu mieszanek przyprawowych.

Czosnek niedźwiedzi – właściwości

Czosnek niedźwiedzi ceniony jest jako źródło potrzebnej organizmowi siarki. Czosnek niedźwiedzi podwyższa odporność, ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Stąd powinno się jeść czosnek niedźwiedzi podczas przeziębień, grypy lub gorączki. Ponadto czosnek niedźwiedzi zawiera sporą ilość żelaza, który pomaga zniwelować anemię oraz pomaga w leczeniu nadciśnienia. Czosnek niedźwiedzi jest wyjątkowo doceniany w medycynie ludowej i w zielarstwie. Dobroczynne działanie czosnku niedźwiedziego zawarte jest w liściach rośliny. Należy unikać białych kwiatów czosnku niedźwiedziego, gdyż zawierają substancje trujące.

Czosnek niedźwiedzi – gdzie rośnie?

Czosnek niedźwiedzi w Polsce objęty jest częściową ochroną. Nie można zrywać go w lasach, parkach narodowych ani na łąkach lub polanach. Jednak można kupić sadzonkę czosnku niedźwiedziego lub nasiona w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych. Czasem sadzonki pojawiają się na targowiskach i w warzywniakach. W Polsce czosnek niedźwiedzi można spotkać między innymi w Bieszczadach, na Roztoczu, w Tatrach oraz w Puszczy Białowieskiej. Często spotykany jest na obszarach wyżynnych i na terenach górskich. Sezon na czosnek niedźwiedzi rozpoczyna się wczesną wiosna. Na początku kwietnia można już spotkać pierwsze okazy, a ostatnie widywane są na koniec maja lub początek czerwca.

Czosnek niedźwiedzi – jak spożywać?

Czosnek niedźwiedzi nada koloru kopytkom, kluskom leniwym oraz omletom. Pesto z czosnku niedźwiedziego będzie świetnym nadzieniem do placków, naleśników lub jako dodatek do pieczywa i makaronów. Czosnek niedźwiedzi stworzy wyjątkowy w smaku dip do chipsów, frytek lub będzie składnikiem sosu do pizzy. Pasta z czosnku niedźwiedziego będzie także bazą do wykonania ziołowych bułek pszennych. Czosnek niedźwiedzi można z powodzeniem dodać do placków ziemniaczanych. Zaskakującym połączeniem będzie dodanie czosnku niedźwiedziego do sałatki śledziowej lub jako farsz do pierogów z bundzem. Czosnek niedźwiedzi podkreśli również smak marynowanych mięs. Warto dodawać czosnek niedźwiedzi podczas duszenia i przygotowywania sosu. Ponadto czosnek niedźwiedzi będzie stanowił element intrygującej soli ziołowej. Wystarczy umyć i wysuszyć czosnek niedźwiedzi, a następnie zmielić do w młynku do kawy, utrzeć w moździerzu lub blenderze na proszek. Następnie sproszkowany czosnek niedźwiedzi należy połączyć z solą gruboziarnistą i używać jak tradycyjnych przypraw. Warty uwagi jest również kiszony czosnek niedźwiedzi. W tej postaci czosnek niedźwiedzi poprawia trawienie i oczyszcza organizm. Nalewka z czosnku niedźwiedziego to propozycja dla dorosłych. Działanie lecznicze nalewki z czosnku niedźwiedziego niekiedy wspomagane jest czarnym pieprzem.

Czosnek niedźwiedzi – jak zrobić domowe pesto?

Warto od razu zaopatrzyć się w większą ilość czosnku niedźwiedziego i przyrządzić z niego pesto: 4 szklanki porwanych liści czosnku niedźwiedziego wkładamy do wysokiego pojemnika, dodajemy 2/3 szklanki uprażonych pestek dyni lub słonecznika, 75 g parmezanu i 1/3 szklanki oliwy. Miksujemy na grudkowatą pastę. Doprawiamy solą i pieprzem. Czosnek niedźwiedzi w postaci pesto przekładamy do słoiczków. Następnie pesto z czosnku niedźwiedziego przechowujemy w lodówce.

Czosnek niedźwiedzi warto łączyć z natką pietruszki lub z liśćmi bazylii. Czosnek niedźwiedzi podkreśli smak również tymianku i szczypiorku. Prosta jajecznica na śniadanie przyprawiona czosnkiem niedźwiedzim nabierze całkiem nowego smaku i stanie się małą kulinarną wyprawą. Ponadto czosnek niedźwiedzi podkreśli smak smarowidła do kanapek. Wystarczy twaróg wymieszać z jogurtem naturalnym, rzodkiewką i czosnkiem niedźwiedzim. Następnie całość przyprawić solą i pieprzem. Można też posiekać szczypiorek lub położyć ulubione kiełki. Orzeźwiająca i pełna witamin pasta twarogowa z czosnkiem niedźwiedzim jest gotowa do podania.

Pesto z czosnku niedźwiedziego - zastosowanie

Pesto z czosnku niedźwiedziego to nie tylko składnik kanapek. Czosnek niedźwiedzi w postaci smarowidła sprawdzi się również jako dodatek do zapiekanki ziemniaczanej. Naczynie żaroodporne posmarować masłem, posypać bułką tartą. Masło rozpuścić w garnku. Należy układać warstwowo lekko obgotowane i ostudzone ziemniaki pokrojone w plasterki. Następnie należy dodać podgrzane mleko wraz ze zmiksowanym masłem i parmezanem. Zapiekankę ziemniaczaną należy doprawić solą i pieprzem. Wedle uznania warto dodać świeżo startą gałkę muszkatołową. Na zmianę z ziemniakami należy układać mozzarellę pokrojoną w plastry i posmarować pesto z czosnku niedźwiedziego. Należy postępować w ten sposób, aż wyłożymy całość naczynia żaroodpornego. Na wierzchu trzeba posypać startym serem. Zapiekanka ziemniaczana z czosnkiem niedźwiedzim powinna piec się około 30 minut w 170°C. Aż do zarumienienia wierzchu.