Czereśnie, poza truskawkami, to owoc kojarzony z czerwcem. Można je przygotowywać na słodko, ale też dodawać do mięs. Warto sięgnąć po nie w codziennym jadłospisie, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość wartości odżywczych. Zobaczcie, jakie zebraliśmy przepisy z czereśniami. 

Czereśnie – witaminy

Czereśnie zawierają wiele witamin i minerałów – to ich główna zaleta.

Słodka miazga tych owoców zawiera takie korzystne substancje jak witaminy z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ale również dla naszej skóry, włosów i paznokci. Czereśnie zawierają również witaminę A dla wzroku i zębów, żelazo i kwas foliowy dla krwi. Owoce te są bogate w witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy i naczynia krwionośne oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu się.

Ponadto, czereśnie zawierają kumarynę, która ma doskonałe korzyści dla organizmu – to substancja, która wspiera ogólny ton naszego ciała. Oprócz wszystkich tych użytecznych substancji w wiśni znajdują się elementy biologicznie czynne – karotenoidy i flawonoidy, które poprawiają krzepnięcie krwi, zapobiegają zakrzepom i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.

Czereśnie są polecanym produktem dla osób, które mają problemy z ciśnieniem i naczyniami krwionośnymi.

Oprócz licznych witamin i elementów czereśnie zawierają kwas salicylowy, co czyni je doskonałym środkiem przeciwbólowym. W składzie jest także żelazo, które zapobiega ospałości, błonnik niezbędny do funkcji jelit i dobrego metabolizmu. A także fluor, wapń, magnez i jod.

Jeśli porównać czereśnie pod kątem liczby użytecznych substancji z innymi owocami, to wyprzedzą je tylko granat i maliny.

Zobacz także:   24 przepisy na ciasto z brzoskwiniami

Kaloryczność czereśni

Czereśnie są produktem niskokalorycznym – w 100 gramach czereśni jest tylko 54 kalorii. Rzadko się wykorzystuje w dietach, jednak można ją nazwać dość dietetycznym produktem, który nie zaszkodzi sylwetce.

Faktem jest to, że czereśnie zawierają dużo glukozy, co oznacza, że ​​są niepożądane dla osób z wysokim poziomem cukru lub chorych na cukrzycę. Z pewnością nic się nie stanie od kilkuset gramów czereśni, lecz już zjedzony kilogram może bardzo niekorzystnie wpłynąć na zdrowie tych osób. 

Oprócz tego czereśnie mogą wywoływać reakcje alergiczne u dzieci do 1. Roku życia, w związku z czym nie zaleca się podawać ich najmłodszym.

Właściwa porcja czereśni dla dorosłej osoby nie jest większa niż 300 gramów za jeden raz. Jednak dziennie może być zjedzone kilka takich porcji.

Co zrobić z czereśni?

Myślenie, że z czereśni można zrobić sam kompot, jest błędne. Czereśnie można wykorzystać na słodko, ale też na wytrawnie. To jest idealny dodatek do deserów, ciast i galaretek. W naszym serwisie można znaleźć ładną propozycję galaretki z bitą śmietanką, lekkiego ciasta z czereśniami i doskonałego sernika z czereśniami.

Dla miłośników gotowania z większym doświadczeniem istnieją przepisy trochę bardziej skomplikowane: z czereśni można zrobić tęczową galaretkę, Migdałowe Crumble, Muffiny z czereśniami i bezą lub zupę bananową, która na pewno zaskoczy domowników smakiem.

Z czereśni można zrobić także wytrawne dania, podobne do restauracyjnych! Szefowie kuchni doskonale łączą słodki smak czereśni z warzywami i serami. Takie połączenie słonego ze słodkim na początku może się wydawać dziwnym, jednak to na prawdę warto spróbować, żeby docenić. Sprawdź przepisy na grillowany camembert z sosem czereśniowym, sałatkę z czereśniami oraz filet z sosem czereśniowym i sam się w tym upewnij.

Łatwo znaleźć przepisy również na dania, które bardziej się kojarzą nam z dodatkiem słodkich owoców. Owsianka z czereśniami, chia i czekoladą będzie idealna na śniadanie, miodowy kuskus z owocami zasmakuje dzieciom, a knedle serowe z czereśniami lub racuchy twarogowe mogą zostać pyszną wersją kolacji.

Jak zrobić kompot z czereśni?

Kompot z czereśni nadal pozostaje najbardziej popularnym napojem z owoców. Gotowały go nasze babci, mamy, gotujemy i my. Zwykły kompot z czereśni można ugotować jedynie z wody, cukru i czereśni. Jak gotuje się dokładnie taki kompot, można znaleźć tutaj – kompot z czereśni.

Czy można mrozić czereśnie?

Czereśnie, jak i inne owoce, można mrozić. Często latem mamy ich nadmiar, a nie chcemy, żeby się zepsuły. W takim razie polecamy rozłożyć je po pojemnikach, zasypać cukrem i zamrozić. W zimę będziemy mieć świetną alternatywę dżemu oraz jogurtom smakowym ze wzmacniaczami smaku. Takie zamrożone owoce można później dodawać do jogurtu naturalnego, musli, lodów i oczywiście ciast. Równie dobrze można ugotować z zamrożonych czereśni kompot. Zobacz przepis na domowy kompot z mrożonych czereśni.

Nalewka z czereśni

Istnieją liczne przepisy na domowe czereśniówki – alkoholowe napoje z czereśni, na przykład Nalewka na owocach czereśni i Nalewka „Czereśniówka” na rumie.

Jak drylować czereśnie?

Istnieją specjalne urządzenia do drylowania czereśni i wiśni, które są dostępne w sklepach. Takie drylownice naprawdę mogą ułatwić pracę i przyśpieszyć proces.

Jednak jeśli takiego urządzenia w domu nie mamy, a potrzebujemy wydrylować czereśnie tu i teraz, możemy użyć wsuwki, spinaczu, łyżeczki deserowej lub pałeczki do ryżu. Za ich pomocą możemy wyciągnąć lub łatwo wypchnąć pestkę.

Już wiesz, dlaczego warto jeść czereśnie, jakie witaminy i zdrowe elementy zawiera oraz jakie rodzaje dań można z niej ugotować. Sprawdź poszczególne przepisy na czereśnie w naszym serwisie.