Najpopularniejszym daniem, do przygotowania którego potrzebna jest botwina, jest chłodnik. Ale niech nie zmyli Cię tylko ta jedna potrawa! Bo botwinka to wiele więcej możliwości. I jesteśmy pewni, że przepisy, które zebraliśmy w naszej galerii, zaskoczą Cię i zachęcą do wykorzystania młodych buraków na różnorakie sposoby. 

Jak ugotować botwinę

Obiad na lato to zazwyczaj lekkie propozycje, sezonowe składniki i proste przygotowanie. Hitem z pewnością jest botwinka - zupa nazwana po głównym składniku, czyli młodych buraczkach. Botwinka (korzenie i młode listki wraz z łodygami) może być spożywana na surowo, ale w pełni sezonu dobrze jest już poddać ją obróbce termicznej. Jak ugotować botwinę, aby zachowała swój piękny kolor, smak i wartości odżywcze? Kilka podstawowych zasad zebraliśmy w punktach poniżej:

  1. Młodą botwinę dokładnie oczyszczamy - myjemy liście, szorujemy drucianą gąbką korzenie lub obieramy, następnie kroimy na mniejsze kawałki
  2. Warzywa wrzucamy do gotującego się płynu - wody lub bulionu
  3. Po zabieleniu śmietaną lub zagęszczeniu zasmażką gotujemy dosłownie kilka minut na mniejszym ogniu/mocy palnika.
  4. Jak ugotować botwinę sprężystą i lekko al dente? Tutaj sprawdzi się blanszowanie, czyli 2-3 minuty gotowanie we wrzątku i następnie 2 minuty w zimnej wodzie. 

Co zrobić z botwinki

Co zrobić z botwiny, kiedy marzy nam się niestandardowe danie? Jako, że młode buraczki są w całości jadalne, zachęcamy do wypróbowania makaronu z listkami botwinki i kotletów jajecznych z tymi liśćmi. Nie zapomnijcie pierogach, sałatce, a nawet risotto! Gwarantujemy, że każde danie to idealna celebracja sezonu, w którym na straganach króluje botwina! 

Liście botwiny - przepis nie tylko zero waste

Produkt taki jak botwinka, podobnie jak rzodkiewka czy młoda marchew, może być wykorzystany w 100%. Przetwarzamy i zjadamy więc zarówno bulwy czy korzenie, jak i łodygi oraz liście. Pierwszy sposób wykorzystania to banalnie proste do przygotowania pesto. Wystarczy zmiksować umyte liście botwiny - przepis na każde pesto zaczynamy od przygotowania bazowego "zielonego" składnika". Do tego dodajemy oliwę lub tłoczony na zimno olej, ulubiony twardy ser (parmigiano reggiano, ale polski bursztyn też się sprawdzi), a także orzechy i przyprawy. W przypadku orzechów mamy pełną dowolność - od laskowych po pistacje czy orzeszki piniowe. Kolejny pomysł to ekspresowa sałatka - liście botwiny świetnie uzupełnią kolorystycznie ulubioną sałatkę z letnich warzyw. Ponad to wspomniane wyżej kotlety - zarówno wege, jak i mięsne - mogą być uzupełnione dodatkiem posiekanych warzyw. Liście botwiny polecamy też mrozić. Najlepiej w szczelnie zamykanych woreczkach strunowych, dobrze osuszone, podpisane datą mrożenia.