Agrest jest niezwykle bogaty w smaku - trochę kwaśny i cierpki, trochę owocowo słodki. Różne smaki przeważają zależnie od odmiany i stopnia dojrzałości owoców. Polecamy sięganie po ten najbardziej dojrzały - w przeciwnym razie konieczne będzie dodanie naprawdę sporej ilości cukru. Dojrzały agrest ma ciemnofioletowy, intensywny kolor, z kolei młode owoce są jasnozielone.

Agrest - właściwości odżywcze

W Europie pierwsze wzmianki na temat agrestu pojawiły się w XVI w., jednak największą popularność zyskał dwa wieki później, głównie w Wielkiej Brytanii. Dziś na wyspach uprawia się aż 150 jego odmian. Dawniej w Polsce te pokryte meszkiem owoce nazywano kosmatkami lub włochacinami. Od Anglików otrzymały zaś miano gęsich jagód, gdyż gotowany agrest podawano zwykle do pieczonej gęsi. Agrest najczęściej dodajemy do ciast lub robimy z niego przetwory. Dżemy i konfitury z agrestu najlepiej umieścić w niewielkich słoikach. W sklepach znajdziecie jednolite komplety słoików po kilka sztuk. Przydadzą się też etykiety – napiszcie na nich datę produkcji i zawartość słoika.

Spożywanie agrestu dobrze wpływa na przemianę materii. Owoce zawierają sporo żelaza i witaminy A i C ułatwiającej jego przyswajanie, a także dużo magnezu i witamin z grupy B, które wspomagają układ nerwowy i poprawiają pamięć. Agrest zawiera także dużo składników mineralnych i przeciwutleniaczy. Zawartość jednego z tych ostatnich, luteiny sprawia, że agrest ma dobroczynny wpływ na oczy i zmysł wzroku. W sezonie to doskonały sposób na urozmaicenie zbilansowanej diety i odpowiedniego nawodnienia organizmu - zwłaszcza latem.

Agrest - uprawa

Agrest - krzew o kolczastych gałązkach owocuje w lipcu. Jego owoce są jasnozielone lub w przypadku odmiany czerwonej lub bardzo dojrzałych owoców - różowo-bordowe. Kiedy sadzić agrest? Agrest znakomicie nadaje się do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Krzaki najlepiej sadzić na jesień, agrest jest dość odporny na przymrozki, a owoce pojawiają się latem. Trzeba bardzo uważać przy ich zrywaniu, ponieważ większość odmian agrestu ma ostre kolce. Jeśli nie chcecie ryzykować, poszukajcie odmian bezkolcowych.

Co zrobić z agrestu?

Agrest doskonale spisze się tam, gdzie słodkie i kwaśne dobrze do siebie pasują. Pamiętajcie więc o słodkich wypiekach takich jak kruche ciasto z agrestem czy drożdżówki. Jeśli oprócz agrestu mamy w lodówce lub zamrażarce gotowe ciasto kruche, wystarczy dodać do tego tylko budyń, by upiec ekspresowe i pyszne ciasto. Blaszkę wylepiamy ciastem, podpiekamy 10 minut w 200°C. Na ciasto wykładamy ugotowany, ostudzony budyń, zaś na wierzch kładziemy owoce. Pieczemy jeszcze ok. 30 minut.

Może się udać również z sernikami czy budyniowymi ciastami, ale to już większe wyzwanie i absolutna konieczność, aby owoce były bardzo dojrzałe i słodkie. Agrest - ze względu na swój wyjątkowy smak - świetnie nadaje się do przetworów. Robi się z niego dżemy i konfitury, ale polecamy również eksperymenty z chutneyami. Dodawaj do owoców nie tylko cukier, ale też octy, nasiona gorczycy i przyprawy. Chutney z agrestu gotuje się przez 20 minut i zamyka w słoikach. Polecamy podawanie do serów lub delikatnych w smaku, soczystych mięs.

Jak zrobić dżem z agrestu?

Owoce agrestu warto wykorzystać, robiąc z nich dżemy i konfitury. Uświetnione rdzeniem z laski wanilii będą hitem każdego śniadania. Jak zrobić dżem z agrestu? To bardzo proste! Na kilogram owoców agrestu będziemy potrzebować mniej więcej 300 g cukru. Owoce zasypujemy cukrem i gotujemy. Dżem gotujemy do momentu aż owoce zmiękną i zaczną się rozpadać. Nawet jeśli robimy dżem z jasno zielonego agrestu pod wpływem temperatury w procesie gotowania stanie się ciemnoczerwony. Gorący agrest nakładamy do umytych i wyparzonych słoików. Słoiki możemy dodatkowo zapasteryzować w piekarniku lub w garnku. 

Zaś wyśmienitym dodatkiem do wędlin będzie wytrawny, słodko-kwaśny chutney na bazie agrestu i cebuli, doprawiony cynamonem, kardamonem, imbirem i chili.